foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Policejní automobil
Ministerstvo vnitra a Policie České republiky vytvořily společný projekt s názvem Mapa kriminality.
Učeně řečeno se jedná o centrální, jednotnou a veřejnou publikaci dat protiprávního jednání, která jsou zanesena do mapového prostředí. V podstatě jde ale o interaktivní mapu, ze které se můžete dozvědět řadu zajímavých informací o trestných činech.
Pro občana to znamená, že je možné v časovém horizontu, který si sami stanovíte, sledovat jakoukoliv lokalitu na území našeho státu a můžete se podívat, k jakým trestným činům či přestupkům tam došlo. Interaktivní mapa nabízí různé typy trestné činnosti jako toxikománie, požáry, krádeže, dopravní nehody, extremismus a další řady z klasifikace protiprávního jednání. Tyto případy můžete sledovat společně, anebo každý zvlášť.
Konkrétně v Praze můžete porovnávat bezpečnost, či nebezpečnost v jednotlivých pražských městských částech. Systém je však chytrý a nespokojí se jen s dělením na městské části. Pokud si danou ikonku znamenající městkou část dále rozkliknete, otevře se vám bližší pohled na konkrétní městskou část a vy dokonce můžete sledovat, jaká je bezpečnostní situace třeba ve vaši ulici. Navíc dané případy podchycené a zaznamenané policií jsou uváděny s přesnou datací, hodinovým klíčem a s charakteristikou incidentu.
Mapa pomůže preventistům
Obrovský význam má mapa kriminality pro kriminální preventisty, obecní zastupitelstva a pro samotnou policii, ať už státní nebo městskou. Mapa totiž poskytuje jasný přehled, na která místa se mají příslušníci například během pochůzek zaměřit. Systém přímo ukazuje na dané lokality, kde se kriminální živly stahují.
S velkým nadšením ji tedy přijímají ti, co plánují policejní hlídky v ulicích nebo se zabývají preventivními opatřeními.
Centrum a Praha 4 – to jsou největší problémy
Pojďme se tedy podívat, jak si Praha vedla v posledních 365 dnech například v otázce toxikomanie. V tomto případě dominovala v počtu případů podchycených policií pochopitelně Praha 1. Tady ruce zákona úřadovaly celkem 214krát, o devět zásahů méně bylo na Praze 5. Při bližším prozkoumání zjistíte, že rájem toxikomanů je v pátém městském obvodu Anděl.
Jiný pohled na trestné činy v metropoli vám nabídne mapa v okamžiku, když do vyhledavače zadáte trestné činy spojené s extremismem. Jednoznačně v tomto případě kralují čtyři městské pražské části: Praha 7 (19 případů), Praha 10 (17 případů), Praha 1 (15 případů) a Praha 4 (15 případů). Nutno poznamenat, že do této policejní kategorie nejvíce spadají případy ze třídy označené jako „extremismus, sprayerství”. Na mapě však najdeme i závážnější projevy tohoto jevu, kde se už extremismus spojuje i s podporou a propagací hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů.
A do třetice se zaměříme na vloupání. V tomto případě celé metropoli jednoznačně kraluje čtvrtá městská část, kde za poslední rok došlo k více než 760 případům vloupání, což je téměř dvanáct a půl procenta všech pražských případů. Mapa jich pro celé město hlasí 6.208, což je mimochodem nejvíc te všech krajů. Nejproblematičtějšími místy je pak lokalita Budějovické a Nuslí.
Psali jsme
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Člen zastupitelstva hl. m. Prahy a Prahy 11 za ANO svém Facebooku 30. prosince ke vzrůstající kriminalitě na Praze…
V otázce násilné trestné činnosti se však centrum neřesti stěhuje do první městské části, a to konkrétně do oblasti Václavského náměstí a Uhelného trhu.
Jako balzám na nervy a pravým rájem pak můžeme v Praze městkou část Praha-Nedvězí. Tady se za poslední rok policisté skoro nevyplatili. Zasahovat museli jen u 19 případů, z toho však bylo šestnáct poměrně banálních přestupků v dopravním provozu. Řešila se tu pouze jedna dopravní nehoda za rok a dvakrát bylo zjištěno poškození cizí věci. Prostě Nedvězí je ráj na zemi.