foto: Policie ČR (se svolením)/Morálka řidičů se v období Vánoc zlepšuje
Češi si dávají během adventu větší pozor na řízení pod vlivem alkoholu. Podle statistik byl v předchozích letech průměrný prosincový podíl usmrcených při nehodách, kde hrál roli alkohol nebo drogy, zhruba tři procenta. To je výrazně méně než v ostatních měsících.
Podíl těchto nehod se v závěru roku snižuje i meziročně, loni o celou pětinu. Upozornila na to platforma VIZE 0. Příčinou poklesu nehod s alkoholem v prosinci jsou podle platformy vedle větší opatrnosti řidičů i zesílené policejní kontroly na cestách.
„Svou roli nesporně hrají zesílené policejní kontroly, čehož si řidiči bývají vědomi. Na konci roku navíc média tématu alkoholu za volantem věnují nadprůměrnou pozornost. Stále více motoristů se vnitřně ztotožňuje s tím, že alkohol za volant prostě nepatří,“ uvedl Roman Budský z Platformy VIZE 0, která sdružuje subjekty zabývající se bezpečností provozu.

I drobná nehoda může způsobit velké komplikace. Hlavně pokud se stane na frekventovaném místě v dopravní špičce. Na fotografii šetří policisté nehodu v křižovatce ulic Legerova a Vinohradská, foto Patrik Pašek, PrahaIN.cz
Řidiči se vybavují alkohol testery
Větší opatrnost řidičů v prosinci ukazují i statistiky vyhledávání a nákupů na internetu. Právě období mezi vánočními svátky, a pak také přelom července a srpna, kdy se konají letní festivaly, patří podle prodejců tradičně k rekordním při prodeji alkohol testerů.
„Alkohol tester je pro řidiče dlouhodobá investice v řádu několika tisíc korun. Ve srovnání s pokutou, která hrozí v případě řízení pod vlivem, jde mnohdy o pouhý zlomek. Stále více řidičů si za bezpečnost a jistotu, že se riziku vyhnou, raději připlatí. Bohužel ale bývá pravidlem, že si řada řidičů na pořízení detektoru vzpomene až ve chvíli, kdy jej právě potřebují,“ podotkl Libor Novák ze společnosti Dräger, jejíž alkoholtestery používá i česká policie.
Stačí chvilka nepozornosti a problém je na světě. Kvůli nevhodnému předjíždění tramvaje vznikla tato 'kuriózní' nehoda. Ovšem s vysokou škodou, foto Patrik Pašek, PrahaIN.cz
Policisté zatím letos evidují více než 4000 dopravních nehod, u nichž byl řidič pod vlivem alkoholu. Většina z nich podle platformy nadýchala přes 1,5 promile, což odpovídá asi třem skleničkám vína u ženy nebo čtyřem skleničkám u mužů.
Od ledna do konce listopadu přišlo o život při nehodách zaviněných pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek 27 osob. Meziročně je to zatím méně než polovina.
Nehody opilců jsou dražší
Průměrná výše škody při nehodách způsobených alkoholem dosahuje vyšších částek, než je tomu v případě střízlivých řidičů. V roce 2020, kdy byl již objem škod poměrně stabilizovaný, vychází u nehod způsobených pod vlivem alkoholu průměrná výše závazku v povinném ručení částky 125 tisíc korun, což proti průměrnému závazku 96 tisíc korun u nehod, kde alkohol nebyl přítomen, představuje o 30 procent vyšší částku.
Místo s takto největší způsobenou škodou je v Praze na Rohanském nábřeží, kde se za poslední dva roky staly 4 nehody, u nichž se u řidiče prokázal alkohol anebo drogy v krvi, a výše celkových škod činila 750 tisíc.
Pakliže se prokáže, že u dopravní nehody hrál roli alkohol nebo drogy, pojišťovna může po viníkovi požadovat takzvaný 'regres', tedy úhradu prostředků, které zaplatila poškozenému z povinného ručení viníka.
Psali jsme
Pražská městská policie se s alkoholem a drogami za volantem setkává dennodenně. Nejinak tomu bylo v prosinci. Strážníci veřejnosti popsali dva…
Psali jsme
V blízkosti Senovážného náměstí vzniká nová tramvajová trať. Vozy se po 30 letech vrátí do Opletalovy ulice a usnadní cestování z hlavního…