Čtveřice městských policistů zachránila život desetiletého chlapce

25. 02. 202511:00
3 min. čtení
Čtveřice městských policistů zachránila život desetiletého chlapce
foto: Irena Seifertová pro PrahaIN.cz/Filip Kovář, Marek Šanda, Daniela Kořánová a Kristýna Svobodová

PrahaIN.cz v pátek večer přinesla detailní popis incidentu, k němuž došlo v rybníce Aloisov na území městské části Prahy 14. Městská policie obdržela v 16:20 oznámení, že se na něm pod dvěma chlapci propadnul led.

Naše redakce kromě detailních informací získala také dva videozáznamy přímo ze zásahu. Pořídil je náhodný kolemjdoucí. První ukazuje, jak se tři neznámí muži snaží chlapce vytáhnout ze zmrzlé vody. Pomáhali si při tom dlouhou větví. Boj o život dvou chlapců tím však teprve začal. Když se první z nich dostal na břeh, bylo vidět, že je jeho tělo naprosto bezvládné.

„Nedýchal a neměl hmatný puls, proto strážníci zahájili nepřímou srdeční masáž. Následně přiložili také defibrilátor, který výboj nedoporučil, naopak doporučil pokračovat v nepřímé srdeční masáži. Před příjezdem záchranné služby se životní funkce chlapce podařilo obnovit,“ popsala mluvčí městské policie Praha Irena Seifertová pro PrahaIN.cz.

Jejím prostřednictvím jsme následně požádali o rozhovor s policisty, kteří za záchranou stáli. Jedná se o Filipa Kováře (22), který je v přímém výkonu služby od začátku letošního roku, Marka Šandu (38), jenž u městské policie slouží patnáctým rokem, z čehož na Praze 14 rok a půl. Dále šlo o Danielu Kořánovou (39). Na Praze 14 slouží 2,5 roku a celkem je u městské policie 3,5 roku. Posledním členem týmu byla Kristýna Svobodová (34), která je městskou policistkou čtvrtým rokem a od začátku slouží na Praze 14.

Jak tito zachránci vzpomínají na osudný pátek? „Pracovali jsme jako tým a důležitý byl pro nás výsledek, aby to dobře dopadlo. Teď už si jen všichni přejeme, aby se ti kluci z toho rychle a bez následků dostali,“ prozradili naší redakci krátce po noční směně.

Velké díky podle jejich slov patří zejména třem mužům, kteří kluky z vody vytáhli. „To byl základ, my už pak dělali jen svoji práci. Zmínit by si zde ale zasloužila i žena, která vše viděla z okna a zavolala na tísňovou linku 156. Když už jsme končili, přišla za námi a zajímala se o stav chlapců,“ doplnila čtveřice pro PrahaIN.cz.

Redakce současně vyjadřuje díky i za naše čtenáře. Ti se na nás postupně obraceli během uplynulého víkendu. Jak nám řekli, nedokázali najít adekvátní zprávy o tom, kdo poskytl první pomoc, ale chtěli by alespoň takto na dálku poděkovat.

„Mně osobně vadí, že se městská policie pořád skloňuje jenom se špatným parkováním. Když mi omdlela babička, jeden z příslušníků jí vytáhl jazyk a tím ji vlastně zachránil, takže já na ně nedám dopustit, i když předtím jsem to s tím parkováním měla také vžité,“ uvedla pro PrahaIN.cz Jana Synková, jedna ze čtenářek.

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy