foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Vyhrazené stání pro držitele parkovacího průkazu pro invalidy
Strážníci provádějí v hlavním městě průběžně kontroly, zda řidiči neparkují neoprávněně na místech vyhrazených pro invalidy. Za únor narazili na sedm případů nepovoleného používání parkovací karty pro tělesně postižené osoby. Porušení pravidel o stání na vyhrazeném místě je bráno jako přestupek a neukáznění řidiči za něj přijdou o dva body.
Asi neslavnějším řidičem v Česku, který se dopustil uvedeného přestupku, byl v roce 2006 hokejista Jaromír Jágr. Zaparkoval tehdy neoprávněně na Václavském náměstí a hrozila mu půlroční ztráta řidičáku a pokuta deset tisíc korun. K případu se postavil čelem, ale nakonec bylo od jeho šetření upuštěno z důvodu nedostatečně viditelné značky vymezující parkovací stání.
K žádnému pardonu u aktuálně přistižených řidičů zneužívajících parkovací karty tentokrát nedošlo. Průkazy jim byly odebrány, u jednoho případu vzniklo podezření, že se jedná o padělek a ten byl předán státní policii.
Na svoje chování se před strážníky řidiči vymlouvali podobnými historkami, že přijeli vyzvednout rodiče, na které je průkaz vystaven, anebo invalidní osobu jen přivezli a čekají na ni. Platnost průkazů si hlídky vždy ověřují u jejich vydavatelů. Jejich falešné výmluvy potvrdily také záznamy městských kamer.
Pokuty za přestupek
Za neoprávněné využití místa vyhrazeného pro invalidy může řidič na místě dostat pokutu až do výše 2 500 korun, ve správním řízení to může být až 10 000 korun. Od ledna 2022 navíc platí, že ho chybné parkování přijde na dva trestné body.
Psali jsme
Ve vztahu k zákonu jsou jezdci na koloběžkách na stejné úrovni jako cyklisté. Obě skupiny musí dodržovat pravidla silničního provozu. V roce…
Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích může vyhrazené parkovací místo použít i jiné vozidlo, než pro jaké bylo původně vyhrazeno. Týká se to například míst vyhrazených pro zásobování nebo pro vozidla taxi.
„Na takovém místě lze zaparkovat na dobu nepřesahující tři minuty. Lze to třeba v zóně placeného stání, ale místa vyhrazeného pro invalidy se to netýká,“ upřesnila pro PrahaIN.cz Irena Seifertová, vedoucí Kanceláře ředitele komunikace s médii a veřejností MP.
Statistika za rok 2022
Za uplynulý rok řešily hlídky městské policie 11 002 případů, kdy řidiči zaparkovali na místech pro invalidy, aniž by k tomu měli oprávnění. Za tyto přestupky strážníci uložili 1 826 pokut v celkové výši 952 300 korun a 8 774 přestupků oznamovali správnímu orgánu. V 402 případech postačila domluva.