Novinář ČT (ne)obvinil fotbalistu z nacismu. Musíme vážně diskutovat o takových věcech?

05. 09. 202214:16
Novinář ČT (ne)obvinil fotbalistu z nacismu. Musíme vážně diskutovat o takových věcech?
foto: Patrik Pašek PrahaIN.cz/Jiří Zemen PrahaIN.cz

KOMENTÁŘ To si takhle jednou koukám v televizi na fotbálek mezi Plzní a Slováckem. Dost zaujme nejnovější posila Viktoriánů Adam Vlkanova. Co je na tom špatného? Správně, nic. Ovšem při prohlížení Twitteru jsem narazil na jeden příspěvek, který mě dost vytočil a také mě přesvědčil o tom, jak je tato doba zvrácená. Zlatým hřebem je, že celá myšlenka pocházela od elitního novináře veřejnoprávní televize.

Na Twitteru z toho bylo dost rušno, ještě aby ne. Jakub Železný, novinář České televize, který je na tomto poli považován za jednu z největších kapacit, rozhodně neoslavoval výkon fotbalisty Adama Vlkanovy. Dokonce ani neoplakával volbu jeho transferu, když si třeba místo Slavie a Sparty vybral právě západočeský tým.

Tak co by měl řešit, jde přece o fotbal, že? Pokud jste nic nezaregistrovali, tak si možná pokládáte stejnou otázku. Ovšem doba je dost zvrácená, hledají se detaily a věci, které mají udělat z nás ty správné, z ostatních ty špatné, dokonce i zločince.

Vlkanova si totiž jako číslo svého dresu vybral číslo 88.

„To číslo za to nemůže. Někteří čeští sportovci ho nosí. Asi nevědí. Fans jednoho českého týmu to číslo pár let zpět vyřvávali s gustem plus gestem, co mrazí. Ti věděli. Pan Vlkanova se dle webu Viktorie Plzeň v Lize mistrů těší na Bayern Mnichov. Kéž mu v Německu vyjasní (ne)vhodnost jistých číselných kombinací,“ napsal Jakub Železný na svůj Twitter.

Tak nejprve si vyjasněme, co je s číslem špatně, tedy alespoň podle moderátora České televize. Číslo osmaosmdesát, kromě toho, že je přirozeným číslem a také atomovým číslem radia, je spojované s nacistickou symbolikou.

Osmé číslo abecedy je totiž písmeno H. Dvě tato písmena nám pak dají zkratku pro pozdrav Heil Hitler. Číslo je tudíž mezi neonacisty mnohdy oblíbené.

Pasta, Kane... Kdo dál?

Každopádně ne každý tohle ví. A myslím, že i ten, kdo věděl, si při prvním pohledu rozhodně nepředstaví Adolfa Hitlera či neonacistu. Naopak. Číslo je (i pro mě) na dresech docela líbivé.

Ale s tím už právě souvisí zvyk, kdy osmaosmdesátku na dresech nosí především sportovní ikony. Můžu zmínit například Patricka Kanea, troufnu si říct, že právoplatnou legendu Chicaga Blackhawks.

Míra Forman ze Sparty, William Nylander z Toronta? 

Nebo taky náš momentální hokejový klenot pocházející z Havířova... Jistě, David Pastrňák. Ten vždy milý a skromný hokejista, který už přes šest sezón ukazuje své umění nejen v Bostonu, je také někdo, kdo podporuje nacismus? Jistěže ne. Nejde mi do hlavy, jak se vůbec spojitost, a vůbec pozastavení nad touto věcí, mohlo odehrát.

Ale teď je zase potřeba říct, že pan doktor Železný neobvinil Vlkanovu z podpory nacismu. Pouze (dle jeho dalších slov) diskutoval nad nevhodností čísla. Ale i to mi přijde opravdu přehnané. Sport.cz udělal takový celkem zavádějící titulek, kde napsal, že Železný obvinil Vlkanovu z podpory nacismu. 

Novinář se pochopitelně bránil, na jeho intervenci byl titulek změněn. Železný se teď bude dožadovat veřejné omluvy...

Přehnaná korektnost je zlo

Tak znovu. Vlkanova rozhodně nebyl obviněn z jakékoliv podpory nacismu. Byla pouze vznesena otázka nevhodnosti čísla, ta je podle Železného naprosto legitimní. 

Já si dovolím nesouhlasit, protože tohle mi zkrátka přijde přes čáru. Andreas Breivik měl rád herní konzole Playstation, je tedy také nevhodné hrát válečné hry na tomto zařízení? Bin Ládin měl prý zase rád japonské animované filmy, tudíž je nevhodné je sledovat? 

Můj známý, který mimochodem fandí jednomu českému klubu (podobně jako psal Železný), je narozen v roce 1988, je to také silně nevhodné? Nedejbože, aby si na amatérském fotbalovém turnaji vzal číslo s dresem 88, tedy podle svého roku narození. 

Tahle přehnaná korektnost, a především hledání senzací v něčem, kde nejsou, je opravdu zlá. O to víc mě to zneklidňuje, když debatu začne člověk, jenž je na mediálním poli považován za velkou kapacitu. Tečku tomu dává, že působí ve veřejnoprávní televizi, která by měla být symbolem. Železný se mimochodem v minulosti nechal slyšet, že přemyšlí o kandidatuře na post ředitele České televize. 

Bude veřejnoprávní televize spekulovat o každém, kdo oblékne, či se mu bude líbít číslo 88, že je nacista? Teď to možná trochu přeháním, ale zkrátka mi už jenom ta diskuze přijde úplně z cesty.

Všude je něco

Doba je zvrácená. Za oceánem se řeší, kolik bude muset v historickém filmu být herců různých rasových menšin a také pohlaví (dočetl jsem se, že jich je více než 30). V Americe se odstraňují indické postavičky z animovaných seriálů, spekuluje se nad rasismem během divadelních představení. V seriálu Přátelé jsou moc bílí a bohatí...

Jsem rád, že žiju v Česku.

Každopádně u nás to taky není žádný med. 

U nás se řeší, jestli je vhodné, aby si hráč vzal na dres číslo 88.

Před více než dvaceti lety ho obléknul legendární gólman Buffon, toho času v Parmě. Prý mu číslo připomínalo čtyři míče. A Vlkanova? Léta nosil v Hradci osmičku, ta je však v Plzni vyřazená, jedno numero tedy přidal.

Ale my tady budeme spekulovat o nevhodnosti a hledat senzace, kde nejsou.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných