foto: Profimedia, na základě licence Flowee s.r.o. ( 670041592)/Jiří Malý, bývalý náměstek IKEM
EXKLUZIVNĚ: V říjnu letošního roku obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů tři lidi z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Šlo o vydírání. Mezi obviněnými jsou Michal Stiborek, bývalý ředitel a Jiří Malý, jeho tehdejší náměstek. Třetím mužem je vedoucí Odboru informatiky Petr Raška.
Serveru PrahaIN.cz se ale podařilo zjistit, že zatímco Stiborek prestižní pracoviště opustil, Malý a Raška zde nadále působí. Co víc, Jiří Malý má nadále částečný úvazek a jeho nová kancelář se nachází na takzvaném ředitelském patře. Poblíž Heleny Rögnerové, která byla na začátku září pověřena řízením instituce.
Serveru PrahaIN.cz to potvrdily dva zdroje z IKEMu a třetí z resortu zdravotnictví. IKEM i ministerstvo jsme se zjištěním konfrontovali ve čtvrtek.
„Ano, pan profesor Malý v IKEM působí nadále jako lékař. A jeho kancelář? Je stejně jako například kancelář profesora Jana Pirka na stejném patře,“ sdělila v pátek mluvčí IKEM Markéta Šenkýřová.
„Profesor Malý má stále úvazek jako lékař Kardiocentra IKEM,“ dodal ředitel Odboru komunikace Ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
Posledních pět ředitelů IKEM:
- Štefan Vítko (2006-2007) - rezignace (slabá reputace)
- Jan Malý (2007-2011) - odejit (největší respekt)
- Aleš Herman (2011-2018) - rezignace (kývl na nabídku Tomáše Chrenka, nynější šéf FN Hradec Králové)
- 2019-2023 - Michal Stiborek (obviněn z vydírání)
- 09/2023 - Helena Rögnerová (osobně vybrána ministrem Válkem)
Zdroj: IKEM / zdroje PrahaIN.cz
|
Pro detaily jsme se následně obrátili na zdroj z IKEMu. Potvrdil, že jde skutečně o ředitelské prostory. „Je to v 5. patře, místnost B 5021. Má to i se sekretariátem. Pan profesor Pirk to tam má taky, to je pravda, ale jemu to tam spíš zbylo. Jeho výměnu tenkrát Stiborek zdůvodnil tak, že potřebují nového člověka kvůli vybavování novostavby, naprostý úlet, co?“ dodal.
Druhý zdroj doplnil, že v IKEMu působí i další obviněný. „Šéf IT má nadále plný přístup k síti a k přístrojům“.
Protože prý v IKEMu zůstává velmi napjatá atmosféra, ani jeden z oslovených nechtěl komentovat nic bližšího.

Zásah policistů. Foto: Archiv PrahaIN.cz
Zásah Miroslava Kalouska
Mnohem sdílnější byl náš kontakt u ministra zdravotnictví Válka. S celou situací je obeznámený. „Protože jsem se znal s Janem Malým (ředitel IKEM v letech 2007-2011, pozn. red.), který byl tehdy odejit, mohu vám do toho vnést trochu světla. Mirek Kalousek tehdy zvolil Aleše Hermana do čela IKEM. Pan doktor Herman povýšil Michala Stiborka z oddělení kontrolingu do pozice ekonomického náměstka. Hodně si rozuměli. Aleš Herman posléze dostal nabídku stanout v čele zdravotnické sekce AGELu. Tu přijal. Měl odejít spolu s Michalem (Stiborkem), byli tak dohodnutí, ale ten se po intervencích vzdal odchodu, Hermana podrazil a sám stanul v čele IKEM, kde byl mezi roky 2019-2023,“ podotkl tento vysoce postavený zdroj.
„Znám je všechny dlouhé roky. Nejvíce mě překvapuje, že linka, o které jste psal, nezdůrazňuje pozici syna Jana Malého, tedy profesora Jiřího Malého. On je mozek, ne Michal Stiborek,“ doplnil.
Dění na ministerstvu je podle jeho slov snadno čitelné. „Profesor Válek drží pozice Malého, pan profesor Malý nadále zůstává klíčovým člověkem v IKEMu, nikoli kolegyně Helena Rögnerová, a to ve vší úctě k ní,“ dodal. „Ona poslouchá Malého, ne opačně,“ řekl doslova.

Miroslav Kalousek měl na dění v IKEMu svého času zásadní vliv. Foto: PrahaIN.cz
Ministr o všem ví
Proč Vlastimil Válek dovolil obviněným nadále působit ve zdravotnickém zařízení tohoto kalibru, ovšem rozebírat nechtěl. „To se ode mne nedozvíte, jde o divný druh informací. Co jsem vám řekl, jsou fakta,“ uzavřel.
Redakci se podařilo hovořit ještě s jedním mužem. IKEM zná a za obviněnými stojí. Tento nám řekl, že se přespříliš zastáváme příslušníků GIBS, kteří se „měli chovat jako prasata, když tam přišli“. Tuto větu ale odmítli přímí účastníci zásahu. „Co vím, byli dokonce v oblecích, chovali se slušně,“ řekl zdroj z prostředí manažerů IKEM.
Stížnosti tohoto rázu neeviduje ani generální inspekce.
„Do současné doby jsme neobdrželi žádnou stížnost, která by se týkala jakéhokoliv nevhodného chování našich příslušníků v rámci prováděných úkonu trestního řízení v den realizace,“ potvrdila redakci mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.
Jestli není údajně nevhodné chování spojeno se zástupci NCOZ, mluvčí centrály nechtěl komentovat. „K vašemu dotazu náš útvar nebude poskytovat žádné informace,“ řekl na přímý dotaz mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.
Psali jsme
EXKLUZIVNĚ: Když v říjnu letošního roku obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů tři lidi z IKEM, málokdo chápal, co se děje. Na složitém…
Netuka a Pirk, dva terče
Zástupce NCOZ, zkušený operativec, nám však řekl, že „tohle není vedení Roberta Šlachty, který by tam byl schopen vlítnout s klukama z URNY. Jirka (Mazánek, ředitel útvaru, pozn. red.) nejprve přemýšlí.“ Jakékoli nevhodné chování NCOZ ale jednoznačně odmítl. „Nemůžu nic říct pod jménem, protože všechny komentáře jdou přes státní zastupitelství,“ vysvětlil.
Zpátky z modrých uniforem k bílým plášťům.
Tlaku ze strany nejvyššího vedení IKEM byli vystaveni renomovaní lékaři Ivan Netuka a Jan Pirk. Ti se omluvili, detailnější komentář odmítli.
PrahaIN.cz se proto zeptala ředitele jedné z pražských nemocnic, zdali si umí představit, že jeho náměstek zůstane na pracovišti poté, co je obviněn z vydírání. „Tak zaprvé: nikdy bych si takového náměstka nevybral. Zadruhé: kdyby se to stalo tady, dal bych mu přes držku,“ uvedl pod podmínkou zachování anonymity.
Sám se prý s tlakem na svou osobu setkal před několika lety.
Nové informace v kauze by se podle našich zjištění mohly objevit do měsíce. Tou dobou už totiž budou mít kriminalisté vyhodnoceny získané dokumenty a techniku z prohlídek.