foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Billa, Praha 4
Mladý muž nastoupil do bezpečnostní agentury v roce 2023 a od té doby podle vlastních slov nevychází z úžasu. PrahaIN.cz s ním hovořila před obchodním domem Billa v Praze, odkud právě vyváděl opilce.
„Běž jinam!“ zakřičel, čímž si vysloužil nejen naši pozornost. Potom zvedl bradu, rozhlédl se a zapálil cigaretu. Dali jsme se s ním do řeči. Prozradil, že krádeže jsou na denním pořádku a určitě se netýkají jenom nepřizpůsobivých. Kradou prý i mladí lidé, náctiletí, občas ženy. Nejvíc byl zaskočen v okamžiku, kdy pod regálem našel deset sklenic medu, pochopitelně prázdných.
„Odlili je. Vůbec nechápu, jak to udělali, muselo to trvat, nevšimli jsme si toho nikdo,“ vysvětlil. Jinak prý krádeže nemají meze. „Kradou se voňavky, alkohol. Chytil jsem muže, ten měl pod košilí šest balení vídeňských párků. Další tam měl čtvrt kila Romaduru. A taky jsem chytil kluky, asi kvůli sázce sebrali tři časopisy Score,“ pokračuje ve výčtu. Že si všechno pamatuje na kusy, nás poměrně překvapilo. „Pamatuju, protože se pořád divím, že to zkouší. Jsou tady kamery, jsme tu fyzicky my, dražší věci mají kódy. To prostě není jen tak. Ale krade se, krade se skoro denně, to tak je,“ dodává. „Ale co chci říct, že jsem nechytil jediného Ukrajince, Bulhara, Moldavana. Do jednoho šlo o Čechy,“ připustil.
Naše redakce se v té souvislosti obrátila na jednotlivé řetězce. Znát jsme chtěli především skutečnost, jestli krádeží přibývá a zdali jednotlivé obchody evidují ztráty.
Pomáhají bezpečnostní opatření
„Krádeže v našich prodejnách čas od času zaznamenáváme, ve většině případů jde o drobné krádeže. Prosíme však o pochopení, že přesné vyčíslení a další informace považujeme za interní údaje, které nezveřejňujeme,“ uvedla naší redakci tisková mluvčí Lidlu Eliška Froschová Stehlíková. „Naše společnost velmi dbá na bezpečnost svých prodejen, a proto jsou všechny zabezpečené v maximální možné míře. Tím pádem se nám daří množství krádeží eliminovat. Využíváme přitom nejen techniku, ale také pracovníky ostrahy. Přítomnost pracovníků ostrahy působí preventivně a samozřejmě také zajišťují bezpečnost zákazníků i zaměstnanců prodejny,“ dodala.
Skupina COOP drobné navýšení krádeží v letošním roce eviduje. Redakci to řekl mluvčí Svazu českých a moravských spotřebních družstev Lukáš Němčík. „Krádeže evidujeme a trend je celkem stabilní. Možná jde o drobné zvýšení v letošním roce,“ vysvětlil s tím, že přesná čísla poslat nelze, dělí se prý podle regionů. „Na druhou stranu evidujeme méně krádeží v automatizovaných 24/7 prodejnách, které provozujeme proti běžným prodejnám,“ doplnil Němčík.
Policie v akci
„Krádeže potravin se dějí, ale nepřevyšují letos čísla uplynulých let. Systematicky jejich větší množství eliminujeme kvalitními snímači kódů u pokladen a dalšími bezpečnostními opatřeními,“ přiblížila pro PrahaIN.cz Aneta Turnovská za Globus.
Krádeže pociťuje rovněž Penny Market. „Příležitostně k drobným krádežím dochází, ve většině případů je ale odhalíme již ve stádiu pokusu. Nejčastěji se nepoctiví zákazníci snaží odcizit například drobné cukrovinky, nebo naopak tvrdý alkohol. V průběhu loňského roku došlo k mírnému nárůstu počtu případů krádeží na našich prodejnách, v letošním roce již k dalšímu nárůstu nedochází,“ uvedl pro PrahaIN.cz mluvčí Tomáš Kubík. Všechny prodejny Penny jsou podle jeho slov proti krádežím standardně zabezpečeny. Mezi nejdůležitější opatření patří mimo jiné elektronický zabezpečovací systém, elektronické zabezpečení zboží, kamerový systém nebo personál. „Každý případ krádeže či pokus o krádež hlásíme policii,“ uzavřel Kubík.
Ta se pak pochopitelně zabývá především výší způsobené škody. V drtivé většině případů se jedná o přestupek.