foto: Zdeněk Strnad pro PrahaIn.cz/Zdeněk Strnad
KOMENTÁŘ: Dohoda z 20. října nevydržela ani 100 dní hájení. Když 24. září 2022, těsně po komunálních volbách, vyhlásila volební komise výsledky voleb do zastupitelstev v Praze, bylo jasné, že se schyluje k velmi komplikované strategické partii.
Zvítězila sice koalice SPOLU pro Prahu se ziskem 19 mandátů, ale bylo jasné, že bude potřebovat hodně silnou pomoc. Už tehdy bylo jasné, že vyhraje ten, kdo bude mít nejpevnější nervy a při vyjednávání fneucukne. Na cestě k novému zastupitelstvu pak došlo k několika milníkům.
První z nich nastal 20. října, kdy Piráti a Praha Sobě s celkovým počtem 24 mandátů uzavřeli Alianci stability. Dohodu, že budou v povolebních jednáních postupovat společně. Druhý zlom přišel 15. prosince, kdy do předjednané koalice SPOLU pro Prahu s hnutím ANO hodila vidle Hana Marvanová (velmi nestandardní nastavení nyní ponechme stranou). V tu chvíli bylo jasné, že o tom, kdo bude v Praze vládnout, se opravdu nerozhoduje v kancelářích ODS, ale ani u jejich kosmetických doplňků KDU-ČSL a TOP 09.
Veškerá pozornost se upírala do kanceláře do dnešního dne stále ještě úřadujícího primátora Zdeňka Hřiba. Protože bylo jasné, že po krachu dohody s ANO to bude právě on, na jehož rozhodnutí bude záležet, kdy Praha bude mít nové vedení a jak bude vypadat (dovolím si zde předpokládat, že o podporu SPD z vítězné ODS nikdo nestojí, kdyžtak prosím pana Svobodu, aby mě opravil). A k dalšímu zlomu došlo 23. ledna, kdy Piráti vypověděli po 95 dnech Alianci stability.
Čili: Rozhodli se, že budou ve vyjednávání pokračovat samostatně, bez dohody se sdružením Praha Sobě. Co to znamená?
Psali jsme
KOMENTÁŘ: Podle předpokladů skončilo první kolo prezidentské volby. Za čtrnáct dní se do sebe v klinči zaklesnou Petr Pavel a Andrej Babiš.…
Zaprvé: Dochází k odblokování jednání a Praha dostane s největší pravděpodobností novou vládu už na nejbližším zastupitelstvu, které proběhne 16. února. Matematika je v tuto chvíli jednoduchá a pravidla jsou dohodnuta. Pět radních bude mít SPOLU pro Prahu, čtyři radní dostanou Piráti a dva radní zůstanou STANu. Dohromady mají pohodlnou většinu 37 ze 65 zastupitelů. Tím by hlasování, na kterých se shodnou, měla bez problémů projít.
Zadruhé: Praha Sobě utržila facku jako hrom. Jan Čižinský není zvyklý hrát druhé housle a s opoziční rolí se bude jen těžce smiřovat. A to i přes fakt, že Praha Sobě získala největší popularitu a nabrala největší počet voličů právě jako opoziční hnutí. Navíc radní pro dopravu Adam Scheinherr je (podobně jako Petr Hlaváček ze STANu) považován za odborníka napříč politickým spektrem. Teď budou všichni v opozičních lavicích dohlížet na své programové priority, ale hlavně budou čekat na příležitost, jak to Pirátům vrátit. To, že to berou jako osobní potupu, je vidět už z prohlášení, kde říkají: „Piráti strčili svůj krk i krk voličů do smyčky, která se bude celé čtyři roky utahovat“. A Jan Čižinský je dostatečně velký stratég na to, aby si uměl počkat.
Zatřetí: Nejvíce na vyjednávání získali Piráti. Jestliže jsem na začátku zmínil povolební teorii o tom, že „vyhraje ten, kdo neuhne“, pak Zdeněk Hřib se ukázal jako Capablanca (pozd.red: šachový velmistr) komunální politiky. To už tak chodí, když přemýšlíte o několik tahů dopředu a prostě neucuknete ani ve chvíli, kdy už to vypadá, že půjdete ve druhém kole na pr*el. Jestli je to tím, že v Praze je jednou z místních zastupitelek mezinárodní mistryně v šachu Gabriela Lněničková, to nevím, jedno je ale jisté. Strategii regionální politiky dokázal tým s primátorem v čele zvládnout na úrovni, na kterou jiné strany prostě nebyly připraveny.
Psali jsme
Pokračování 1. ustavujícího jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy se konalo ve čtvrtek od 9:00. O dvanáct hodin později je situace stále…
A začtvrté: Konec Aliance může zamíchat i stabilitou některých pražských částí – například v Praze 5 je starosta právě z Praha 5 Sobě, koalice má vratkou většinu jednoho hlasu, stále ještě nemá schválený rozpočet (jako jediná z pražských částí žije stále v rozpočtovém provizoriu) a kritické hlasy se ozývají i zevnitř koalice. O nadstandardní podpoře ze strany magistrátu nemůže být v tomto rozestavění samozřejmě řeč.
„Vystoupení z Aliance považujeme za odpovědné, nechceme vedení Prahy přenechat populistům z hnutí ANO nebo dokonce extrémistům z SPD,” uvádí primátor Hřib v tiskovém prohlášení, které v pondělí večer obdržela média. „V současné politické realitě není jinou myslitelnou cestou, než že Piráti vstoupí do vyjednávání o nové koalici samostatně. Naše gesce ale nesmí být osekané o potřebné pravomoce, máme závazek vůči Pražanům,“ dodal.
Jinými slovy: Pokud chcete vládnout společně, tak si, sakra, pořádně pohlídáme své kompetence. A to je přesně výhodou transparentní politiky. Můžete si dovolit mít silné požadavky. A stát si tvrdě za nimi.