foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz /Národní muzeum v Praze
Ačkoli Jaroslav Popelka ve svém prohlášení tvrdí, že nemá nic proti obyčejným Ukrajincům, jejich vlajky jsou mu už poněkolikáté trnem v oku. Tentokrát se v hromadném e-mailu obrátil na média s výzvou k takzvané defenestraci ukrajinských vlajek. Konat by se měla v květnu na území celé republiky. Popelka, jeden z iniciátorů Holešovské výzvy, současně odstartoval petici stejného znění. Ve čtvrtek dopoledne o ní větší zájem nebyl.
Popelka tvrdí, že sobotní demonstrace, která vyústila v policejní zásah, byla provokací vůči jejím účastníkům. Některým zadrženým prý policisté svazovali ruce a odvlékali je do prostorů Národního muzea. PrahaIN.cz byla na místě několik hodin, pořídili jsme řadu videozáznamů. Musíme zopakovat, že represivní akce začala po několikáté výzvě. Opakovaně bylo slyšet, aby lidé opustili prostor před Národním muzeem, jinak bude policie nucena použít donucovací prostředky.
Policie následně jakékoli pochybení odmítla.
Popelka i přesto vyzývá, aby se identické akce opakovaly. „Je podezření, že tento brutální zásah policie mohl být iniciován některými politiky současné vládní koalice,“ tvrdí.
Konkrétní však není.
„Policisté se tím budou zabývat a zjišťovat veškeré okolnosti. Pražská policie si v souvislosti s tím připraví i adekvátní bezpečnostní opatření. Samozřejmě nemůžeme souhlasit s organizováním takovýchto akcí, ve kterých je navíc vámi citovaný apel,“ uvedla pro PrahaIN.cz pražská policejní mluvčí Violeta Siřišťová.
Video, které jsme na místě pořídili. Vidělo ho téměř 300 tisíc lidí.
Popelka odešel s podmínkou
Narážela na skutečnost, kdy Popelka vyzval, aby si s sebou lidé vzali tyče s háky.
PrahaIN.cz už v únoru informovala o návrhu státní zástupkyně Kataríny Kandové z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, ve kterém popsala šíření nepravdivé poplašné zprávy. Jejím autorem byl právě Jaroslav Popelka.
Ten nejprve na podatelně Národního muzea v Praze a později v e-mailu policii mimo jiné žádal, aby byla odstraněna vlajka Ukrajiny umístěná před Úřadem vlády i na dalších veřejných místech a aby policie zjistila viníky a předala je orgánům činným v trestním řízení (více ZDE).
„Moje obvinění je součástí snahy tohoto protektorátního režimu o zastrašení či eliminaci odpůrců. V mém případě jim to ale nevyjde, umlčet se mne marně snažila už STB v letech 1988 a 1989,“ řekl redakci ještě před rozhodnutím soudu.
Ten mu nakonec uložil trest (detaily ZDE) odnětí svobody na šest měsíců s podmíněným odkladem jeho výkonu na zkušební dobu v trvání osmnácti měsíců.

Sobotní akce Česko proti bídě vedla k potyčkám. Foto: PrahaIN.cz