foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Byt v rezidenci Vanguard, ilustrační foto
Napjatý trh s nemovitostmi nahrává podvodníkům. Na internetu nabízejí byty za podezřele nízké částky, které si však nelze prohlédnout kvůli údajnému pracovnímu zaneprázdnění majitele. Prohlídka je prý možná až po zaplacení kauce a dvou měsíčních nájmů.
Na podezřelé inzeráty upozornil redakci čtenář, který na ně náhodou narazil při hledání bydlení na bezplatných inzertních webech. Hned na první pohled ho zarazila cena, šlo totiž o byty v nejvyhledávanějších lokalitách metropole za ceny výrazně nižší, než je v současné době zvykem. Jako příklad uvedl byt o velikosti 60 metrů čtverečních a dispozici 2+kk v Mánesově ulici na Vinohradech za 12.500 korun měsíčně. Inzerát je stále vyvěšen na portálu ulovdomov.cz. Ceny v okolí za podobně velké byty se přitom pohybují asi kolem 30 tisíc korun.
Právě kvůli výhodné ceně prý čtenáře inzerát zaujal a ačkoli tušil nějaký háček, rozhodl se na inzerát odpovědět s tím, že by měl o bydlení zájem. Odpověď prý přišla téměř okamžitě. „Dostal jsem odpověď, která byla očividně vytvořená v překladači. Autor inzerátu, ač podepsaný ženským jménem, o sobě mluvil v mužské osobě a psal něco v tom smyslu, že pracuje ve Švýcarsku jako zubař a nemůže mi byt osobně ukázat. Jako skvělé řešení navrhl, že bych mu předem poslal peníze přes službu Airbnb, kterou on uhradí a pro mě to nebude představovat další náklady,“ popsal čtenář odpověď, které se mu dostalo.
Byt ukáže agent Airbnb
V e-mailu, který má redakce k dispozici, se navíc dozvěděl, že uvedené nájemné 12.500 korun nebo 500 euro měsíčně zahrnuje veškeré poplatky za energie i správu a že je byt ve výborném stavu, čistý, tichý a plně vybavený nábytkem. Jediným dalším poplatkem by tedy byla vratná kauce ve výši 500 euro.
„Bylo mi jasné, že je to podvod jako Brno, ale zajímalo mě to. Odepsal jsem tedy ještě jednou. Zeptal jsem se, jak by ta prohlídka s Airbnb probíhala. Na to mi bylo odpovězeno, že mi pošlou číslo účtu, kam bych měl poslat nájemné za první dva měsíce plus vratnou kauci. Jakmile mi prý bude platba potvrzena, na moji adresu mi budou doručeny klíče a dokumenty k bytu a setkám se s agentem Airbnb, který mi byt ukáže,“ pokračoval čtenář k podvodnému inzerátu.
Psali jsme
Několik obyvatelek hlavního města upozorňuje na nestandardní chování slovensky hovořícího muže, který na veřejných místech a v dopravních…
Jak stojí přímo v e-mailu, návštěva nemovitosti není před uhrazením požadované částky možná z důvodu nastavených pravidel Airbnb. „Pokud byste se z jakéhokoli důvodu rozhodli pronájem zrušit, Airbnb vám vrátí celou částku ještě tentýž den,“ ujišťují v zaslané zprávě. Pro dokončení procesu pak požadují několik údajů jako je jméno a příjmení, preferovaná délka pronájmu, kontaktní číslo, počet osob či povolání nájemníka.
Na tuto výzvu už náš čtenář nezareagoval, bylo mu prý jasné, že podvodníci pouze zneužívají jména známé platformy nabízející krátkodobé ubytování. Samo Airbnb přímo na svých stránkách dokonce varuje, že převody přímo z účtu na účet mimo jejich vlastní síť nejsou možné a že samotné Airbnb nezajišťuje ani žádné předávání klíčů a neexistují ani žádní Airbnb agenti, kteří by zprostředkovávali prohlídky bytů.
Nízká cena je prvním varováním
Podle redakcí osloveného realitního agenta by měla být až příliš výhodná nabídka pronájmu prvním varováním před podvodnými inzeráty. Byty, které se na první pohled tváří téměř dokonale a jsou na lukrativních adresách, budou dle jeho slov jen stěží jejich majitelé nabízet za třetinu běžné tržní ceny. Zlákat by se zájemci neměli nechat ani pěknými fotkami interiéru, ty prý bývají jednoduše ukradené z internetu.
„Často se setkávám také s tím, že u podvodných inzerátů je uvedeno nefunkční telefonní číslo, nebo tam telefon není vůbec. Podvodníci zásadně komunikují e-mailem a často lámanou češtinou. Nízké jsou i další poplatky za energie, parkování nebo internet. Úplnou jistotu, že je to podvod máte, když se pronajímatel vymlouvá na to, že je v zahraničí a nemůže vám byt ukázat,“ dodal makléř s tím, že zneužití jména Airbnb je také velice běžnou záležitostí.
Zájemcům o pronájem nejen v Praze radí, aby především nikdy neposílali žádné peníze před osobní prohlídkou bytu a sepsáním řádné smlouvy. Varuje také před tím, že někteří podvodníci požadují před prohlídkou zaslání osobních dokladů. Ani to prý není standardní. „Já bych všem poradil, aby využili služeb prověřených realitních kanceláří a makléřů. Tím riziko podvedení snížíte na minimum,“ uzavřel.