foto: Policie ČR / Lebka sv. Zdislavy/Lebka sv. Zdislavy
Kriminalisté vypátrali muže, který ukradl lebku svaté Zdislavy z baziliky v Jablonném v Podještědí. Vzácná relikvie je nyní v rukou restaurátorů. Lupič policistům objasnil i motiv svého činu, neměl v plánu ji zpeněžit ani ji využívat k rituálům.
Pětatřicetiletý pachatel uvedl, že nesouhlasil s tím, aby lebka svaté Zdislavy byla vystavována v bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí. Proto relikvii zalil do betonu a hodlal ji pohřbít na dně řeky. Zabetonoval ji do předmětu, který policie zatím nechtěla specifikovat.
Policisté ho vypátrali ve středních Čechách dřív, než stačil plán dokončit. Pachatel lebku policistům vydal bezprostředně po zadržení ve čtvrtek večer. Policisté relikvii zalitou do betonu ihned předali odborníkům, kteří nyní provádějí záchranné práce.
„Věřím, že lebka bude zachráněna a vrácena do baziliky svaté Zdislavy. Pachatel krádeže byl obviněn z několika trestných činů a nyní bude předán spis státnímu zastupitelství. Jeho duševní stav nyní budou zkoumat znalci,“ sdělil ředitel územního odboru Policie ČR Česká Lípa Petr Rajt.
Muž se ke krádeži přiznal. Vadilo mu prý, že je lebka vystavená odděleně od ostatků. Pachatel krádeže je nyní v cele předběžného zadržení a vyšetřovatelé rozhodují, zda podají návrh na jeho vzetí do vazby. „Úkony trestního řízení stále pokračují. O dalším postupu by mělo být jasno během pátku,“ doplnila státní zástupkyně Veronika Klapková.
Lupič relikvii ukradl v úterý 12. května mezi 18. a 18.15 v bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy. Využil situace, kdy byl během příprav bohoslužby vypnutý alarm a v objektu se nikdo nenacházel.
Vstoupil do chrámu, rozbil sklo na relikviáři a s ukradenou lebkou utekl. Při odchodu ho zachytily bezpečnostní kamery, jejichž záznam policie následně zveřejnila. O pomoc při pátrání požádala také zahraniční kolegy.