foto: Jakub Mračno/Cigarety, ilustrační foto
Statistiky záchytů pašovaného tabáku do České republiky výrazně omezila pandemie covid-19. Z téměř čtyřiceti velkých případů v roce 2019 loni Celní správa na Letišti Václava Havla zachytila pouze šest pašeráků. Za poslední čtyři roky nejméně.
V loňském roce zachytili celníci na pražském letišti pouze šest větších případů pašování tabákových výrobků. Únik na clu a daních při nich činil 313.433 korun. Vyplývá to ze statistiky, kterou pro PrahaIN.cz poskytla tisková mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně Šárka Miškovská.
Ještě před pandemií přitom tato čísla sahala i do milionů. V roce 2019 bylo zadrženo celkem 37 pašeráků, jejichž únik na clu i daních byl vyčíslen na částku převyšující 2 miliony korun. O rok později už bylo případů pouze osm, ale úniky z nich i tak přesáhly milion korun. Rok 2021 pak přinesl deset pašeráků s únikem 597.081 korun.
„Všechny tyto záchyty byly u cestujících, kteří cestovali do ČR. Ve statistice jsou zahrnuty jen větší případy a nejsou zahrnuty případy cestujících, kteří si dovážejí tabákové výrobky nad povolený limit, ale za určitých podmínek jim lze zboží propustit do volného oběhu,“ dodala Miškovská.
Psali jsme
PrahaIN.cz měla možnost hovořit s mužem, který se vydal z Prahy přes Francii do Španělska. Cestu dlouhou přibližně 3.400 kilometrů absolvoval…
Dovoz omezují přísné limity
Pro dovoz tabákových výrobků ze zemí mimo Evropskou unii přitom platí v České republice poměrně přísné limity. Bez nutnosti zaplatit celní poplatky je možné dovézt maximálně 200 kusů cigaret, 100 kusů doutníčků o hmotnosti nejvýše 3 gramy za kus, 50 kusů doutníků nebo 250 gramů tabáku ke kouření. Popřípadě kombinaci těchto výrobků, která ale nepřekročí sto procent limitu.
V případě překročení tohoto limitu existuje ještě druhý limit. Ten je 800 kusů cigaret, 400 kusů doutníčků o hmotnosti nejvýše 3 gramy za kus, 200 kusů doutníků nebo 1 kilogram tabáku ke kouření. Při jeho dodržení čeká pašeráka platba daně, blokové pokuty a celního dluhu. Ten tvoří clo, SPD a DPH. Nejde však zatím o trestný čin a zboží nebude zabaveno.
„Tímto způsobem se dováží nejčastěji z dovolené v Egyptě a jednání je neúmyslné, jedná se o nevědomost,“ uvedla Šárka Miškovská.
Trestný čin, za který hrozí pokuta i vyhoštění
Problém nastává až při dovozu většího množství, v tom případě musí být tabákové výrobky označeny českou tabákovou nálepkou. Pokud nejsou, jde již dle trestního zákona o trestný čin. S takovými osobami je následně věc řešena ve zkráceném přípravném řízení.
„Velmi často je rozhodnuto o zabrání věci, uhrazení celního dluhu a cizinci jsou vyhoštěni z ČR,“ dodává tisková mluvčí.
Destinace, odkud se cigarety do České republiky pašují, jsou podle jejích slov různé. Jde však vždy o levný nákup v tamních podmínkách a jedná se o úmyslné jednání za účelem zisku. Ve většině případů přitom pašeráci volí lety s přestupem v některé ze zemí Evropské unie.