foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Graffiti v Praze 3, ilustrační foto
Sprejeři svojí činností zaměstnávají pražské strážníky pravidelně. Problémy s jejich aktivitou jim v poslední době pomáhá ve zvýšené míře řešit i všímavá veřejnost. Pro redakci PrahaIN.cz to uvedla tisková mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová. Vytváření graffiti na plochách, které k tomu nejsou určeny, je posuzováno jako trestný čin.
Chytit nějakého sprejera přímo při činu není vůbec jednoduché. „Je dobré si uvědomit, že k vytvoření například tagu či nějakého klikyháku stačí skutečně pár vteřin,“ upozornila nás Irena Seifertová.
Na základě zkušeností v boji proti vytváření nelegálního graffiti strážníci rozlišují dva hlavní přístupy jejich aktérů. V tom prvním pracují sprejeři jako samotáři na vlastní pěst. Druhou možností je postupovat ve skupině, typicky ve dvojicích, kdy jeden člen hlídá a může tak upozornit na blížícího se narušitele, ať už jím je kdokoliv.
Graffiti, ilustrační obrázek. Foto: PrahaIN.cz
K dopadení pachatelů slouží mimo jiné strážníkům jejich smysly
„Poslední dobou k odhalování sprejerů čím dál častěji přispívá všímavá veřejnost, které ničení fasád domů, památek a dalších objektů vadí,“ sdělila nám za strážníky jejich tisková mluvčí. Oni sami k dopadení části pachatelů trestné činnosti přispívají během své služby, kdy hlídka například zaslechne typický zvuk pro protřepávání sprejů nebo ucítí charakteristický zápach barev, díky tomu její členové zvládnou dopadnout sprejery přímo při činu.
Největším pomocníkem jsou kamery
Významnou pomoc pro hlídky představují operátoři městského kamerového systému, kteří zvládnou navést hlídky v terénu přímo na místo události. V případech, že uvidí na monitorech, jak se pachatelé snaží o únik, pomáhají jim s navigací při dopadení.
„Věk pachatelů je různý. Nejsou výjimkou nezletilí, pamatuji si také na několik sprejerů seniorů. V jejich případech šlo vždy o vyřizování osobních sporů,“ přiblížila pro naši redakci Irena Seifertová.
Psali jsme
Velkoplošnou malbu s tímto názvem vytvořil ukrajinský umělec Aec Interesni Kazki v ulici Za Papírnou. Murál vznikl v rámci festivalu Wall Street…
Prevence, osvěta a legální plochy
Dalším způsobem, jak strážníci mohou bojovat proti sprejerům, je snažit se vysvětlovat škodlivost a nelegálnost vytváření graffiti přednáškami ve školách.
Ve spolupráci s městskými částmi pomáhá prevenci i označování legálních ploch pro tvorbu sprejerů, protože mimo domovní fasády může být takzvaný murál například vítaným zpestřením šedi sídlištních veřejných staveb. Beztrestně sprejovat je tak možné pouze na legálních plochách jednotlivých městských částí, které bývají uvedené na jejich webových stránkách.
Pro některé sprejery je ale adrenalin spojený s vytvářením nelegálního graffiti nezbytným průvodním jevem jejich počínání.
Graffiti, ilustrační obrázek. Foto: PrahaIN.cz
Náročný boj
Na sprejerství se pohlíží jako na trestný čin, konkrétně se jedná o poškozování cizí věci, proto v případě zadržení těchto osob strážníci na místo vždy přivolávají státní policii. Posouzení, zda se jedná o přestupek, anebo případ skončí v trestně právní rovině, je v kompetenci státní policie.
„Strážníci městské policie nemohou, na rozdíl od Policie ČR, sloužit jinak než v uniformě, proto odhalit sprejery přímo ve službě je docela náročné. Pokud se to strážníkům přeci jen podaří, jedná se skutečně o dobrou práci,“ dodala pro PrahaIN.cz Irena Seifertová.
V roce 2021 předali strážníci státní policie 62 osob, z toho 13 cizinců, podezřelých z trestného činu poškozování cizí věci. V roce 2022 to bylo 54 osob, z toho 3 cizinci a od začátku letošního roku zadrželi Hlídky městské policie 7 pachatelů, z toho 3 byli cizí státní příslušnosti.