foto: Pixabay.com/IT, ilustrační foto
Kyberprostor už několik let obchází různé druhy podvodných zpráv, e-mailů nebo reklam. Všechny mají jedno společné: připravit lidi o peníze. Cílem se tentokrát stali klienti Pražských vodovodů a kanalizací (PVK). Společnost apeluje na opatrnost.
Důrazné varování svým zákazníkům vydala společnost PVK v tiskové zprávě. Hromadí se prý počet podvodných e-mailů, které zneužívají jména společnosti i důvěřivosti jejích klientů. Podvodné zprávy mají vyzývat ke změně fakturačních údajů, které ale společnosti PVK nepatří.
„V poslední době jsme zaznamenali snahu tvz. kyberšmejdů, kteří z podvodné e-mailové adresy nabádají naše zákazníky, aby platbu za vodné a stočné směřovali na jiný než oficiální účet PVK,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.
Důležitá je kontrola podezřelého data a času
Jediným způsobem obrany je přitom opatrnost. Společnost vyzývá, aby si zákazníci kontrolovali zejména podezřelá data a časy příchodu zpráv a adresy, ze kterých přišly. Důležité je také, jestli se adresa odesílatele shoduje i v případě, když se zákazník pokusí na zprávu odpovědět.
„Doporučujeme zákazníkům ověřit si změnu platebních údajů na zákaznické lince PVK,“ zdůraznil Mrázek.
Žádný z e-mailů prý neodešel z oficiálních adres společnosti a PVK nespravují ani bankovní účet, který měl být ve zprávách uveden. Na základě upozornění prověřila společnost své IT systémy a infrastruktury, které dle zjištění nebyly napadeny.
Psali jsme
Internetoví podvodníci jsou stále aktivnější a jejich techniky jsou stále dokonalejší. Dokáží napodobit telefonní číslo, e-mailovou adresu i vzhled…
Nejzneužívanější společností je zřejmě Česká pošta
Pro podobné účely byly už dříve zneužívány i další společnosti a instituce. Jedním příkladem za všechny může být Česká pošta, která se cílem kyberšmejdů stává poměrně pravidelně. Podvodníci jejím jménem nejčastěji rozesílají zprávy ohledně doručení zásilek a požadují zaplatit balíčky prostřednictvím uvedených odkazů. Tak od důvěřivých lidí sbírají údaje k platebním kartám.
Již dříve jsme upozornili (ZDE) také na falešné balíčky, za které si podvodníci nechávají zaplatit dobírkou částky, které obsahu ani zdaleka neodpovídají. Nejlepším řešením je v podobných případech nepřevzetí zásilky. I zde vždycky platí pravidlo obezřetnosti.
O případech podvodů s balíčky nemá policie evidenci
„Pokud člověk takový případ nahlásí na policii, může to být vyhodnoceno jako přestupek nebo i trestný čin. Může jít ale také o porušení obchodních podmínek, kde to pak řeší například Česká obchodní inspekce,“ uvedl pro naši redakci policejní tiskový mluvčí Jakub Vinčálek letos v únoru.
I z tohoto důvodu prý o podobných případech neexistuje přesná evidence. Podobné typy podvodů totiž nemají podle mluvčího vlastní položku v evidenci, takže o jejich počtu nemá policie informace.