foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Graffiti v Praze, ilustrační foto
Dvojice mužů posprejovala vlak na Praze a při tom se natáčeli, kameru se záznamem ale nechali na místě, policie po nich nyní pátrá. Škody podobné tomuto incidentu řeší dopravce velmi často, škody se šplhají do milionů.
Po dvojici neznámých mužů, kteří posprejovali vlak, nyní pátrají pražští policisté, jak uvedli v tiskové zprávě. Dvojice zamířila k vlakové soupravě na odstavné koleji Masarykova nádraží, kterou posprejovali zhruba sedmimetrovým nápisem. V soupravě byl v té době zaměstnanec drah, který za muži okamžitě vyrazil. Pachatelé však stihli z místa utéct. Za jejich akci jim hrozí až jeden rok ve vězení.
„Policisté z místního oddělení Masarykovo nádraží zajistili kamerové záznamy a s oběma muži by velmi rádi mluvili. Zaprvé, aby jim poděkovali za velmi kvalitní záznamy, které pocházejí z jejich kamery, kterou nechali na místě a za druhé, aby je obvinili z trestného činu,“ uvedl Richard Hrdina v tiskové zprávě.
České dráhy bojují s graffiti
O těžkém souboji s vandaly už dříve redakce PrahaIN.cz napsala (psali jsme ZDE). Odstraňování tohoto „umění“ z vlaků stojí společnost každoročně miliony korun. Aktivita vandalů ale dle dopravce stoupá.
Kampaň Za čisté vlaky by situaci měla pomoci. Společně s dalšími objednateli dopravy (PID a IDSK) České dráhy připravili řadu preventivních opatření a aktivně střeží místa, kde k útokům dochází nejčastěji.
„Nehodláme se smířit s žádným druhem vandalismu. Chceme, aby byla veřejná doprava čistou a slušnou záležitostí,“ uvedl v červnu v tiskové zprávě Petr Borecký (STAN).
Psali jsme
Ačkoliv česká graffiti scéna měla největší boom v devadesátkách minulého století, posprejované vlaky nadále trápí České dráhy (ČD). Jak už v březnu…
Národní dopravce už na začátku června vyčistil přes 68 interiérů jednotek, nemluvě o exteriérech. Vyčistění jednotky CityElefant, kterou pokrývá graffiti o ploše 150 metrů čtverečních, zabere pracovníkům 8 až 10 hodin. Vlak je v tu chvíli odstaven z provozu na celý den.
Všechny posprejované vlaky je potřeba čistit manuálně, aby nedošlo k poškození laku. Na čistění jednoho Elefantu se spotřebuje až 40 kilogramů chemických látek a 2 000 litrů vody. Cena za takové odstranění se může vyšplhat až na 150 000 korun.
Jde to i legálně
Na jedné straně se s graffiti bojuje, na druhé se jim vyhrazuje prostor pro tvoření. Proti poškozování majetku se Praha vydala sprejerské komunitě naproti a nabízí jim po městě plochy, kde je jejich tvoření zcela legální. Oficiální přehled všech míst zatím neexistuje, některé městské části ale nabízí svůj vlastní přehled legálních míst. Mezi ně patří například Praha 11, která na svých webových stránkách nabízí sprejerům přehled volných zdí, stejný způsob volila i Praha 4, která má na webu také seznam „GRAFFITI WALL“.