Novinář Josef Klíma: Ty vraždy proběhly jinak. Nikdy jsem neřekl, že Kajínek je nevinný

12. 11. 202214:20
Novinář Josef Klíma: Ty vraždy proběhly jinak. Nikdy jsem neřekl, že Kajínek je nevinný
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Josef Klíma

S Josefem Klímou jsme se potkali na křtu jeho nové knihy Smrt s odkladem, dalších detektivních případů, které vede vyšetřovatelka Klára Radová. Při krátkém rozhovoru jsme se ho zeptali na dvě otázky. První směřovala právě na knihu, druhá na Jiřího Kajínka, jemuž se s kolegou Jankem Kroupou roky věnoval.

Reportér Klíma dlouhé roky bojoval za to, aby se případ Jiřího Kajínka dostal znovu před soud. Patřil mezi jeho nejdůležitější a nejhlasitější zastánce. Jenže když mu pak v květnu roku 2017 udělil prezident Miloš Zeman milost, začal o jeho nevině pochybovat. Prý se mu totiž ozvali další svědci.

To se samozřejmě Jiřímu Kajínkovi, který v tomto případě hovořil o podrazu, nelíbilo. Jak nám ale Josef Klíma sdělil, o žádnou válku mezi nimi nejde.

„Akorát těch 16 let, co jsme natáčeli, když byl ve vězení, tak se k nám dostávaly informace, které svědčily v jeho prospěch. Když ale pak pan prezident oznámil, že mu dá milost, tak naopak byly informace, které svědčily v jeho neprospěch,“ řekl pro PrahaIN.cz Klíma.

Sám však dodává, že dosud neví, jestli na místě činu Jiří Kajínek byl a jestli střílel. „Nikdy jsem to nevěděl a nevím to do dneška,“ říká.

„Já jsem ani nikdy neřekl, že je nevinný, my jsme vždycky s Kroupou říkali, že ty vraždy proběhly jinak, než jak byly vyšetřený a odsouzený. Podle nás na tom místě byl ještě jeden člověk, možná policista, což by absolutně měnilo důkazní situaci. Ale jestli tam Kajínek byl, to jsem nikdy nevěděl, ani jsem netvrdil, že to vím,“ dodal pro PrahaIN.cz Josef Klíma.

Druhý dotaz mířil na jeho novou knihu.

Jde o třetí díl kriminálních příběhů, které vyšetřuje komisařka Klára Radová se svým mladším kolegou.

„Je to takový příběh, který se z části odehrává v současnosti a z části v roce 1985 na letecké lince Praha-Karlovy Vary a postupně se ty případy spojí,“ uvedl při autogramiádě pro naši redakci.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných