foto: Shutterstock, na základě licence Flowee s.r.o./Sledování, ilustrační foto
Na konci června PrahaIN.cz jako první identifikovala osobu, již kriminalisté NCOZ v kauze Dozimetr označili termínem Drobek. Jde o Romana B., ročník 1970, v podsvětí známého pro svou obří postavu a specifické služby.
Lidé z tohoto prostředí mu říkají Frufráč a nehovoří o něm v až tak negativních souvislostech, jak by někoho napadlo. Spíše jako o nájemném člověku, který se stará o bezpečnost. Naše redakce tehdy uvedla, že mimo jiné pracoval pro rodinu zavražděného bosse Běly.
V kauze Dozimetr spočívala jeho role v monitoringu bezpečnosti. Obvykle mu prostřednictvím obviněného Pavla Dovhomilji přistál na kryptovaném mobilu úkol zajistit čisté prostředí. Samozřejmě nešlo o navození citrusového odéru pro Redlovce, napíchání vonných svíček do květináčů nebo rosení sukulentů.
Šlo o hledání možných odposlechů.
Psali jsme
EXKLUZIVNĚ: Stále platí, že pro řadu čtenářů, ale i novinářů, jsou příjmení Nemrah, Redl, Dovhomilja takzvaně polem neoraným. Redakce PrahaIN.cz…
Roman B. takto pracoval v domě Pavla Kose nebo v bytě Mateje Augustína, bývalého člena představenstva pražského dopravního podniku. V některých případech se mohl Fru Fru starat taky o osobní bezpečnost. Zkrátka mohl dělat ochranku. Jeden z Frufráčových známých nás před časem upozornil, že podobné služby by měl nyní poskytovat i další zajímavé postavě. Mělo by se jednat o Tomáše Horáčka, na kterého byla v minulosti soudem uvalena mnohaměsíční vazba v souvislosti s kauzou údajně zmanipulovaných zdravotnických zakázek v některých pražských nemocnicích.
Tomáš Horáček nám v SMS napsal, že dotyčného nezná. Dokonce si myslel, že míníme ministra spravedlnosti.
Kromě osoby Fru Fru našla redakce PrahaIN.cz i několik dalších souvislostí. O jedné z nich jsme přitom psali na konci června.
Psali jsme
EXKLUZIVNĚ Několik osob redakci PrahaIN.cz potvrdilo, že obviněný Pavel K., blízký přítel a důvěrník Michala Redla, vedl v minulosti řadu jednání…
Nic vám neřeknu
Jako první jsme přinesli jména některých advokátů z kauzy Dozimetr. U Pavla Dovhomilji jsme poznamenali, že si dle našich zjištění vybral advokáta Říhu. Dovhomilja byl přitom v minulosti spojován zejména s působením advokátní kanceláře Krutina & Múka. Dotyčný advokát Říha se jmenuje Michal a shodou náhod je rovněž advokátem Tomáše Horáčka.
Ani tím společné třecí plochy nekončí. Horáček i Dovhomilja milují podle mnoha svědectví drahé oblečení, jídlo, vozy a luxus. S tím bezesporu souvisí i peníze. O ty nyní nejde. Tomáš Horáček získal statut spolupracujícího obviněného, o Pavlovi Dovhomiljovi se v těchto konotacích hovoří několik měsíců.
„Pokud se nepletu tak pan Říha byl z AK JUDr. Teryngela. Už jsem u něj vícekrát viděl, že jeho klienti jdou na dohodu o vině. Nebo spolupracující obviněný…" uvedl jeden z renomovaných pražských advokátů pro PrahaIN.cz.
Zbývá tak jediné. Spojit oba muže a postavit je ruku v ruce vedle sebe. Znají se? Spolupracují? Dělají byznys? Povídají si o minulosti a rýsují světlé zítřky? Prý nic takového.
„Nemám vůbec důvod se s vámi bavit,“ reagoval jindy hovorný Dovhomilja na přímý dotaz, zdali spolupracuje s Tomášem Horáčkem.
Druhý jmenovaný vzájemnou obchodní náklonnost vyloučil. „Nikdy jsem s ním nespolupracoval. To jméno znám až v souvislosti s kauzou DPP," řekl serveru PrahaIN.cz.
Další zdroj redakce, který oba zná, nám k tomu suše řekl: „Viděl jsem je spolu.“
Psali jsme
Naše redakce se tématu vnitropolitického dění v hlavním městě věnuje soustavně, prakticky od svého spuštění v lednu letošního roku. Zhruba…
Kdo je Tomáš Horáček:
Devětatřicetiletý podnikatel Tomáš Horáček byl v minulosti spojován s hromadnými nábory členů do ústecké ČSSD, angažoval se také ale u politického sdružení Severočeši a ANO. Spojován byl s bývalým předsedou KSČM, který za něho údajně lobboval v Kazachstánu, ale také na ústeckém finančním úřadě, kde kritizoval finanční kontroly provedené v Horáčkových firmách. O kauze psal v roce 2010 Jiří Ovčáček na serveru Novinky. Články jsou však nedostupné. Horáček byl v minulosti odsouzen za pokus o pojistný podvod při havárii osobního automobilu.
V prosinci roku 2021 Obvodní soud pro Prahu 5 schválil pro Horáčka dohodu o vině a trestu – šest měsíců ve vězení a peněžitý trest ve výši pěti milionů korun, 600 tisíc korun musí uhradit nemocnici Bulovka. Navíc nesmí sedm let působit v obchodních společnostech. Detektivové začali Horáčka stíhat v roce 2018 kvůli údajné manipulaci s veřejnými zakázkami. S dalšími lidmi měl ovlivňovat přidělování zakázek v nemocnicích, za což měl žádat úplatky. V této kauze bylo vedle Horáčka zahájeno stíhání bývalé ředitelky Bulovky Vrbovské, bývalého poslance Marka Šnajdra (ODS) nebo exředitele Bulovky Františka Nováka.
Horáček je rovněž spojován se společností První chráněná dílna (PCHD). Ta zaměstnávala hendikepované a na základě tehdy platného zákona, který zvýhodňoval při výběrových řízeních společnosti, které zaměstnávaly hendikepované, získala od státu stovky veřejných zakázek za více než miliardu korun. Podle Transparency International však v masivní míře poskytovala služby na základě subdodávek. Ačkoli společnost utržila za tři roky víc než miliardu korun, dostala se do finančních potíží, peníze po ní v rámci insolvenčního řízení vymáhaly i státní instituce. Nejčastěji PCHD nedodala objednané zboží v pořádku.
I v případě PCHD narazíme na nemocnici na Bulovce. Uplatňovala pohledávku, dluh činil 300 tisíc korun. Nemocnice k němu přišla tak, že dne 9. června 2021 se společností PANEP s.r.o. uzavřela dohodu o narovnání, na základě které byly na FNB postoupeny pohledávky za dlužníkem, tedy společností PCHD.
zdroj: otevřená data / PrahaIN.cz
|
S redakčním přispěním Jakuba Mračna a Markéty Šálkové.