foto: Karel Tichý/Honosná hrobka Františka Mrázka na hřbitově v Českém Brodu.
EXKLUZIVNĚ: PrahaIN.cz již přinesla první materiál, který připomíná události z konce ledna 2006, kdy v Praze 4, v Durychově ulici, došlo ke smrtelnému zranění nekorunovaného krále podsvětí Františka Mrázka.
Měli jsme možnost hovořit s mužem, který nad jeho tělem stál. Podrobnosti jsme přinesli ZDE. V návaznosti na první materiál se naší redakci podařilo hovořit s dalším zdrojem, který se rozkrýváním Mrázkových aktivit dlouhé roky zabýval. Opakovaně se s ním sešel. „Chci ale už mít klid, jistě mi rozumíte,“ řekl naší redakci.
Díky němu jsme se nakonec dostali k nikdy nepublikovaným slovům údajného šéfa podsvětí a současně toho, jehož aktivity i po dvaceti letech zajímají nejen média, ale i širokou veřejnost.
Také náš zdroj byl v Durychově ulici, když došlo k Mrázkově vraždě. „Opravdu tam při pohledu zvenčí panoval zmatek a chaos. Lidé postávali na chodníku, u plotu, zastavovala různá auta. Byli tam policisté v uniformě, kriminalisté z Kongresové i z Prahy 4, zahlédl jsem kriminalisty z ÚOOZ. Skutečně tam bylo plno lidí. Jestli tam byli příslušníci z jiných útvarů nebo služeb, nevím, řada přítomných měla čepice, vyhrnuté límce, šály,“ uvádí náš zdroj.
„Co si ale pamatuji, bylo, s čím jsme tam přišli my s kolegy. Byli jsme přesvědčení, že za smrtí stojí ekonomická, nikoli zločinecká činnost Františka Mrázka. Po pár dnech to převzal ÚOOZ. Následně si na útvar stáhli více než třicet spisů, o kterých předpokládali, že je s nimi Mrázek nějakým způsobem spojen. Buď jako kontakt oběti nebo přímo jako účastník. Později, na základě výsledků provedených šetřením, byly námi uváděné motivy Mrázkovy vraždy potvrzeny,“ uvedl tento zdroj.
Na vývoj vyšetřování zmíněných desítek spisů jsme se v této souvislosti ptali nynějších zástupců NCOZ. „Mohu pouze v obecné rovině uvést, že náš útvar zpravidla nesděluje, zda se nějakou konkrétní věcí zabývá, či naopak nezabývá,“ vzkázal mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.
Co dál?
Mrázkovu vraždu náš zdroj příliš rozebírat nechtěl. Máme prý začít z jiného konce. Až poté, co tato věta padla, přiblížil svůj vztah k oběti. S Mrázkem totiž několikrát hovořil. Co mu v hlavě utkvělo nejvíc, byla Mrázkova slova o problémech, do nichž se dostal.
„Pamatuji si přesně, co řekl, i když je to teda víc než čtvrt století. Seděl a přemýšlel. Pak řekl, že má velké potíže. Že si s ním pomalu nechce nikdo sednout, různí lidé mu dělají problémy, neberou mu telefony, objevují se kolem něho různé spekulace, je mu přisuzována vražda, se kterou, odpřisáhl, nemá co společného s tím, že sám má velký zájem, aby se zjistil pachatel a on by tím pádem byl očištěn od všech pomluv,“ uvedl tento bývalý kriminalista.
Z popisované rozpravy vyplynulo to hlavní až později.
„Sám Mrázek mi řekl, že veškeré problémy začaly poté, co se pustil do deblokace ruského dluhu s rodinou Baraka Alona. Jeho táta byl z významné židovské rodiny v Rusku a dostal se do vysokých pater. S Mrázkem pak přes zahraničí tento obrovský byznys chtěli řešit. A tam se podle toho, co mi řekl, všechno pos*alo. To opakoval,“ doplňuje náš zdroj.
Pak už mluvil
Deblokace ruského dluhu nakonec z největší části skončila u akciové společnosti FALKON CAPITAL. Ta je nyní v likvidaci, likvidátorem je Patrik Graňák. V orgánech v minulosti seděl například právník Jaroslav Fojt, ekonom Jozef Čimbora anebo Jaroslav Pacák. „Ano, Pacákovo jméno si pamatuji až moc dobře,“ dodává tento kriminalista.
Podle jeho slov tak Mrázek vlastně připustil, že si ukousnul velké sousto.
Zmíněného Baraka Alona měl ale svým způsobem rád. Mezi roky 1996-1999 byl dokonce členem dozorčí rady „rodinného“ pivovaru EGGENBERG, kde ve starých výpisech najdete i syna Michala Mrázka nebo manželku Ivanu Mrázkovou. „Nevím, jestli z toho byl přirozeně špatný, jestli to hrál, přeháněl, ale mně se zdálo, že ne. Věděl, že si proti sobě něco nebo někoho poštval. Ty rozhovory s ním byly velmi zvláštní,“ vzpomíná tento kriminalista.
K Alonovi se pro PrahaIN.cz vyjádřil jeden z Mrázkových nejbližších spolupracovníků těmito slovy: „Neseděl mi. Byl hrozně vypulírovaný, prostě mi na něm něco nesedělo, nepůsobil na mě dobře.“
V příštím článku přineseme rozhovor s mužem, který se s Františkem Mrázkem znal desítky let a který na dané téma nikdy veřejně nepromluvil. Poslední schůzku spolu měli v den Mrázkovy vraždy.