Pyrotechnika na fotbale není zločin! Je čas prozřít a začít se o tom bavit

20. 07. 202218:43
Pyrotechnika na fotbale není zločin! Je čas prozřít a začít se o tom bavit
foto: Patrik Pašek PrahaIN.cz/Jiří Zemen PrahaIN.cz

KOMENTÁŘ Pyro není zločin! Tak tohle je častá hláška fotbalových fanoušků, která je mezi společností vnímána jako něco špatného, negativního či snad pohoršujícího. Odpaluje světlici, má kuklu - je zločinec... Tak tohle je škatulkování velké části společnosti. Já však myslím, že je na místě, aby se tohle téma trochu otevřelo. Zvláště pak, pokud podobné pyrotechnické „krásy“ vidíme v upoutávkách televizních stanic. Nebo také při oficiální předsezonní tiskové konferenci.

Tak znovu. Většina lidí na fotbalových stadionech si to fotí, většině se to i líbí, alespoň myslím. Stále se na to však nahlíží jako na něco špatného. Ono to ale dává smysl, jelikož se to podle nařízení nesmí.

Použití pyrotechniky je zakázané na všech fotbalových stadionech v Česku. Je tomu tak úplně stejně i v případě různých vyhlášek města, ve kterých se daný stánek nachází.

Inu, zkrátka nenajdete žádnou skulinku v zákoně, jak by mohla být pyrotechnika legální. Tohle ale nikoho nezastaví, vidíme to pravidelně. Na velkých zápasech tuplem. Ale týmy, které mají v Česku největší fanouškovské základny „odpalují“ pravidelně.

Někdy je to společně s chorem, někdy jen tak. V častých případech také na oslavu vítězství či ukázání věrnosti po nepovedeném zápase.

Reklama na fotbal? 

Tohle netřeba dále představovat.

Kdo nechodí na stadiony, tak to viděl minimálně v televizi.

Že nekoukáte na fotbal ani v televizi?

Stejně jste to mohli vidět například při různých upoutávkách na fotbal, když jste si na sportovním kanále chtěli pustit třeba šachovou partii.

Jistě, producenti televizních kanálů v minulosti už několikrát (počítám, že stále budou) přidávali do svých upoutávek prostřihy z velkolepých pyrotechnických představení českých klubů. Baník, Slavie, Sparta... No zkrátka kohokoliv, kdo ukázal svoji zálibu ve světlicích, dýmovnicích či bengálských ohních. Paradoxem je, že na stejných stanicích mají pak komentátoři drzost odsoudit tyto aktivity, či snad nazvat aktéry slovem bezmozky.

To je trochu pokrytectví, když pak stejná televize používá tyto záběry pro reklamu, ne?

Co na to sešívaní?

Také po čtvrteční tiskové konferenci v Edenu se odpalovala pyrotechnika. V chrámu sešívaných se totiž představil soubor Cirk La Putyka. Představily se nové dresy, a právě během toho na protilehlé tribuně hořely světlice. Nebylo to při zápase, kde byl plný stadion, takže se to nedá úplně nedá srovnávat.

Ale?

Nedalo mi to, byla to oficiální akce klubu... Takže to mohlo pro někoho vypadat zvláštně. Pro mě tedy ne, mně se to líbilo, ale jednoduše: odpalovala se na fotbalech zakázaná pyrotechnika. Proto jsem se na názor zeptal toho nejpovolanějšího muže celé Slavie, jistě, Jaroslava Tvrdíka.

Světlice na oficiální akci klubu si regulérně obhájil: „Jednalo se o akci pořádanou SKS, použití bylo bezpečné a v souladu s předpisy. Velmi se mi to líbilo,“ řekl.

Z Youtube streamu SKS.

S jeho celkovým názorem na pyrotechniku bude spousta lidí souhlasit. Alespoň si to myslím. Pro neznalé doplníme, že Jaroslav Tvrdík je bossem fotbalové Slavie Praha.

„Jsou dva extrémní postoje. Jeden je pro fotbal pyrotechniku úplně zakázat. Tu zvolila Česká republika i profesionální fotbal. Západní Evropa již přišla na to, že tato cesta není úspěšná a je složitě vymahatelná. Druhý extrém je neřízená pyrotechnika, která může ohrozit v extrémních případech lidské zdraví nebo životy. Osobně jsem zastáncem kompromisu, který by po dohodě s pořadateli z řad fanoušků, její bezpečné použití při vyjmenovaných příležitostech povolil,“ sdělil mi Jaroslav Tvrdík. 

Západ je jinde

Ano, západ je napřed v mnoha věcech. V ekonomické vyspělosti zemí, ale také právě v uvažování nad fanouškovskou kulturou. Pro případ nemusíme chodit příliš daleko. Nechci tady říkat, že je Německo ukázkovou zemí všeho možného, to z mého pohledu není pravda, ale tady je musím vyzdvihnout. 

Třeba dva roky zpátky, když slavný německý klub Hamburk hrál druhou Bundesligu (prozradím, že ji bohužel hraje dodnes), tak se fanoušci domácího týmu představili se svým choreem a také pyrotechnickou vložkou. 

Žádná pokuta však nepřišla. Vše bylo naplánované vedením Hamburku. Jak zmínil samotný klub, pokuty zatěžovaly jejich rozpočet. Ultras německého mančaftu tedy splnily podmínky, na kterých se domluvily.... Výsledkem bylo úžasné choreo a krásná podívaná na dýmovnice v barvách týmu.

Pěkné to bylo jako vždy, německá fanouškovská kultura je na nejvyšší úrovni, ale ničím se neodlišovala od většiny představení na fotbalových stadionech. Jen s tím rozdílem, že tohle bylo legální, pokuta nepřišla. 

Prozřeme v Česku?

Že by se něco podobného mohlo stát u nás? Dovolte mi, abych se zasmál.

Fotbaloví fanoušci, okruh zužme na ultras, jsou v Česku už dlouhá léta veřejným nepřítelem číslo jedna. Bohužel mi to tak připadá. Můj subjektivní názor také potvrzují fakta. 

Třeba nový zákon o přestupcích z letošního února. Kvůli němu jsou pokuty za pyrotechniku mnohem drastičtější, než byly v předchozích letech. A ani dříve to nebyl žádný med. 

„První z nich je nový přestupek vnesení pyrotechniky na sportovní akci nebo použití pyrotechniky cestou na nebo z takové akce. Pro spáchání přestupku, za který hrozí pokuta od deseti do padesáti tisíc korun (v případě opakování až sto tisíc korun), postačí mít pyrotechniku v místě konání sportovní akce u sebe, nemusí dojít k jejímu použití. Trestný je navíc i pokus tohoto přestupku. Pachateli tak hrozí trest i v případě, kdy pyrotechniku například zadrží kontrola při vstupu na sportovní akci. Pro zajištění lepší kontroly se bude nový přestupek zapisovat do evidence přestupků,“ napsal web pravniprostor.cz.

Ano, pokud najde ostraha vaší dýmovnici, tak vás čeká pokuta klidně i padesát táců.

Já v tomto nevidím příliš cestu. Ale jasně, ono je mnohem jednodušší koukat na fotbalové ultras jako na zločince, neřády, parchanty... Dokonce je škatulkovat jako bezmozky. Fotbal se přece dá hrát i bez fanoušků, že? To bylo k vidění během pandemie. Pokud se lidem ten fotbal bez atmosféry, kde slyšely maximálně tak taktické pokyny kouče, líbil, tak je asi tato válka proti fanouškům v pořádku.

Já ale chci dodat, že pyrotechnika při fotbalových zápasech nevymizí, ba dokonce se ani nesníží. A to ani přes všemožné pokuty, které se v nedávné době dokonce zvyšovaly. 

Tohle není cesta.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných