Dozorce z Valdic poprvé líčí, co se odehrává za zdmi nejtvrdší věznice

01. 07. 202409:45
Dozorce z Valdic poprvé líčí, co se odehrává za zdmi nejtvrdší věznice
foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Věznice Valdice

PrahaIN.cz před několika dny přinesla svědectví z nejstřeženější věznice České republiky, z Valdic. Ta se potýká s obrovským nedostatkem personálu. Její tisková mluvčí Eva Francová nám potvrdila, že ve výpovědi je okolo šedesáti zaměstnanců. PrahaIN.cz měla možnost hovořit s jedním z nich, jako dozorce ve Valdicích pracuje dlouhé roky.

„Už to dál nešlo, pořád nás obviňují, vyšetřují. V podstatě nás berou jako ještě něco horšího, než jsou ti vězni,“ zcela otevřeně pod podmínkou anonymity přiznal.

Stále častější je podle něj obviňování dozorců z fyzického napadání vězňů. Ti pak končí u soudu, vyšetřuje je Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Stává se to často. Je to trend. My už opravdu nevíme, co máme dělat. Jsme přepracovaní,“ říká pro PrahaIN.cz.

„Spousta lidí vás odsoudí, že někoho bijete, že si vyléváte zlost, kterou máte doma třeba na manželku. Že pak přijdete a ty chudáčky mlátíte a vybíjíte si na nich zlost. Přitom to není pravda,“ líčí.

Problematický GIBS

Den dozorců začíná tak, že si převezmou vězně, spočítají je, aby počet odpovídal, a pak začínají svou činnost. Ta by měla probíhat ve dvojicích, aby byl ten druhý zajištěný. Tak to ale prý nyní není.

„Personální politika je fakt špatná. Když máte něco dělat, tak se najednou ocitnete mezi třeba osmdesáti vězni a jste tam sám. Ve finále si za celý den ani nesednete a pak chodíte na výslechy, posloucháte nesmyslná obvinění. Myslím, že příčina nedostatku personálu je nejenom to, že tam nejsou peníze a nemůžete mít mobil, ale jde právě o to vyšetřování GIBSu,“ popisuje.

Věznice Valdice. Autor: PrahaIN.cz

Dodejme, že v nejpřísnější české věznici aktuálně pobývá 1.017 vězňů, kteří byli odsouzení za vraždy a další závažné násilné zločiny.

Činnost, kterou dozorci během dne vykonávají, vyplývá z vnitřního řádu: vycházky, koupání, navádění odsouzených na různé kroužky či aktivity.

Sám na 200 vězňů

„Na patře je třeba 200 vězňů a jste tam ve třech. Teď jeden musí někam odejít, další si odskočí a vy jste tam sám. Takže vy jste jednou nohou v hrobě a druhou v kriminále,“ líčí pro PrahaIN.cz.

Dříve prý fungoval systém na čtyři směny a v každé bylo okolo dvaceti lidí. Teď je dozorců ve směně třináct. Nedostatek personálu je cítit na každém kroku. „Už se nabírají i ženy, ale ty tam jsou spíše jenom do počtu, když to řeknu blbě. Jako žena nemůžete na chlapa sahat, nemůžete provádět ty činnosti, co děláme my,“ dodává.

Dříve prý všechno tak nějak šlo, ale poslední dobou práce funguje stylem: „Ono se to nějak udělá“. Celá situace navíc zavání průšvihem. „Lidé odchází, naberou se mladí kluci, ti pak zjistí, co to je a nevydrží a maximálně do tří let odcházejí. Za ty peníze to nemá smysl. I prodavačka v Lidlu bere více než my,“ popsal dozorce.

A kolik je nástupní plat?

„Teď začali brát i lidi bez maturit, takže nástupní plat je bez příplatku kolem 21 tisíc. Ale pak tam jsou ty příplatky. Rizikový, osobní a další. Takže v počátku se pohybujete okolo 24 tisíc,“ uzavírá.

Dále jsme probrali vyšetřování dozorců Generální inspekce bezpečnostních sborů. Té se budeme věnovat příště.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných