foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Strážník městské policie
Strážníci budou v průběhu Velikonoc ve zvýšené míře dohlížet na velikonoční trhy a vybrané hřbitovy. Na bezpečí návštěvníků bude na 50 příslušníků městské policie dohlížet od soboty 23. března až do pondělí 1. dubna.
Důvodem k návštěvě hřbitova může být pro řadu lidí příchod jara, rodinná tradice nebo oslava Velikonoc. Na strážnících městské policie v tom případě bude, aby se v prostorech pražských hřbitovů všichni jejich návštěvníci cítili co nejbezpečněji. Jak uvádí tisková zpráva MP Praha, posíleného dohledu se dočkají také velikonoční trhy.
Kontrolám se bude ve dnech 23. března až 1. dubna věnovat více než 50 strážníků denně. Dohlížet budou na veřejný pořádek, ale poslouží také jako prevence proti vandalům, zlodějům výzdoby a dalším případným nežádoucím živlům. Zajímat je bude také dopravní kázeň, například parkování.
Strážníci dohlédnou na trhy i hromadnou dopravu
Pěším hlídkám pomohou motorizované hlídky, strážníci na koních i psovodi. Kromě hřbitovů se budou ve zvýšené míře pohybovat také na velikonočních trzích, doprovodných kulturních a společenských akcích a dalších místech se zvýšenou koncentrací osob. Například v hromadné dopravě.
„Velikonoce jsou svátky znovuzrození a oslavou příchodu jara. Bohužel to s sebou občas nese i komplikace v rámci pražské bezpečnosti a já jsem moc rád, že je městská policie připravena se o ni starat ve zvýšené míře. Zároveň všechny prosím, aby se chovali slušně, ohleduplně a nepřidělávali strážníkům zbytečně práci,“ uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).
Psali jsme
Městská policie musela v uplynulých dnech zasáhnout kvůli hlášenému ničení majetku a potyčce dvou mužů. Oba případy si kvůli závažnosti nyní…
Vandalismus není největší problém
Strážníci vyrážejí ve zvýšené míře kontrolovat hřbitovy několikrát ročně. Kromě Velikonoc také na Vánoce a Dušičky, kdy zavzpomínat na zesnulé vyráží tradičně nejvíce lidí. Problémem ale podle Ireny Seifertové, vedoucí Kanceláře ředitele komunikace s médii a veřejností pražských městských strážníků, není vandalismus ani krádeže.
„Za poslední dobu (myšleno Velikonoce, loňské Dušičky) strážníci neřešili žádné případy vandalství, ani jim nebyly oznámeny případy krádeží. Nejvíce se zabývali dopravní kázní a přestupky s nimi spojenými. Taktéž v rámci veřejného pořádku řešili několik žebrajících osob,“ uvedla Seifertová pro naši redakci vloni na podzim.
Drogově závislí dříve napadali seniory
Jinak tomu ale podle jejích slov bylo v minulosti. Před pěti až osmi lety totiž strážníci řešili velké množství krádeží, na kterých se podíleli především drogově závislí. Cílili přitom především na starší spoluobčany, kteří se mnohdy nemohou dostatečně bránit.
„V současné době se s touto protiprávní činností neshledáváme a věříme, že je to i díky pravidelným kontrolám ze strany našich strážníků a dobrou spoluprací se zaměstnanci hřbitovů,“ uzavřela pro PrahaIN.cz Seifertová.
Hřbitovy budou mít otevřeno do 18 hodin
Většinu pražských hřbitovů spravuje už od roku 1911 stará městská organizace Hřbitovy a pohřební služby Praha, dříve Správa pražských hřbitovů. Celkem jich má momentálně v péči 33. Rozděleny jsou mezi šest hřbitovních správ.
Všechny mají v období března a dubna otevřeno každý den od 8 do 18 hodin. Otevírací doba je prodloužena tradičně až od května do září, kdy je možné přijít uctít památku zesnulých, položit květiny a zapálit svíčky od 8 až do 19 hodin.