Kuchta a Sparta, pokrytectví některých sparťanů? Hráč si musí uznání zasloužit

27. 06. 202209:35
Kuchta a Sparta, pokrytectví některých sparťanů? Hráč si musí uznání zasloužit
foto: Patrik Pašek PrahaIN.cz/Jiří Zemen PrahaIN.cz

KOMENTÁŘ Těžko říct, jestli se v tomto přestupovém okně najde pikantnější transfer než přesun útočníka české fotbalové reprezentace Jana Kuchty na Letnou. Pětadvacetiletý forvard ještě před půlrokem oblékal sešívaný dres. Není tak divu, že přesun do Sparty rozhýbal stojaté vody českého fotbalové rybníčku. Slávisté Kuchtu nazývají pochopitelně zrádcem, krysou, člověkem se špatným charakterem. Sparťani naopak posilu vítají, aby ne, spekulovalo se, do jaké evropské soutěže hráč přestoupí a vybral si Fortuna ligu. Ale osobně mi přijdou ty ovace ve stoje nad novou posilou přehnané. Místy mi to zavání i pokrytectvím. Hráč si musí uznání od fanoušků zasloužit až předvede výkony, ještě za toho předpokladu, že oblékal dres největšího a nejnenáviděnějšího rivala.

Tady je ale potřeba také zmínit, že Kuchta není žádný kovaný slávista. Není to fotbalista typu Kúdela, Souček, Kolář... nevím koho bych dal zmínil z hráčů, které považuji za srdcaře dnešní doby z druhého břehu Vltavy.

Během své kariéry prošel několika kluby, dlouho se hledal. A vlastně první velkoklub, ve kterém hrál (ačkoliv pouze v mládeži), byla Sparta. Pak ale přišel naprosto „geniální“ tah bratra Tomáše Rosického, který rozumí fotbalu asi podobně jako Inuité v Grónsku, zkrátka ví, že míč je kulatý nesmysl, ale to je asi tak všechno

Výměna za Daniela Turynu po letech uzrála a také ukázala, jak Sparta opět ztratila pár milionů za odstavení „nepotřebného“ hráče. Kuchta se dostal tam, kam se dostal.

Daniel Turyna se zase hledá ve sparťanské rezervě. Teď ve vší úctě k němu, jelikož málokomu se povede živit fotbalem, některým lidem se pak za celý život nesplní ani to - dělat práci, která je baví. Tudíž tím ho nechci nikterak hanit, jenom poukazuji jak se oba hráči, kteří byli už skoro před devíti lety vyměněni, vypracovali.

Kuchta? Červenobílý dres s hvězdou

Ale zpět ke Kuchtovi.

Ve Slavii pak nakouknul do ligového fotbalu, ale po jednom odehraném zápase byl konec. Tedy alespoň na pár let. Řada hostování se změnila v trvalý přestup až pod Ještědem. Slavia si ho ale pak stáhla zpátky, tam zažil rozkvět kariéry, nejlepší období fotbalového života.

Během roku a půl vyhrál titul, pohár, a ještě nastřílel řadu gólů.

Opět zmíním, nedá se považovat za kovaného slávistu, ale zkrátka to byl jeho poslední klub, než odešel do zahraničí. Ale na druhou stranu, kdybyste před týdnem řekli jméno Kuchta, tak si ho asi devadesát devět procent společnosti vybaví v červenobílém dresu s hvězdou.

Foto: SK Slavia Praha

A taky by se každý smál, kdyby někdo řekl, že tenhle forvard půjde do Sparty.

Druhé housle na přestupovém trhu. Je tomu konec?

Ale stalo se tak.

Nejprve začnu tím, že co se týká transferu z fotbalové stránky, tak je to téměř geniální krok Tomáše Rosického. Sparta hrála v posledních letech druhé housle nejen na přestupovém trhu. Když započal nějaký rádoby boj o chtěného hráče naší ligy, tak většinou zvítězila Slavia. Tohle se tedy jeví jako příjemné překvapení po těch letech, kdy každý spekuloval nad tím, jestli je „Rosa“ správným člověkem na své pozici.

Kvality hráče jsou neoddiskutovatelné.

To se projevilo i v reprezentaci. Kuchta sice není fotbalistou par excellence, ale má neuvěřitelný zápal pro hru, ve Slavii to vycházelo dokonale, jelikož pod Trpišovským hrají sešívaní vysoký pressing. Má ale i skvělý čích na góly. Právě jeho branky nejsou většinou velkou pastvou pro oči (ačkoliv můžou být, viděli jsme proti Španělsku), ale účel plní.

Zakončení někdy připomíná jednoho z nejlepších střelců v historii ligy i Sparty, jistě, Davida Lafatu. Ale zase bych krotil vášně s porovnáváním těchto dvou špílmachrů. Kuchta zatím dokázal opravdu jen zlomek toho, co dnes už čtyřicetiletý bývalý fotbalista Sparty, Jablonce, ale také české reprezentace.

Zrada

Ale teď nastávají řádky a diskuze nad přesuny mezi pražskými S.

Kuchta je oprávněně slávisty nazýván zrádcem, to je pochopitelné. Fotbal je ale zkrátka práce jako každá jiná. V dnešní době se najde už pouze zlomek lidí, kteří hledí na „srdcařství“ a klubovou příslušnost, ano bohužel je to tak.

Slavia ale tak ochutnala vlastní medicínu z poslední let, kdy přetahovala hráče ze Sparty. V paměti jsou stále dvě jména - Stanciu a Plavšič.

Situaci Kuchty a Plavšiče ale nelze srovnávat. Protože Kuchta šel aspoň oklikou přes Rusko, nešel přímo. Plavšič k tomu ještě spustil komediální představení se svým prohlášením, že s nikým nejedná a ve Spartě se mu líbí, za které by se nestyděli ani nejslavnější režiséři komedií jako Todd Philips či Tom Shadyac.

Z Instagramu Srdjana Plavšiče. Dnes už tento příspěvek neexistuje

Srbská rychlonožka zkrátka ukázala, že charakter není zrovna to, co by se u něj dalo lehce hledat. Ale tak co, odešel hrát Ligu mistrů, jak sám říkal, ale to mu příliš nevyšlo. Slavia s ním také po letech hegemonie nezískala žádnou trofej.

Stanciu x Kuchta

S kým ale Kuchtův třaskavý přesun můžeme srovnávat, tak to je Nicolae Stanciu. Jeví se opravdu dost podobně. Ačkoliv tedy můžeme být detailisté a vzpomenout na jeho slova, že z Letné neodejde, dokud nezíská trofej, ale také fakt, že zahraniční plejeři tuhle rivalitu zkrátka tolik nevnímají.

Nicméně rumunský dirigent zálohy to měl taky těžké. Sparťani mu to dali oprávněně doslova sežrat. Kromě klasických zpráv na sociálních sítích se na trávník při derby vhazovaly plyšové krysy. Opět si troufám říct, že oprávněně. Zkrátka jeden starý citát říká - co si zaseješ, to si sklidíš.

Ale právě proto nikdo nebude zazlívat slávistům nenávist vůči Kuchtovi a také věci, co útočníka v derby potkají. Toť otázkou, co si pro něj fanoušci připraví. Choreo, pouze pískot... nebo se inspirují plyšáky s krysou, které se házely na počest Rumuna? Necháme se překvapit. Teď můžeme jen vědět, že derby bude mít o náboj navíc

Nicolae Stanciu. Foto: SK Slavia Praha

Sparťani byli oprávněně doslova nasr*ní, když se Stanciu vracel do Česka.

Pokrytectví?

Já se v tu dobu podivoval, jak sešívané osazenstvo vítá Stancia s otevřenou náručí. Říkal jsem si, co se děje, že tak oslavují příchod bývalého sparťana. To sem upřímně nechápal, protože ta pachuť působení na straně největšího rivala tam musela být.

Ale uběhla doba a Sparta vyfoukla Slavii Kuchtu.

A děje se do puntíku to samé.

Spousta sparťanů vítá bývalého slávistu s naprosto otevřenou náručí. Přijde mi, že někteří to oslavují, jak kdyby se získali tři body v evropských pohárech.

To mi připadá trochu jako pokrytectví od některých. Zvláště pokud vzpomeneme na tu zlobu nad Stanciuem. Schválně zmiňuji pouze rumunského reprezentanta, jelikož případ Plavšice, jak už sem popsal výše, je extrémní a srovnávat se s tím nedá.

Z  Z Instagramu... 

Ale zase je na místě říct, že nemůžeme soudit podle komentářů na sociálních sítích. Ačkoliv jich teda bylo požehnaně. Ale zprávy typu „Je to doma“ nebo zamilované emoji mi přijdou trochu divné, protože jak už sem opět říkal, ta pachuť z nedávného působení ve Slavii tam stále je.

Stačí se podívat na Instagram útočníka repre. Jeden z jeho posledních příspěvků pochází z pražského derby, kde s červenobílými srdíčky hrdě hlásá do světa „derby je naše“.

A jaké bylo mé podivení nad oslavami příchodu Stancia do Edenu, tak teď je to totožné. Ale opět zmíním, že nelze hodnotit podle desítek možná i stovek komentářů, jelikož celkově je pak příznivců daných klubů více než dost po celé republice. Ale ti komentující na sociálních sítích jsou zkrátka dost vidět.

A taky si nejsem jist, jestli většina z nich (komentátorů na sociálních sítích) jsou opravdu lidé, kteří chodí pravidelně podporovat svůj mančaft na stadiony.

Protože věřím, že u nejskalnějších příznivců, kteří lidově řečeno „jezdí všude“ to bude mít Kuchta hóóóóóódně těžké. Troufám si říct, že bude i nějakou dobu trvat, než sparťanský kotel poprvé vyvolá jméno Jan Kuchta.

Jan Kuchta. Foto: AC Sparta Praha

Hráč si musí uznání zasloužit

Přišel hráč obrovských kvalit. Hotový hráč, který může Spartě okamžitě pomoct. Po letech úmorného čekání na titul by mohl být rozdílovým plejerem, jenž povede rudé koně za mistrovským titulem poprvé od sezony 2013/2014. 

Ale jak píšu, mohl.

Na podobné závěry je opravdu brzy. 

Každý hráč musí nejprve v novém místě působení ukázat, co v něm je. Kuchta tu možnost ještě neměl, jelikož ještě neuběhly ani tři dny od oficiálního oznámení třaskavého přestupu. 

Jan Kuchta si pak kvůli své minulosti musí uznání od fanoušků vysloužit ještě mnohem více, než kdyby přišel kterýkoliv fotbalista, například ze Slovácka, Dukly, Teplic, Bohemky anebo Kostomlat. Právě proto mi ty už zmiňované komentáře od lidí jdou trochu proti srsti. 

Útočník musí ukázat, s nadsázkou řečeno, že by za svůj nový klub padnul. A také musí dávat góly, proto taky přišel. Se slávistickou minulostí na něj bude opravdu několikanásobně větší tlak. Před známou Tribunou Sever se Kuchta hrdě promenádoval ještě před půlrokem. A aby byl uznáván mezi rudými, tak si to zkrátka musí zasloužit. 

Dočkal, Vácha...

Příklad můžeme najít na dnes už dvou explejerech sparťanského A-týmu, ano, Bořkovi Dočkalovi a Lukáši Váchovi. 

První zmiňovaný letos ukončil kariéru a mezi fanoušky je nazýván sparťanskou legendou. Lukáš Vácha zase odmítnul nabídky z provinčních klubů naší nejvyšší soutěže a už třetím rokem dělá kapitána sparťanské rezervě. U Váchy se také většina shodla, že je to Sparťan. Slovo jsem vědomě napsal s velkým S, protože to sedí, myslím. 

Ale oba fotbalisté mají také slávistickou minulost. Oba jsou vychováni vršovickou akademií. A tady nutno říct, že oba si své uznání mezi sparťanskými příznivci museli vysloužit. Nastalo to po několika letech, kdy oba patřili ke klíčovým hráčům v zatím poslední mistrovské éře Sparty. 

Jednoduše: Nebylo to ihned. Nebylo to lehké. Nebyla to samozřejmost...

Těžko říct jak bude vypadat Kuchtova kariéra na Letné. Hráč klidně může ve Spartě odehrát pět, šest, sedm sezon a zapsat se zlatým písmem do sparťanské historie. Poté si na jeho angažmá ve Slavii už málokdo vzpomene.

Ale na to je opravdu, ale opravdu brzy.

Nejdřív si musí získat uznání od fanoušků ve svém novém klubu. 

Bude to fuška.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných