foto: HZS Praha/Práce hasičů na severu Čech je velmi náročná, jak dokládá i snímek z místa zásahu v Hřensku.
Četná skrytá ohniska rozsáhlého lesního požáru v Národním parku České Švýcarsko plánují hasiči z Prahy další směny na severu Čech. Profesionálové, ale zejména dobrovolní hasiči z různých částí Prahy počítají, že práce na likvidaci lesního požáru potrvá nejméně další týden. To potvrzují i další informace PrahaIN.cz od velení zásahu v Hřensku. Podívejte se společně s PrahaIN.cz, jak pomáhají pražští hasiči na severu Čech.
„Z důvodu mnoha skrytých ohnisek se s likvidací lesních požárů v Národním parku České Švýcarsko v několika nejbližších dnech nepočítá. Harmonogram střídání jednotek tedy plánujeme i na další týden,“ řekl o víkendu PrahaIN.cz mluvčí hasičů Daniel Fík.
Pomáhal i pražský mluvčí
Ten dočasně převzal funkci po svém kolegovi Martinu Kavkovi, který jako tiskový mluvčí pomáhal na severu kolegům z ústeckého sboru. „Akorát se vracím po týdnu do Prahy, štafetu přebírá kolegyně z hradeckého kraje,“ potvrdil Kavka na dotaz redakce.
Hasiči likvidují skrytá ohniska lesního požáru v okolí Hřenska.
Přímo z místa potvrdil i aktuální informace z Hřenska. „Už se dohašují ohniska, nejde o nic velkého, ale je samozřejmě třeba tu dál nepřetržitě být, aby se požár zase nerozšířil,“ vysvětlil s tím, že i nadále se tak budou v rámci zásahu na místě střídat profesionální i dobrovolní hasiči z Prahy a dalších krajů. „Zatím je to plánováno do pátku,“ potvrdil redakci.
Rozdíly nikdo neřeší
„Jsme tady všichni součástí zásahu, který co do rozsahu nikdo z nás nezažil. Jsme jedna parta, nikdo tu nedělá rozdíly v tom, odkud kdo je, nebo mezi profíky a dobrovolníky,“ popsal pro PrahaIN.cz atmosféru zásahu.
Hasiči jsou podle jeho slov ubytovaní po různých penzionech v oblasti a ubytování i přístup místních si nemohou vynachválit. „Je to ale náročné, zásah probíhá de facto nonstop, proto se snažíme naše lidi střídat tak, aby tu byli nanejvýš čtyři dny v kuse,“ potvrdil za pražský sbor Kavka.
Pražská parta drží spolu, rozdíly mezi hasiči z různých krajů, ani mezi profesionálními hasiči a jejich dobrovolnými kolegy, ale nikdo neřeší.
Podle informací PrahaIN.cz aktuálně na místě zasahují jednotky Sboru dobrovolných hasičů ze Zbraslavi, z Chlupic a z Radotína. „Celkem se za jednotky SDH jedná o 15 hasičů a 5 kusů techniky. Na místě zasahuje také 42 profesionálních hasičů z Prahy a další 4 příslušníci jsou nasazení do štábu velitele zásahu,“ potvrdil redakci Fík s tím, že střídání profesionálních hasičů probíhá průběžně.
Jak šel čas...
Vzhledem k obrovskému rozsahu zásahu hasičů zejména krátce po vzniku lesního požáru se první jednotky z Prahy vydali na pomoc kolegům z ústeckého hasičského sboru už 26.července krátce po poledni. Šlo o profesionály z hasičských stanic Holešovice a Modřany. „Zařazená technika do tohoto odřadu se skládala z velkokapacitního čerpadla SOMATI se 2000 metrů hadic k SOMATI, kontejneru nouzového přežití a velitelského automobilu,“ popsala už dříve v tiskovém prohlášení mluvčí HZS Praha, Kateřina Suchánská.
Druhá vlna posil vyráží časně ráno 27. cervence ze stanice pražských hasičů v Holešovicích.
V pořadí druhý odřad vyjížděl podle informací PrahaIN.cz z holešovické stanice hned následující den v brzkých ranních hodinách. Skládal se ze čtyř cisteren a jednoho velitelského automobilu. „Pražští hasiči se ihned po příjezdu zapojili do likvidace požáru v úseku Mezná a Mlýnská cesta. Jejich úkolem bylo vyhledávání a dohašování skrytých ohnisek. Na místě již byli tou dobou také dva styční důstojníci, kteří měli na starosti posádky italských, později švédských letadel,“ upřesnila mluvčí s tím, že zahraniční piloti leteckých speciálů byli ubytováni v Praze.
Posádky hasičských letadel z Itálie (na snímku) i střídající kolegové ze Švédska bydleli v Praze.
Další posily z Prahy na místo vyrazily 30. července, kdy se vedle profesionálů z HZS Praha na sever vydali i první dobrovolní hasiči z pražských jednotek, konkréítně z SDH Chodov a SDH Kolovraty. Celkem šlo o devět hasičů, dvě cisterny a dopravní automobil. V této době také velení hasičského sboru požádalo pražské hasiče o dodání dalších hadic, na místo jich pražský sbor vyslal po dvou kilometrech v průměrech B a C.
Pražský sbor vezl na sever i hadice, kterých byl kvůli rozsahu lesního požáru na místě nedostatek.
„Další část profesionálních a dobrovolných hasičů byla vypravena do Hřenska 1.srpna a doplnila náš čerpací a hasicí odřad, pomoc štábu a zajištění nasazování hasicích letadel. Tým mluvčích v Hřensku doplnil i pražský tiskový mluvčí Martin Kavka a jednotky na místě posílila další cisterna. Tento den bylo také zajištěno střídání dobrovolných hasičů z jedntek SDH Chodov a Kolovraty za hasiče z JSDH Letňany a Suchdol, kteří na místo dorazili se dvěma cisternami a dopravním automobilem,“ přiblížila Suchánská.
Sbaleno. Takto to vyoadalo na jedné z pražských hasičských stanic krátce před odjezdem na sever.
Další posila byla zajištěna z jednotky SDH Stodůlky, kteří na místo vyslali cisternu a dobrovolných hasičů ze Suchdola s dopravním automobilem. Celkem tak bylo 1.srpna nasazeno na severu 15 dobrovolných hasičů, 5 kusů techniky a za profesionální sbor dalších 49 hasičů a 18 kusů techniky. V úterý 2.srpna byla ohlášena lokalizace požáru v NP České Švýcarsko a bylo naplánováno další střídání hasičů. Ve středu 3.srpna na místě zasahovaly jednotky SDH Stodůlky s cisternou, SDH Kunratice s cisternou a dopravním automobilem, SDH Lysolaje s cisternou a SDH Nebušice s dopravním automobilem.
Dobrovolníci pomáhají i v Praze
A zatímco střídání pokračuje i nadále, po celou dobu zásahu profesionálních cisteren v Hřensku jsou pražské stanice posilovány ze strany dalších pražských jednotek SDH, které drží formou 24hodinové pohotovostí. Konkrétně se zatím na stanicích vystřídaly jednotky z Letňan, Řep, Březiněvsi, Ďáblic a Satalic.
Golem, kyslík a infuze
Vedle hasičů se do zásahu zapojili také pražští záchranáři. Do Hřenska byl vyslán speciální modul pro velké zásahy Golem a terénní čtyřkolka. „Tato technika na místě stále slouží jako technická podpora a zázemí pro zasahující hasiče,“ potvrdila PrahaIN.cz mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.
Zásahové vozidlo Golem pražské záchranky pomáhá hasičům v Hřensku. Foto: ZZSUK
Podle jejích slov se na místě střídají vedle posádky Golema i další záchranáři. „Hasiči si u nás mohou odpočinout, poskytujeme samozřejmě i ošetření v případě zranění, ale také infuze či kyslíkovou terapii,“ upřesnila na dotaz redakce. Podpora ze strany zdravotníků je podle jejích slov na místě velmi potřebná, protože práce hasičů ve vedru a náročných podmínkách zásahu je „na hranici možností“. Kromě této podpory pak záchranáři na místě zajišťují také odběry biologického materiálu v souvislosti s onemocněním covid 19, které se podle informací PrahaIN.cz týká především štábu velitele zásahu.
Psali jsme
Zatímco ještě začátkem minulého týdne nebyl o pražské posily v boji s plameny v Českosaském Švýcarsku zájem, nyní už na místě pomáhá téměř pět…
Psali jsme
VIDEO Požár v národním parku České Švýcarsko zuří již od neděle, zasažena byla plocha o rozloze zhruba 1000 hektarů. Více než 450 lidí muselo být…
Psali jsme
Od neděle bojují stovky hasičů s lesním požárem, který zachvátil Národní park České Švýcarsko. Už v prvních hodinách se začala projevovat nejen…