Hrozba internetového podvodu během vánočních nákupů roste
foto: Pixbay.com/IT, ilustrační foto
S vánočními nákupy a častou platbou přes internet roste riziko kybernetických podvodů jako je phishing. Útočníci se pomocí falešných mailu či odkazů pokouší z obětí vylákat citlivé informace, které později zneužijí k získání financí z účtu. Banky svým klientům radí používat při nákupech na internetu jednorázovou kartu, která se po použití sama zruší.
V období vánočních nákupů přibývá počet podvedených na internetu. Zkušenost s podvodem má i 35letý Michal V. z Nuslí. „Když jsem při nákupech proklikl na stránku, která vypadala jako ta mé banky, zadal jsem své uživatelské jméno a heslo,“ říká Michal, který během útoku přišel o 4.000 korun. Jednalo se o všechny zbylé finance na jednom z jeho účtů. Přijít mohl samozřejmě o víc.
Mezi nejčastější kybernetické podvody patří phishing. Pomocí něho se útočník snaží od své oběti vylákat citlivé informace, jako například CVV kód nebo číslo karty, a ty pak zneužít například k vyprázdnění účtu. Útoky většinou přicházejí v podobě mailů nebo falešných odkazů na internetu „Mohu potvrdit, že trestná činnost v online prostředí oproti minulému roku opět vzrostla. Stále platí, že nejčastějšími trestnými činy jsou různé formy podvodných jednání jako falešné emaily nebo sms,“ říká pro PrahaIN.cz kapitán Jakub Vinčálek z Policie ČR. Speciální formou je také spare-phishing, který cílí přímo na jednotlivce.
Jak se před kybernetickými útoky bránit?
Phishingové útoky prošly za svojí existenci evolucí a už dávno to nejsou zprávy plné gramatických chyb. Útočník používá různé fígle. Například reakcí na váš internetový inzerát. Útočník o inzerát jeví velký zájem. Pomocí podvodného odkazu vás přesměruje na falešné stránky dopravce. Ty po vás vyžadují citlivé informace jako CVV kód nebo číslo karty, jejichž vyzrazení vede k odcizení peněz. „Zákazníkovi doporučujeme nastavit si nulový limit pro platby na internetu. Když je potřeba, lze ho kdykoliv upravit podle aktuální potřeby. Dále se vyplatí používat jednorázovou internetovou kartu. Tu založíte během pár minut a po zaplacení nebo uplynutí 60 minut se automaticky zruší,“ říká Nikola Jablonovská z tiskového oddělení České spořitelny.
Psali jsme
Jelikož se cena za energie zvýšila a dodavatelé nechtějí být škodní, mohou přistoupit k nekalým taktikám. Je tak možné, že se pokusí zvednout…
Obětem kybernetických útoků je v podobných situacích doporučeno zapamatovat si, jaké citlivé informace sdělili a v co nejkratší době je změnit. Zneužití by měla oběť nahlásit policii i své bance.
Tagy
Speciály