„Je to peklo.“ Dozorce z Valdic popsal novou taktiku vězňů

05. 07. 202410:35
„Je to peklo.“ Dozorce z Valdic popsal novou taktiku vězňů
foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Věznice Valdice

PrahaIN.cz znovu hovořila s dozorcem nejstřeženější věznice v České republice, který je nyní ve výpovědi. Zmínil, že nedostatek pracovníků, se kterými se Valdice potýkají, souvisí i s vyšetřováním GIBS.

Stále častější je podle něj obviňování dozorců z fyzického napadání vězňů. Ti pak končí u soudu, vyšetřuje je Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Stává se to často,“ uvedl již v minulém textu pro PrahaIN.cz.

I on sám si vyšetřováním prošel a jak sám říká, je to peklo.

„Vyšetřování ze strany GIBS je různě dlouhé, já osobně jsem byl již v minulosti několikrát vyšetřován. Poslední dobou je stále větší trend obvinit dozorce a vše pak skončí u soudu. Při každém výslechu na vás koukají jako na člověka, který nemá nic jiného na práci než ubližovat vězňům,“ uvedl pod podmínkou zachování anonymity.

GIBS většinou dozorce obviňuje z fyzického napadání vězně. „Tohle je teď nejčastější a vězni to dělají proto, že nechtějí být v konkrétní věznici, myslím si, že Valdice patří k nejčastější věznici, kde tohle obvinění vzniká,“ doplňuje.

„Je to stále stoupající trend, jak se dostat z věznic pryč a v určitých případech jim k tomu GIBS i pomůže. Vězni často zveličují a vymýšlí. Například, že byl napaden dozorci, že jim nosíte drogy či telefony,“ říká.

Kolečko GIBS se roztáčí

Chování vězňů k dozorcům je podle jeho slov individuální. „Když vidí, že jste slabší povahy, tak vám nadávají, různě vyhrožují, ale když jim ukážete, že se nebojíte, tak si k vám nic nedovolí fyzicky, ale napíšou stížnost na GIBS a pak už jede to stejné kolečko,“ popisuje.

Ke každému vězni i dozorci musí přistupovat individuálně. Hlavní zásadou prý je, že jim nesmí naznačit, že se jich bojí. Pak by prý v takovém prostředí nešlo pracovat.

„Ve Valdicích je široká škála odsouzených. Od zlodějů a vrahů až po ty, kteří znásilňují malé děti. S vězněm nemůžete mít nikdy dobrý vztah, jednou je to vězeň a vy k nim takhle musíte přistupovat,“ líčí dozorce.

Závěrem znovu zopakoval problém s GIBS.

„Stále častěji od vězňů slyšíte: Budu si na vás stěžovat na GIBS a tam s vámi zatočí! Nebo se na vás domluví více vězňů, že je bijete a vy v podstatě při této personální politice nemáte vůbec žádnou obranu, máte více povinností než práv a v opačném případě vězeň má více práv než povinností, a to si myslím, že je špatně,“ uzavřel s tím, že se obává, aby nebyla tímto ohrožena bezpečnost příslušníků Vězeňské služby České republiky. „Bojím se, aby to nedopadlo nějakým velkým průšvihem kvůli tomu, jak je tento systém nastaven,“ dodal na závěr.

Připomeňme, že Okresní soud v Jičíně koncem března potrestal podmínkou dva z osmi dozorců, kteří byli obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby a dalších činů. Ostatních šest se podle soudu trestného činu nedopustilo. I zde měli podle justice dva z obžalovaných napadnout vězně v cele a další tomu měli přihlížet. Informovala o tom například ČT24.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných