foto: Policie ČR (stejně jako ostatní)/Podvodníci spáchali škodu za 9 milionů korun.
Šestice lidí, kteří se na přelomu loňského a letošního roku převážně v Praze vydávali za klienty několika bank, byla policií zadržena. Členové této skupiny často měnili vzhled i své role v kriminální činnosti. Celkem příznačně si říkali herci.
Na přelomu let 2021 a 2022 se na pražskou hospodářskou kriminálku obrátili zástupci velkých peněžních ústavů s podezřením, že účty jejich klientů se staly terčem zájmů neznámých pachatelů. Ti pomocí padělaných dokladů, paruk či převleků převáděli peníze na svůj účet nebo je v hotovosti vybírali přímo na pobočce. Drtivá většina případů se měla odehrát v Praze.

„Tyto osoby získávaly informace o klientech banky z veřejně dostupných rejstříků nebo například sledováním zpráv na internetu. Pokud se veřejně prezentovala úspěšná firma či podnikatel, snažily se o nich získat potřebné informace a také fotografie osob. Poté si nechaly vyrobit falešné doklady, které opatřily svou fotografií a vyrazily na pobočku banky,“ sdělil policejní mluvčí Jan Rybanský.

„Hercům“ pomohla i doba epidemie koronaviru, kdy mohli obličej skrýt pod respirátorem. Kromě toho však používali i falešné vousy, paruky. Vlasy i vousy si pak barvili.
Suverénní chování
„Před úředníky bank vystupovali sebejistě bez známky nervozity a zaváhání. U každého výběru měli předem připravenou legendu o majiteli, kterou si zjistili z dostupných zdrojů. Aby skutečný majitel účtu neodhalil prostřednictvím zpráv z banky, že je hotovost vybírána či převáděna ještě před touto transakcí, změnil „herec“ u účtu kontaktní údaje. Pod smyšlenou legendou dokonce dokázal změnit i podpisový vzor,“ popisuje kriminální strategii mluvčí Rybanský.

Podobným způsobem údajně pracovali také s odcizenými či nalezenými doklady a listinami, jako byly například výpisy z bankovních účtů nebo firemní listiny vyhozené u popelnice.

Samotné ztotožnění podezřelých prý bylo velmi složité. Policisté v rámci vyšetřování analyzovali předchozí případy, které vykazovaly stejný modus operandy. Pro kriminalisty pak byla důležitá také znalost prostředí, v němž se pachatelé pohybovali. Převážně se totiž jednalo o drogově závislé osoby.
Skvělá policejní práce
„Vynikající práci odvedli pracovníci Kriminalistického ústavu v Praze, kteří dokázali ze zajištěných fotografií podezřelých vypracovat antropologické posudky, které pak výrazně dopomohly ke ztotožnění. Kriminalisté při zadržení, které proběhlo v uplynulých týdnech v Plzni, zajistili velké množství padělaných dokladů, SIM karet, mobilních telefonů, elektroniky a různých doplňků potřebných k páchání této trestné činnosti,“ chválí své kolegy Rybanský.

Zadržení jsou nyní podezřelí ze spáchání trestných činů padělání a pozměnění veřejné listiny, podvod, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. V případě odsouzení jim hrozí až 8 let ve vězení.

„Herci“ způsobili škodu za bezmála 9 milionů korun. Nebýt obezřetnosti některých bankovních úředníků, přesahovala by prý celková částka daleko přes 10 milionů.
Psali jsme
Pražského policistu, který nabízel úplatek za poškození mobilního telefonu, jež byl důkazním materiálem, potrestal soud podmínkou. Rozhodnutí je…
Psali jsme
Tomáš Nálevka si za vraždu a okradení své přítelkyně odpyká 18 let ve vězení. Jeho dovolání zamítl Nejvyšší soud. K činu došlo na jaře 2020…