foto: Redakce PrahaIN.cz/Šumavské pastviny
S blížícími se silvestrovskými oslavami se každoročně řeší také zábavní pyrotechnika. V Česku se volně prodává až do označení F3, v sousedním Německu takovou běžně nekoupíte, nesmí se ani dovážet, na její import potřebují Němci zvláštní povolení. Kvůli covidovým opatřením se dokonce v posledních letech v Německu nesměla prodávat žádná.
Přísnější pravidla ohledně pyrotechniky u sousedů vedou k tomu, že Němci nakupují u nás, případně Češi převáží pyrotechniku za hranice. Například v Krušných horách každoročně řeší to, že Němci odpalují dělobuchy, petardy a ohňostroje ještě před hranicemi, v českých lesích.
Na stejné problémy si stěžují i na Šumavě. Oproti Krušným horám je situace na jihu odlišná. V národních parcích je totiž přísný zákaz jakéhokoli odpalování, platí už šest let a za porušení hrozí citelné sankce.
„Na území Národního parku jsme zatím nezaregistrovali, že by občané Německa během silvestrovských oslav používali zábavní pyrotechniku. Je ale otázka, zda se něco takového nemůže stát více na jihu, kde jsou stavení kousek od státní hranice. Teoreticky se může stát, že někdo poodejde několik metrů do Česka a petardy u nás odpálí. Důležité také je, že tam není území Národního parku, ale jde o Chráněné území Šumava. A tam zákaz používat pyrotechniku neplatí,“ řekl redakci PrahaIN.cz Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava, na dotaz, zda se setkali s tím, že by Němci o silvestrovské noci přejížděli odpalovat na naše území.
Psali jsme
Šumava rozhodně nepatří mezi nejteplejší lokality České republiky. Jaro přichází mnohem později než v hlavním městě, zato zima zaklepe na dveře…
„Od roku 2017, kdy byla schválena novela zákona o ochraně přírody, platí zákaz používání zábavné pyrotechniky na území všech národních parků v České republice. Včetně Národního parku Šumava. I přes zmíněný zákaz ale občas dochází během silvestrovských oslav k tomu, že v některých vesnicích na Šumavě lidé pyrotechniku použijí. Minulý rok jsme byli úspěšní u jednoho penzionu kde hosté během silvestrovských oslav pyrotechniku odpalovali a byla jim udělena pokuta,“ řekl Dvořák naší redakci.
Upřesnil, že osobám, které se dopustí použití zábavní pyrotechniky na území národních parků hrozí značné finanční postihy. Mnohdy jde o velmi vysoké částky a na místě je mohou udělovat strážci Národního parku.
„Lidem, kteří zákaz poruší hrozí na místě udělení pokuty ve výši deseti tisíc. Ve správním řízení může být udělena pokuta až do výše sto tisíc, ve výjimečných případech až dva miliony korun. Vymahatelnost pokut je ovšem v některých případech problematičtější. Národní park Šumava má svoje profesionální strážce, ale jejich počet je omezený. Navíc o silvestrovské půlnoci je řada lidí pod vlivem alkoholu a mohou být agresivní. V takových případech se obracíme na policii,“ prohlásil mluvčí.
Počet incidentů spojených s odpalováním pyrotechniky na území Národního parku Šumava se během posledních čtyř let výrazně snížil. Obyvatelé jedné z vesnic ji zavrhli úplně.
„Pomocí osvěty počet incidentů se zábavnou pyrotechnikou výrazně klesl. Například ve vesnici Prášili je na Silvestra absolutní klid. Nedaleko je Železná Ruda kde to o silvestrovské noci jede o sto šest a lidé si najednou uvědomují ten zvukový kontrast, kdy k nim do vesnice doléhá rachot z města,“ usmál se Jasn Dvořák.
Zákaz používat zábavní pyrotechniku v národních parcích je podle jeho slov velmi důležitý. Pro přírodu i pro zvířata, která v ní žijí.
„Zábavní pyrotechnika obsahuje velké množství chemických sloučenin a a po odpálení vznikají jedovaté zplodiny. Ty se nacházejí i ve zbytcích petard, rachejtlí a podobně. Fatální dopad má odpalování na zvířata, která jsou zvyklá na život v klidném prostředí. Možná se to někomu může zdát úsměvné, ale jejich přirozenou reakcí je útěk. V tomto případě ale jde o panický útěk a navíc v noci. U zvířat tak může dojít k vážným zraněním například u srnčí nebo jelení zvěře. Navíc opustí lokalitu, na kterou je zvyklá a vrací se zpátky až za poměrně dlouhou dobu. To samé platí pro ptáky, kteří nejsou vybavení nočním viděním. Hrozí jim těžké úrazy při nárazu do drátů elektrického vedení, sloupů a podobně,“ ukončil Jan Dvořák.
Němci informaci nepotvrdili
Server PrahaIN.cz kontaktoval také tiskové oddělení Bayerische Wald, tedy Bavorského lesa, což je německá část Šumavy.
Tiskový mluvčí národního parku Gregor Wolf nám potvrdil, že i tady je zakázáno používat rakety, ohňostroje a další pyrotechniku.
„Pokud naši strážci zjistí porušení zákazu zábavní pyrotechniky, může být zahájeno správní řízení,“ sdělil nám Gregor Wolf, podle kterého výsledné sankce neukládá přímo národní park, nýbrž okresy, ve kterém se nachází. Jedná se o Regen a Freyung-Grafenau.
Mluvčího Bavorského lesa jsme se také ptali na údajné odpalování pyrotechniky Němců na českém území Šumavy. Na to nereagoval.
Podle zákona č. 206/2015 Sb. se zábavní pyrotechnika dělí do čtyř kategorií, od F1 do F4. Typ F1 mohou v Česku koupit osoby od 15 let, F2 poté od 18 let, F3 by neměli obchodníci prodat lidem mladším 21 let, mladším jen v případě, že získali osvědčení o odborné způsobilosti dle § 37. Poslední kategorie nepatří do ruky nikomu, kdo nemá odbornou způsobilost.
Co konkrétně patří do jednotlivých skupin řeší Nařízení vlády č. 208/2010 Sb.
„Kategorii 1, do níž patří zábavní pyrotechnika, která představuje velmi malé nebezpečí a má zanedbatelnou úroveň hluku, a která je určena pro použití na omezených plochách, včetně zábavní pyrotechniky určené k použití uvnitř obytných budov.
Kategorii 2, do níž patří zábavní pyrotechnika, která představuje malé nebezpečí a má nízkou úroveň hluku a která je určena pro venkovní použití na omezených plochách.
Kategorii 3, do níž patří zábavní pyrotechnika, která představuje středně velké nebezpečí, je určena pro venkovní použití na otevřených prostranstvích a jejíž úroveň hluku nepoškozuje lidské zdraví.
Kategorii 4, do níž patří zábavní pyrotechnika, která představuje velké nebezpečí, je určena pro použití pouze osobami s odbornou způsobilostí a jejíž úroveň hluku nepoškozuje lidské zdraví.”
|