foto: Archiv redakce PrahaIN.cz/Velvyslanectví naší republiky v Moskvě
EXKLUZIVNĚ: Zhruba v polovině roku 1995 se v Praze u notáře setkalo pět podnikatelů z východní části Evropy. Denis Č., Oleg K., Igor P., Vladimír P a Sergey M. První dva jsou Lotyši, zbývající trojlístek Rusové. Hovořili tak dlouho, až dali dohromady společenskou smlouvu o založení společnosti Autocentrum Na Bohdalci.
Firma byla do rejstříků zapsána dne 12. prosince 1995.
A byla úspěšná.
Postupem času se o ni začali zajímat také další lidé, tentokrát Češi.
Už v roce 1995 bylo její základní jmění děleno na pět dílů. Čtyři po 12,25 procenta, zbylých 51 procent připadlo pro osobu Sergeye M. Nadpoloviční podíl stál 15.300.000 korun. Na tehdejší dobu šlo o velice vysokou sumu (veškeré dokumenty jsou ZDE).
Autocentrum ale fungovalo. Celková aktiva ke konci roku 1999 dosahovala téměř 170 milionů korun při tržbách přesahujících 147 milionů korun.
Pod jiným jménem (AUTO GOLDCAR a.s.) a v jiné sestavě se na stejném místě podniká dodnes.
Jaroslav Bašta
Pětice rusky hovořících byznysmenů se scházela u advokátů a notářů. Někdy v plném počtu, jindy někdo chyběl. Schvalovali změny, oznamovali program rokování. A jednou také došlo na svolání mimořádné valné hromady. Aniž by to zúčastnění tušili, právě její okolnosti se dostaly až do Moskvy, konkrétně k tehdejšímu velvyslanci ČR v Rusku Jaroslavu Baštovi.
Než se na ně podíval podrobněji, musel dát čas českým orgánům.
PrahaIN.cz se dvěma zástupci složek hovořila.
„Bylo to vlastně jednoduché. Ti Rusové a Lotyši vždy nějak fungovali ve shodě. Jednou se ale stalo, že jsme zaznamenali dokumenty, kde jeden z Rusů přinesl ověřené plné moci ostatních. Takto nikdy nepostupovali. Mělo to verifikační razítko z ambasády v Moskvě,“ řekl náš zdroj, který se tehdejšího vyšetřování účastnil.
Nelenil. Papíry se mu nezdály.
Jednomu z podnikatelů kolem firmy Autocentrum Na Bohdalci také ne. Podal proto trestní oznámení.
Začal prý panovat strach kolem možného vytunelování firmy. „Byli tam i Češi, kteří v ničem nejeli. O Rusech to říct nemůžu,“ doplnil náš zdroj.
Psali jsme
EXKLUZIVNĚ: Havířov. Statutární město s necelými sedmdesáti tisíci obyvateli, v jehož čele stojí významný představitel hnutí ANO Josef Bělica,…
Podvod
Poslal proto dokumenty na stůl Jaroslava Bašty. Velvyslanec reagoval hned druhý den. „Volal ráno, že jde o jasná falza, že je to podvod, že razítka sloužila pro ověření zdravotního pojištění, nikoli pro valnou hromadu firmy s majetkem v řádech několika stovek milionů korun," dodal druhý zdroj.
Operativa tak předala podklady kriminalistům, kteří už měli i trestní oznámení na popsané skutečnosti, navíc podpořené tvrzením ambasády v Moskvě.
Věcí se začal zabývat Petr Koňařík, nechvalně známý z kauzy Berdychova gangu. Koňařík a Josef Opava podle soudu Davidu Berdychovi pomáhali, předávali mu informace a kryli ho. Oba tehdy pracovali pro OBOZ (Odbor pro boj s organizovaným zločinem). Koňařík byl mimochodem v roce 2007 odsouzen ke 12 letům, Josef Opava vyfasoval o dvě léta víc. Od roku 2012 jsou oba na svobodě.
A právě Koňařík měl plánované ukradení autocentra pomocí falšovaných plných mocí vyšetřovat. Co se ale nestalo?
Jaroslav Bašta. Foto: PrahaIN.cz
Zatčení
„Seděl jsem s ním. Měl nohy na stole, prostě frajer. Jako telefonní zvonění měl znělku ze seriálu Profesionálové. Hrál si na takového machra, ale vzhledem k minulosti, o čemž jsem nevěděl, se ani nedivím. Takže jsme mu předestřeli, co Rusové chystají a čekali. Stal se pravý opak. Koňařík nezačal vyšetřovat Rusy, ale ty, kteří měli být poškození a kteří na to upozornili,“ popisují naše zdroje skoro dvacet let staré události.
Ačkoli byl OBOZ respektovaným policejním útvarem, toto prý byl kardinální přešlap. Následovala stížnost a konzultace. „Například s tehdejším majorem Hříbalem, který dělal auta. Profík. Začal si z Koňaříka ťukat na čelo. Bylo to ložené, byl to jasný podvod,“ uzavírají pomalu naše zdroje s tím, že dosud věří, že „na firmu měli políčeno Berdychovci“.
Další události byly velmi rychlé.
Asi tři dny po zmíněných rozhovorech došlo na rozsáhlý zásah, do kterého spadli jak členové Berdychova gangu, tak policisté.
„Chtěli jsme, aby to lidi věděli hlavně kvůli Baštovi, který je teď dost nemocný. Tehdy nám totiž hodně pomohl a pomohl i katalyzovat běh událostí. Kdyby to tak rychle neověřil, nevzniklo by trestní oznámení a firma mohla být klidně vytunelována,“ dodali oba muži.