Biskup Malý: Za krádeží lebky sv. Zdislavy může být zloba či satanismus

13. 05. 202615:01
4 min. čtení
Biskup Malý: Za krádeží lebky sv. Zdislavy může být zloba či satanismus
foto: Policie ČR/Lebka sv. Zdislavy

Krádež lebky svaté Zdislavy z Lemberka z baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí vyvolala vlnu pobouření mezi křesťany. Zarážející jsou podle pražského biskupa, signatáře Charty 77 a někdejšího disidenta Václava Malého také okolnosti, které incident provázely, jakož i motivy pachatele.

Krádež relikvie je nehoráznou, nekulturní urážkou křesťanů, zneuctěním místa a svatokrádeží, řekl serveru PrahaIN.cz Malý. Motivy pachatele označil biskup za zvláštní a podivné.

Znepokojující je podle něj především skutečnost, že se zloděj soustředil výhradně na relikvii a ve svatostánku neodcizil žádnou z cenností. „Za krádeží může být i nějaká zloba a msta, že něco rozbiju a zničím. Může to ale být i satanismus, tedy snaha znectít něco, co je pro křesťany důležité. To všechno je možné, ale to se teprve uvidí. Je zvláštní, že se pachatel soustředil pouze na lebku a že se třeba nepokusil ukrást korunku nebo zlatý kalich,“ řekl Václav Malý.

Počet útoků na sakrální památky roste

Slova biskupa Malého potvrdil správce Mariánského sloupu v Praze Aleš Pavel Strnad: „Velmi těžce dovedu popsat, co v tomto okamžiku cítím jako věřící křesťan. Jde o velký šok, protože došlo ke zneuctění svaté relikvie, kterou máme jako křesťané ve velké úctě. Motiv pachatele se dá těžko vysvětlit. Může jít o fanatika a šílence, který si objednal u neznámého zločince krádež relikvie, nebo dokonce může jít o satanistický počin, protože právě satanisté mají v oblibě zneužívání svatých relikvií a náboženských úkonů.

Nepředpokládá, že by lebka mohla skončit v soukromé sbírce, i když má velkou historickou hodnotu. „Žádný seriózní sběratel by se nikdy nesnížil k něčemu podobnému. Vylučuji také, že by krádež provedl někdo, kdo svatý ostatek potřebuje k vybudování nového sakrálního objektu. To prostě není možné,“ uvedl Strnad.

Připomněl také, že motivy incidentu nemusí být spojeny s duchovnem. „Bohužel musím konstatovat, že přibývá útoků na sakrální památky a objekty. Policie vyšetřuje dva případy z poslední doby, které se týkají Mariánského sloupu. Nejdřív neznámý pachatel nasprejoval na Mariánský sloup hákový kříž a o několik dní později došlo k pokusu poškodit Mariánský sloup žhářským útokem pomocí velkého množství parafínu. Všechno nasvědčuje tomu, že budeme muset zvýšit ochranu sakrálních objektů,“ dodal správce Mariánského sloupu.

Relikvie uctíval Karel IV.

Krádež lebky zaskočila historičku Jarmilu Janíkovou, která se zabývá výzkumem křesťanských památek. V minulosti více než rok bádala ve Vatikánském archivu, když jako badatelka pracovala na relikviářním kříži ze Svatovítského pokladu.

„Jednoznačně mohu říct, že je to obrovská ztráta z různých hledisek. Pro křesťany jde o posvátnou relikvii a má pro ně hluboký duchovní přesah a hodnotu. Z hlediska kulturního jde o krádež artefaktu, který je významný tím, že je spojen s konkrétní známou osobností a s historií naší země,“ řekla Jarmila Janíková naší redakci.

Pro lepší pochopení významu relikvií v dějinách českého království historička připomněla, že hluboce zbožný král Karel IV. organizoval v Praze dvakrát do roka uctívání relikvií na Dobytčím trhu, dnes Karlově náměstí. Shromažďováním relikvií král zvyšoval prestiž Prahy i naší země.

„Tyto slavnosti měly ve své době obrovský duchovní i politický význam. Do Prahy se tehdy sjížděli lidé nejen z českého království, ale i ze všech okolních zemí. Na slavnostech byly především vystaveny relikvie apoštolů, Kristovy pašijové relikvie a patroni naší země sv. Václav, Vít, Vojtěch a Zikmund. Dnes se uctívání relikvií týká pouze malé skupiny lidí,“ řekla historička.

Krádež se stala v úterý 12. května večer v bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí. Lebka patronky litoměřické diecéze sv. Zdislavy z Lemberka byla umístěna na oltáři v boční kapli v prosklené skříňce. Neznámý muž vstoupil do chrámu, rozbil sklo na relikviáři a s ukradenou lebkou utekl.

Svatá Zdislava zemřela kolem roku 1252, oficiálně svatořečena byla až v roce 1995.

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy