foto: Jitka Jeslínková (stejně jako ostatní snímky v článku)/Žižkovský tunel v noci
NOČNÍ PRAHA, FOTOGALERIE Říká se mu také Karlínský tunel, protože prochází pod kopcem Vítkov a spojuje Karlín, Thámovu ulici, s Žižkovem, ústí do Tachovského náměstí. Je pro pěší a cyklisty, původně to tak ale nemělo být. Byl slavnostně otevřen 21. dubna 1951 a dokončen v prosinci 1953, téhož roku jako architektonicky příbuzný Letenský tunel pro auta. Původně byl Žižkovský tunel určen i jako protiletecký kryt.
Tunel měl být doplněn ještě větví pro silniční vozidla (měla v Karlíně ústit do Šaldovy ulice), ale ta nebyla nikdy realizována. Existuje domněnka, že její stavba byla započata, ale žádné takové náznaky nebyly později nalezeny.
Leží na Žižkově, milí Karlíňáci
V prosinci 2014 byl tunel oficiálně pojmenován, a to na Žižkovský tunel. Návrh podala radě hlavního města Technická správa komunikací, která jej připravila ve spolupráci s místopisnou komisí a městskou částí Praha 3. A proč Žižkovský, a ne Karlínský? Nejde o lokální patriotismus, ale o to, že leží v katastrálním území Žižkova.
Oblíbená zkratka flamendrů
U karlínského ústí býval oblíbený noční klub, kde se hrála i muzika, jmenoval se Černá kočka. Nyní už je zavřený, ale Žižkovský tunel je stále oblíbená zkratka ‚nočních ptáků‘, kteří vyrazili zapařit do Karlína a vracejí se domů na Žižkov, jemuž místní, značně patriotičtí rockeři říkají ‚JeŽížkov‘. A že jich tam žije požehnaně. Žižkov je domovem mnoha undergroundových kapel, třeba Gigi Gigigangu.
Běh tunelem má přestávku
Atletický klub SK Jeseniova pořádal od roku 2008 každoročně v neděli ve druhé polovině dubna, kolem data výročí otevření, Běh tunelem. Prvního ročníku se zúčastnilo 7 závodníků, druhého ročníku už 46 závodníků za účasti regionální televize Žižkov TV. Poslední ročník se pořádal v roce 2018. Snad po opadnutí covidové pandemie někdo tuto pěknou tradici obnoví. Mimochodem, přes den je Žižkovský tunel zcela klidné, bezpečné místo, tajemné věci se začínají dít až po setmění...
Protiatomový kryt pro 1 200 osob
Za dvojicí těžkých plechových dveří se nachází plně funkční protiatomový kryt s kapacitou 1200 osob určený pro případ jaderné války. Kryt byl vyhlouben důlní technikou do masivu kopce (obdobně jako kryt Bezovka v Praze 3), tloušťka stěn je místy až 3 metry, v nadloží krytu je asi 50 metrů skály.
Žižkovský tunel patří mezi jeden z nejděsivějších tunelů Česka. Jeho osvětlení, tajemná atmosféra i fakt, že měl původně sloužil jako atomový kryt, mnoha lidem nahání, zvlášť v noci, hrůzu.
Kryt obsahuje 1053 metrů chodeb, je vybaven vzduchotechnikou, jako náhradní zdroj proudu slouží elektrocentrála značky Škoda, výměna vzduchu je zajištěna ventilátorem na recyklaci vzduchu, který lze v nouzovém případě pohánět ručně. Vedou k němu neobvykle velké plechové dveře nacházející se po stranách tunelu. „Jedná se o vchod do rozsáhlého podzemního krytu, který měl v případě nouze zajistit podmínky k přežití po dobu trvající až 72 hodin. Byl proto vybaven vlastní zásobárnou vody, ventilací vzduchu, zdrojem elektřiny či prostorami pro uložení mrtvol. Projekt tunelu dokonce počítal s tím, že v případě jaderné války by se obě strany tunelu uzavřely mohutnými vraty, čímž by vznikl prostor schopný nouzově pojmout až 1250 osob,“ uvádí v této souvislosti Archiweb.
V případě jaderné katastrofy lze celý Žižkovský pěší tunel hermeticky uzavřít po celé jeho délce kulatými vraty. Mohutná vrata jsou dalším stupněm případné ochrany před hrozícím nebezpečím. „Jedná se o další tajemství Žižkovského tunelu. Nikdo to ale v reálu nikdy nezkoušel. Není totiž jisté, zda by se mu podařilo dveře zase otevřít,“ líčil pro metro.cz údržbář Petr Kalouš.
Z odkladiště mrtvol malý žižkovský CERN
Za dalšími kovovými dveřmi se nachází prostora, která měla původně sloužit jako odkladiště mrtvol. V těchto prostorách byla vybudována laboratoř – pobočka Ústavu jaderné fyziky AV ČR v Řeži u Prahy. Zde je instalováno zařízení (urychlovač částic), laicky řečeno zmenšená verze urychlovače obdobného tomu, který je ve švýcarském CERNu.
Sprejerům neunikne v Praze nic. Sem se to ale zvláštně hodí, stejně jako odložené flašky a dopravní značka bůhví odkud...
Zavřený na sto let?
A „dějou se tu divný věci,“ abychom citovali zmíněnou žižkovskou kapelu. „Pozor, Žižkovský tunel uzavřen od 30.9. 2021 22:00 do 1.10. 2121 6:00,“ informovala před pár lety cedule umístěná z obou stran tunelu. Naštěstí se jednalo jen o chybu. „Kdyby bylo 1. dubna, tak by to bylo fajn. Ale není a chybu okamžitě odstraníme. Tunel bude uzavřen pouze jednu noc, kdy bude probíhat čištění,“ sdělil mluvčí TSK Praha Jiří Wolf.
Mají ho rádi i filmaři
Kvůli jeho ponurosti ho používají filmoví tvůrci jako oblíbenou lokaci při natáčení. Možná i proto o něm vzniklo spousta hrůzostrašných pověr, na které si člověk vzpomene v noci před vkročením do tunelu. Kromě záhadných, shora popsaných místností, k nimž vedou plechové dveře, mají za sebou prostory tunelu také bohatou kulturní minulost. V podzemních místnostech se natáčela například scéna z českého filmu Samotáři, film Děti noci nebo Sametoví vrazi, jak upozornil Blesk.
Tunelu si všiml i brněnský street artista TIMO, který nad vstup do tajemného tunelu nasprejoval v roce 2017 nápis „NEBOJ“. Je to jasný vzkaz pro všechny, kteří by měli obavu jím projít a zkrátit si cestu z Karlína na Žižkov.