Pedagogické vzdělání z vás učitele neudělá

24. 02. 202308:20
Pedagogické vzdělání z vás učitele neudělá
foto: PrahaIN.cz/Nela Havlíková, PrahaIN.cz

KOMENTÁŘ: Vysokoškolské vzdělání uměleckého a humanitního zaměření. Zkušenosti s prací s dětmi a s výukou češtiny jako druhého jazyka v hlavním městě Švýcarska. Chuť učit a pracovat s dětmi. Přesto to nestačí. Měla bych studovat dalších 5 let.

Učitelství je dle mého názoru obor, který nelze vykonávat bez předchozího vysokoškolského vzdělání. S tím bude nejspíš široká veřejnost souhlasit. Ale proč by to mělo být pouze pedagogického zaměření? Pokud máte vystudovanou vysokou školu jiného zaměření, a přesto chcete učit, musíte být buď blázen, anebo to opravdu myslet vážně a s nadšením.

A to je přeci to, co od učitele rodiče chtějí. Nadšení, chuť, aktivitu a snahu děti učit. Pokud učitel tyto kvality nemá, nemůže to očekávat ani od svých žáků. Učitel je především vzorem a v případě, kdy vykonává své povolání s chutí, pozitivně inspiruje i své studenty. A co je cennější než dítě, které má chuť se učit a škola ho baví. 

Pedagogické vzdělání nezajišťuje to, že bude pedagog inspirací a dobrým učitelem pro své studenty. Nezajišťuje dokonce ani to, že bude o konkrétní látce vědět více. U nepedagogického pracovníka je dle mého názoru i větší šance ovlivnění studenta pro obor, který má vystudovaný.

V mém případě jsem do běžné výuky žáků třetích a čtvrtých tříd zahrnula kreativní psaní a projev, ekologickou výchovu v podobě projektů, cestu k chápání umění a žurnalistické činnosti. Děti mají chuť v těchto disciplínách pokračovat i doma. Od mnohých žáků slýchám, že doma píší knihy nebo básně a kreativně tvoří. 

Experti kritizují záměr udělit na tři roky učitelskou kvalifikaci lidem, kteří nemají žádné pedagogické vzdělání. Vzhledem k tomu, že žáci kvalifikovaných učitelů dosahují lepších vzdělávacích výsledků. Možná se můžu mýlit, ale i přes tuto informaci si troufám říci, že dosažení lepších vzdělávacích výsledků není parametr, který ukazuje, že žák byl k testům připraven tou správnou cestou. 

Ředitelé mají nyní povinnost přijmout toho kvalifikovanějšího. Tak to v praxi prostě je. Novela taktéž říká, že nekvalifikovaní učitelé nemohou učit věčně, ale musí si svou kvalifikaci do tří let doplnit. Ačkoli to je dle mého názoru škoda, má to alespoň výhodu v tom, že ředitel může bez obav přijmout na základě svého uvážení nekvalifikovaného učitele a upřednostnit ho tak před tím kvalifikovaným. 

Úkolem ředitele školy je, aby vybral toho nejlepšího z kandidátů. V tuto chvíli by dle mého názoru nemělo být překážkou vysokoškolské studium nepedagogického směru. Ředitel by měl mít volnou ruku v tom, pro koho se rozhodne. Neboť je to právě on, kdo má odpovědnost za kvalitu výuky na jeho škole, a pokud usoudí, že kandidát bez pedagogické kvalifikace se jeví býti lepší volbou, měli bychom jeho rozhodnutí respektovat.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných