foto: Policie ČR / Lebka sv. Zdislavy/Lebka sv. Zdislavy
Původně měly práce na vyjmutí relikvie, kterou podezřelý muž ukradl z baziliky v Jablonném v Podještědí a zalil do betonu, trvat několik dní. V neděli ale policie informovala, že se lebku svaté Zdislavy podařilo úspěšně dostat z betonu. Odborníci nyní zahájí další restaurátorské práce.
Experti v pátek informovali, že odstranit beton z lebky svaté Zdislavy je nutné mechanicky. Pokud by se zvolil chemický způsob, hrozilo by podle nich poškození vzácné relikvie.
Lebka totiž podle nich postrádá většinu skeletu obličejové části a mozková část je velmi křehká, se známkami značného poškození kosti. Lícní kosti, které odpadly, byly při průzkumu v roce 1979 podle odborníků přitmeleny akrylátovou hmotou.
Odborníci odhadovali, že odstranění betonu zabere několik dní. Nakonec byl proces podstatně rychlejší.
„Skvělá zpráva! Lebku sv. Zdislavy se expertům podařilo úspěšně vyjmout z betonu. Relikvie je naštěstí zachovalá. Nyní ji čekají další restaurátorské práce, které mají zajistit její stoprocentní ochranu a ošetření,“ uvedla v neděli policie na síti X.
Už jen za neprůstřelným sklem
Pražský arcibiskup Stanislav Přibyl, který je zároveň administrátorem litoměřické diecéze, do níž bazilika v Jablonném v Podještědí náleží, uvedl, že pokud bude lebka svaté Zdislavy znovu vystavena, pak by to mělo být už jen za neprůstřelným sklem a s elektronickým zabezpečením napojeným na policii.
Podezřelým je pětatřicetiletý muž, který je nyní za krádež, poškození cizí věci a výtržnictví stíhán na svobodě. Okresní soud v České Lípě nevyhověl návrhu státního zástupce, aby poslal muže do vazby.
Psali jsme
Okresní soud v České Lípě nevyhověl návrhu státního zástupce, aby poslal muže podezřelého z krádeže vzácné relikvie – lebky svaté Zdislavy…
Podle obhájce muž svého činu lituje a písemně slíbil, že se vyvaruje páchání trestné činnosti i činnostem, které by k ní mohly vést.