foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Peněženka a mobil, ilustrační foto
Lidé, kteří nemají v plánu poctivě vydělávat, neustále hledají nové finty, jak někoho okrást. V současné době je mezi podvodníky trendem obvolávání seniorů a hra na city. Starší lidé patří dlouhodobě mezi nejohroženější skupiny naší společnosti. Jejich mnohdy osamocený způsob života, důvěřivost, a především touha po sociálním kontaktu z nich dělá snadný cíl a přitahuje k nim pozornost různých zlodějů, podvodníků a násilníků.
Celkem 12.453.627 korun.
Tak vypadá číslo ze statistik, které ukazují majetkovou újmu podvodného jednání na seniorech. Letošní rok byly řešeny více než čtyři stovky oznámení. Jediným pozitivem je, že oproti minulým rokům klesla.
Letos vymysleli podvodníci nový způsob, jak na seniory vyzrát
Při telefonátu se představí jako ošetřující lékař vnuka či vnučky osoby, které volá. Oznámí, že dotyčný byl převezen do nemocnice. Nutně potřebuje peníze většinou v desítkách tisíc korun. Vymyšlená zpráva vyvolá v člověku velké starosti.
Není pak překvapením, že senior udělá, co může, aby pomohl.
Za pohádku v podobě vyžadované nadstandardní péče, která není hrazená ze zdravotního pojištění, by se nemusel stydět ani Hans Christian Andersen.
Další příběh pochází také z nemocničního prostředí. Blízká osoba zavinila dopravní nehodu. Zranila malé dítě. Fiktivní medik sdělí, že se zraněný domluvil s rodinou na finančním vyrovnání.
Výmluvy jako na běžícím pásu
Pokud by senior zbystřil a chtěl dotyčného k telefonu, tak je připravena promptní výmluva. Velké rozrušení či překousnutý jazyk nedovolí osobě mluvit.
„Ahoj babi, hádej, kdo volá?“
Takto obvykle začíná telefonát, který může mít pro důvěřivého seniora nedozírné následky.
Zločinci se mohou stát lékaři po telefonu, ale také rodinnými příslušníky. Často se vydávají za vnuka. Požadují půjčit částku, která zajistí pomoc v těžké situaci. Pro peníze si samozřejmě nemohou přijít osobně. Z důvodu pobytu v nemocnici či na policejní služebně.
Pro finanční obnos přispěchá cizí osoba.
Částky šplhají až do deseti tisíců.
Psali jsme
Pražští celníci se mohou pochlubit rekordním záchytem pašovaných cigaret. Stalo se tak během kontrolní akce, kdy v rumunských kamionech odhalili…
Zážitek je pro seniory velmi náročný, nejen díky finanční újmě. Po okradení často zažívají psychické a existenční potíže.
Policie nabízí pomoc
Policie proto vstoupila do úzké spolupráce s provozovatelem informační linky 1188 společnosti Conectart.
Seniorům s pevnými linkami bude doma vyzvánět telefon s následujícím vzkazem:
„Dobrý den, varování Policie České republiky. Věnujte, prosím, pozornost tomuto oznámení. Pokud se Vás bude někdo snažit přesvědčit, že je Váš příbuzný nebo že Vašeho příbuzného zastupuje jako doktor či notář a bude od Vás chtít poslat peníze na účet nebo si je bude chtít u Vás sám vyzvednout, vždy si tuto informaci ověřte a v případě podezření kontaktujte, prosím, Policii České republiky, a to na telefonním čísle 158. Děkujeme. Policie České republiky."
Dle slov policie by si senioři měli každý telefonát ihned ověřit. Peníze nesvěřovat do rukou osob, které neznají.
A to ani pod podmínkou zástavy osobního dokladu, ten totiž může být kradený.