foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Petr Mach
KOMENTÁŘ: Nedostupné bydlení je problém. A vláda si myslí, že ho vyřeší sítí nových úřadů. Je to omyl.
Nejprve si popišme problém českého bydlení v číslech. V Praze metr čtvereční bytu vyjde asi na 145 tisíc korun. Byt o 60 metrech čtverečních vyjde tedy v průměru na 8,7 milionu korun. Hrubá mzda je v Česku přibližně 50 tisíc korun, čistá asi 40 tisíc. Průměrný Čech by tedy na byt v Praze vydělával neuvěřitelných 217 měsíců, tedy 18 let, a to by si nesměl koupit nic jiného.
Pro srovnání: Zatímco v Praze vyjde byt na 217 čistých měsíčních výplat, v Bratislavě je to 171 měsíců, ve Varšavě 158, ve Vídni 124 a Berlíně vyjde byt na 98 čistých mezd.
Stručně řečeno, v přepočtu na čisté výdělky máme nejdražší bydlení v Evropě.
Ceny vylétly zejména v posledních deseti letech. Ceny nemovitostí za poslední dekádu v Česku vzrosty o více než 100 procent, což je dvakrát víc než ve zbytku EU.
Jak problém bydlení řeší vláda? Udělala dvě věci: Zbabrala digitalizaci stavebného řízení a sněmovnou protlačila zákon o podpoře bydlení. Ten má „řešit“ problém s nedostupností bydlení zřízením stovek „kontaktních míst“ po celé zemi, podobných úřadům práce, které budou lidem radit, jak najít bydlení. Daňové poplatníky tato byrokracie bude stát asi půl miliardy ročně.
Rapidně přibývá lidí, kteří si bydlení a náklady s ním spojené nejsou schopni zaplatit z vlastních výdělků. Počet domácností, které pobírají sociální dávku Příspěvek na bydlení, stoupl na 285 tisíc a stát těmto lidem vyplácí ročně 20 miliard, tedy asi 6 tisíc měsíčně. Počet žadatelů o tuto chudinskou dávku stoupl od roku 2012 o 100 tisíc domácností.
Řekněme si jasně: Není normální, že si lidé nedokážou vydělat na vlastní bydlení. A ti lidé, kteří tvrdě pracují a peníze jim na bydlení nestačí, za to nemůžou. Řešení naší vlády „vidím problém, vytvořím úřad“, je směšné.
Problém je jinde.
Máme dva základní problémy na straně nabídky: Existuje složité a zdlouhavé stavební a povolovací řízení. Regulace EU známé jako Green Deal zdražují stavební materiály a energie.
Pak máme dva základní problémy na straně poptávky: Počet obyvatel České republiky roste. Mnoho let nás bývalo 10,2 milionu, nyní v naší zemi žije 11 milionů lidí, z toho je ale milion cizinců. Poptávka po bydlení ze strany cizinců dlouhodobě tlačí ceny bydlení nahoru. Máme také rekordní počet příchozích turistů, loni se u nás ubytovalo 23 milionů lidí. Stále více bytů slouží k přechodnému ubytování cizinců.
K tomu všemu přidejme pokulhávající příjmy obyvatel. Inflace obrala lidi o úspory i reálnou hodnotu mezd a ekonomika už pět let stagnuje.
Co by tedy pomohlo: Mít racionálnější migrační politiku, omezit počet cizinců. Zrušit vládní agenturu CzechTourism, která za lákání turistů do Česka utrácí z našich kapes 400 milionů ročně. Víc bytů pak bude k dispozici pro české občany a ceny půjdou dolů. Zrušit Green Deal. A začít hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. To sníží úroky a podpoří dlouhodobý hospodářský růst.
Autor je ekonom a bývalý poslanec Evropského parlamentu.