foto: Shutterstock na základě licence Flowee s.r.o./Slovenská hranice
Od čtvrtka došlo na hranicích se Slovenskem k dočasnému obnovení kontrol. Opatření platí od středeční půlnoci na dobu nezbytně nutnou. Ministr vnitra Rakušan uvedl, že v první fázi půjde o desetidenní provoz.
Premiér Petr Fiala tvrdí, že situace České republiky je stabilní. Pro cizince je Česko tranzitní zemí. Kontroly od čtvrtka zavede v reakci na ČR také Rakousko. V zemi do konce letošního srpna požádalo o azyl celkem 56.149 migrantů, o 195 procent více než minulý rok, uvedl server novinky.cz. Do této statistiky nejsou započítání uprchlíci z Ukrajiny.
Na českém území od začátku června zajistila policie téměř 9.500 migrantů. Oproti předchozímu roku se jedná o razantní nárůst (během celého roku 2021 to bylo 1.330). Většina uprchlíků je podle vnitra syrského původu, přichází však odjinud, zřejmě z Turecka.
Milan Majer, šéf cizinecké policie, pro Český rozhlas uvedl, že kontroly byly od středeční půlnoci obnoveny na 27 bývalých hraničních přechodech. Od té doby policie eviduje 120 zadržených tranzitních nelegálních migrantů a sedm převaděčů.
O problému PrahaIN.cz věděla od srpna
Na hranicích došlo také ke střelbě. Řidiče dodávky, jenž převážel patnáct lidí, zastavily až varovné výstřely.
Na situaci byla redakce upozorněna již v polovině srpna zdroji z celní správy. Na naše dotazy tehdy Policejní prezidium i ministerstvo vnitra odmítaly reagovat. Mlčeli zástupci cizinecké policie i celníci. Jeden vzájemně odkazoval na druhého. PrahaIN.cz se přímo ptala na abnormální počet nelegálních migrantů. O tom, že se v tu dobu horečně jednalo, „co s tím“, máme prokazatelná svědectví od přímých účastníků.
S odpovědí ovšem neměla problémy slovenská strana. Úřad hraniční a cizinecké policie Prezídia Policejního sboru (ÚHCP P PZ) nám řekl, že si je plně vědom závazků, které vyplývají z readmisních dohod. Každou žádost proto důkladně zkoumá. Nicméně upozorňuje, že většina readmisních bilaterálních dohod byla uzavřena ještě v době, kdy existovaly kontroly na státních hranicích, což v tuto chvíli stěžuje jejich aplikaci.
Slovenský úřad byl toho názoru, že společným evropským zájmem by mělo být minimalizování počtu nelegálních cizinců na evropském území.
Psali jsme
ROZHOVOR „To, že nám spolupráce výborně šlape, je dáno hlavně lidmi – a já bych chtěl při této příležitosti poděkovat Zdeňkovi Hřibovi, jakožto…
„Vzhledem k tomu, že většina nelegální migrace na našem území a v sousedních státech EU je sekundární nelegální migrací, která přichází ze západního Balkánu a Turecka, není vzájemné vracení osob efektivním řešením. Cílem členských států EU by mělo být vrácení nelegálních migrantů do země původu, nebo alespoň do země, odkud vstoupili do EU,” uvedla slovenská strana na dotaz ohledně dodržování readmisních smluv.
„Nelegálně přicházejícím cizincům bychom měli dát jednoznačný signál, že jejich nelegální pobyt nebude prodlužován. Plně podporujeme stanovisko Evropské komise, které vyzývá členské země, aby se zdržely uplatňování řetězových readmisí, které neřeší proces návratu nelegálních cizinců komplexně, ale přenáší břemeno zodpovědnosti na další členské státy a způsobují tím kontinuální finanční zatížení všech států v tomto procesu,” sdělil slovenský úřad serveru PrahaIN.cz.
Velmi vysoký nárůst
Podle slovenské strany Česká republika od ledna do července zaslala celkem 93 žádostí o převzetí 324 migrantů, přičemž v červenci se jednalo o 81 žádostí. Slovensko vyhovělo v osmi případech a převzalo 25 osob. Nesouhlasné stanovisko vyslovilo v 85 případech žádostí v rámci readmisie.
Drtivá většina těchto osob pochází ze Sýrie.
Už v červenci slovenská strana predikovala, že počty žádostí nebudou klesat, ale naopak. Redakci ještě upozornili na to, že současná bezpečnostní situace v Sýrii téměř neumožňuje návrat Syřanů do země jejich původu.
Na Slovensku se v období od ledna do července celková nelegální migrace oproti roku 2021 navýšila o 127,9 procenta. Přičemž největší podíl tvoří zejména tranzitní migrace ze západního Balkánu. Počty od roku 2021 výrazně převažují stav sekundární tranzitní migrace během migrační krize v roce 2015, sdělila nám také slovenská strana.
„Od ledna do července bylo na této trase zadrženo až 1.449 cizinců, což je v porovnání s rokem 2021 166,4procentní nárůst. Pokud bude tento trend pokračovat, je vysoce pravděpodobné, že sekundární tranzitní migrace a i celková nelegální migrace bude v následujících měsících stoupat.
Readmisní smlouvy upravují podmínky předávání a přebírání jak vlastních občanů, tak občanů třetích států, kteří nelegálně překročili hranice států smluvních stran nebo nelegálně na jejich území pobývají. Jsou významným nástrojem boje proti nelegální migraci, která tvoří jedno z nejvážnějších bezpečnostních rizik v České republice.
Česko má uzavřeno několik bilaterálních readmisních smluv. Mimo Slovenska je to například Arménie, Bulharsko, Chorvatsko, Polsko, Rumunsko, ale také Kanada nebo Švýcarsko a Vietnam. Dále také platí readmisní dohody sjednané Evropským společenstvím, respektive EU (například Ázerbajdžán, Ukrajina, Bosna a Hercegovina, Gruzie, Kapverdy, Pákistán a další).
|
Psali jsme
Vláda ČR rozhodla, že se od půlnoci ze středy na čtvrtek 29. září dočasně obnoví kontroly na státní hranici se Slovenskem. Má jít…