foto: Shutterstock/Podvodné SMS v telefonu
Kyberzločinci rozjeli na území České republiky nový druh podvodu. Prostřednictvím SMS zpráv vymáhají od lidí zaplacení fiktivních pokut za údajné dopravní přestupky. Policie před těmito zprávami důrazně varuje: „Nereagujte na ně, nic neplaťte a kontaktujte nás!“
Prostřednictvím podvodných zpráv, které vybízejí k rychlému zaplacení pokuty za přestupek, se pachatelé snaží od občanů získat citlivé údaje k jejich platebním kartám. Kuriózní je, že v některých případech dostávají do mobilů zprávy i lidé, kteří automobily nevlastní a nemají ani řidičské průkazy.
„V posledním měsíci se objevila větší vlna posílání SMS, které se týkají údajných dopravních přestupků. Doporučujeme, aby lidé vůbec tyto zprávy neotevírali, a zdůrazňujeme, že Policie ČR nikdy tímto způsobem nepostupuje. Tyto zprávy neposílá a nikdy prostřednictvím SMS nevyzývá k zaplacení jakékoli finanční částky,“ řekla serveru PrahaIN.cz Eva Kropáčová, vedoucí tiskového odboru Krajského ředitelství Policie ČR v Praze.
Kyberzločin roste
Mluvčí uvedla, že podvodů tohoto typu neustále přibývá. Rozesílané zprávy jsou pachateli upravovány tak, aby v lidech vyvolávaly pocit strachu. Cílí na to, aby lidé ihned požadovanou částku zaplatili z mobilního telefonu, a tím se co nejrychleji zbavili nepříjemné situace.

Autor: Reprofoto podvodné zprávy PrahaIN.cz
Podvod probíhá podle následujícího scénáře: Na mobilní telefon přijde zpráva s výzvou k bezodkladné úhradě pokuty za dopravní přestupek. Odesílatel se místo telefonního čísla zobrazuje jako e-mailová adresa. Odkaz vede na falešný portál, který je napodobeninou oficiální stránky státní správy. Na platební bráně může být uvedena částka v českých korunách, ale z účtu je odečtena v jiné měně. Policie rovněž důrazně upozorňuje, že poskytnuté údaje z platební karty mohou pachatelé dále zneužívat.
Psali jsme
Krádež lebky svaté Zdislavy z Lemberka z baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí vyvolala vlnu pobouření mezi křesťany.…
Na SMS nereagovat!
Policie České republiky zveřejnila na sociálních sítích varování pro občany, v němž na další vlnu podvodných zpráv upozorňuje.
„Doporučujeme všechno si důkladně rozmyslet a nic neposílat. Když vám přijde zpráva, ve které po vás někdo chce peníze, je dobré se zastavit a říct si: To by mohl být jeden z podvodů, které se nyní dějí. Statistiku o počtu lidí, kteří tyto zprávy dostali, zatím nemáme. Většinou se o těchto případech dozvíme v okamžiku, kdy byla někomu způsobena velká škoda. Podle informací, které mám k dispozici, je v průměru škoda na jednoho člověka při těchto kybernetických podvodech kolem 700 tisíc korun,“ řekla naší redakci Eva Kropáčová.
V případě, že do mobilního telefonu přišla podvodná SMS, nemají lidé klikat na přiložený odkaz, ale ihned přeposlat zprávu na bezplatnou linku operátorů 7726 nebo použít funkci „Nahlásit“.
Ti, kteří se podvodnou zprávou nechali zmást a zadali údaje ze své karty nebo provedli platbu, mají okamžitě kontaktovat svoji banku, nesmazat důkazy (screenshoty a zprávy) a případ v co nejkratší době oznámit Policii ČR.
Podvodníkům hrozí osm let
Původ kyberzločinců je různý. Některé skupiny operují na území České republiky. „To se může měnit. Nelze vyloučit, že část organizované skupiny může být ze zahraničí. Postih pachatelů je vyměřován podle rozsahu škody, kterou způsobili. V případě, že škoda bude malá, hrozí za trestný čin podvodu pachateli trest odnětí svobody v délce dvou let. Pokud byla způsobena škoda velkého rozsahu, může být uložen trest odnětí svobody v délce až osmi let nepodmíněně,“ popsala policejní mluvčí.