foto: Pixabay licence, autor: MarcoKerschbaum/Sibiřský husky, ilustrační foto
Na sociálních sítích se opakovaně objevuje informace o agresivním psu rasy husky, který má bezdůvodně napadat ostatní psy i jejich majitele v oblasti Letné a Holešovic. Na psa jsme se zeptali jak městské, tak státní policie. Ani jedna však prý o něm nic neví.
Nezodpovědní majitelé psů přidělávají vrásky na čele nejednomu pejskaři. Nejinak je tomu na Praze 7, kde se podle mnohých majitelů psů pohybuje agresivní husky, který opakovaně napadá další psy. Jak vyplývá z příspěvků na sociálních sítích, majitelka ho venčí bez vodítka.
„Dnes nám už podruhé napadl volně pobíhající husky našeho psa na vodítku! Poprvé to bylo asi měsíc zpátky a našemu Hugovi pak tekla krev z břicha. Dnes s ním vyšel páníček před dům a husky se na něj rozběhl a zakousl se do něho! Bylo to v ulici Janovského,“ objevilo se koncem srpna ve facebookové skupině Letenská parta. Autorka příspěvku své vyprávění v komentářích podpořila také fotografií zraněného psa, který podle jejích slov naštěstí utrpěl jen povrchové zranění.
Nejde o ojedinělý případ
Příspěvek vzbudil velkou řadu emocí. Kromě soucitných komentářů či otázek, zda byl útok nahlášen na policii, se v následné debatě pod příspěvkem začaly objevovat i informace o dalších útocích pravděpodobně stejného psa.
„Tato ženská je tu dost známá. Její pes nám taky pokousal naší fenku,“ napsala jedna z místních a pokračovala: „Bohužel to není ojedinělý případ… jen mě mrzí, že jsem paní tenkrát alespoň nevyfotila, taky jsem byla v šoku a můj pejsek mi utekl. Paní pak dokonce byla hnusná, začala řvát na mě, že se snad nic nestalo, přičemž moje fenka byla prokouslá do krve… no hnus… doufám, že váš pejsek je v pořádku.“
Psali jsme
Stromovka je jedním z mála míst na Praze 7, kde mají pejskaři možnost své čtyřnohé parťáky nechat běhat na volno. I zde ale platí pravidla, která…
Nejčastěji se incidenty dějí ve Stromovce
„Tohle už je několikátý případ, co tu čtu! Naší fenu ve Stromovce také napadl nejspíš stejný husky a útočil na ní, ona utíkala až spadla do řeky. Paní ho nechává volně pobíhat a ani ho neodvolá včas zpět, útokům se nesnaží zabránit,“ objevilo se dále v komentářích.
O nebezpečném huskym se zmiňují i další obyvatelé ve starších příspěvcích ve stejné facebookové skupině. Například v dubnu měl husky společně s dalšími dvěma psy napadnout fenku u planetária ve Stromovce. V únoru měl stejný pes kousnout jinou fenku ve Stromovce na psí louce. „Názor majitelky huskyho byl, že se tohle normálně stává na psích loukách. Že mému psovi nic není,“ doplnila majitelka napadené feny ve svém příspěvku.
Policie žádná oznámení nevede
Na huskyho jsme se zeptali Městské policie hlavního města Prahy (MPP). Podle tiskové mluvčí Ireny Seifertové o takovém psu strážníci nic nevědí. „O napadání psů psem rasy husky v rámci Prahy 7 městská policie nevede žádná oznámení ani strážníci nebyli na danou skutečnost upozorněni. Jediný incident, který v dané městské části evidujeme, je z června. Jednalo se o kousnutí/poškrábání muže psem, ale mezi majitelkou psa a poškozeným došlo k dohodě o předání dokladu o očkování. Poškozený nechtěl nic oznamovat,“ řekla naší redakci Seifertová.
Obrátili jsme se i na státní policii. Ani ta prý ale nic neví. „Policistům z místního oddělení se žádný takový případ nepodařilo dohledat a ani žádný takový, který by se mu přibližoval,“ uvedl pro PrahaIN.cz Richard Hrdina, tiskový mluvčí Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy.
Počty podobných napadení psy navíc podle jeho slov policie statisticky neeviduje. Není tedy ani jasné, kolik podobných útoků se už stalo.
Klíčové je situaci oznámit hned a pořídit dokumentaci
Nahlásit skutečnost na bezplatnou linku policie je přitom podle mluvčí MPP ideálním řešením. „V případě obtěžování, či dokonce napadení ze strany zvířete doporučujeme skutečnost neprodleně oznámit na bezplatné tísňové linky policií 156 nebo 158. Pozdější řešení, kdy dojde k časové prodlevě, je vždy méně efektivní, někdy se nepodaří ani dohledat viníka. Taktéž doporučujeme zajistit svědky či případně pořídit dokumentaci foto či video. Samotný skutek pak budou posuzovat strážníci či policisté, protože je nutné zohlednit spoustu okolností, včetně ceny zvířete,“ uvedla Seifertová.
Uvědomit je třeba i obecní úřad
Problematice volně pobíhajících agresivních psů se na svém Facebooku nedávno věnoval také Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek primátora pro oblasti kultury, cestovního ruchu, památkové péče, výstavnictví a péče o zvířata (animal welfare). Podle něj projednává případy napadení, zranění nebo usmrcení zvířetem obecní úřad konkrétní městské části.
„O celém incidentu tedy písemně uvědomte příslušný obecní úřad, kterému oznámíte a popíšete celý incident, doložíte veterinární zprávy z kliniky, kde jste nechali svého psa ošetřit a vyčíslíte vzniklé náklady. Obecní úřad pak následně zahájí v dané věci řízení o přestupku. Pachateli přestupku může být udělen trest, mezi možné tresty spadá i odebrání psa nebo udělení zákazu chovu zvířat!“ napsal Pospíšil.
Za určitých okolností prý může takový incident naplnit i znaky trestného činu týrání zvířat, poškození cizí věci nebo ublížení na zdraví. Tím pádem se dostane do rukou policie. Zodpovědnost za psa má navíc vždy jeho majitel.
Na Sedmičce je velká koncentrace psů
Jak naší redakci sdělil Martin Vokuš, tiskový mluvčí Prahy 7, městská část má na svém území hned dva největší městské parky centrální části Prahy. Kromě Stromovky také Letenské sady. Proto je prý na území Sedmičky velká koncentrace pohybu psů a k podobným problémům prý opravdu dochází.
„Snažíme se na občany apelovat, aby měli své psy vždy pod kontrolou a co nejvíce tak předcházeli situacím, kdy může dojít k napadení jiných psů či třeba volně žijících zvířat. Také zdůrazňujeme, aby poškození v podobných případech vždy kontaktovali policii, která může situaci dále řešit a například také prověřit, zda je u stejného majitele evidováno více podobných přečinů. Případné poznatky, které se dostanou k nám, policii také předáváme, nicméně je třeba, aby konkrétní skutečnosti majitelé psů řešili (a také obvykle řeší) přímo s policií,“ uvedl Vokuš. Konkrétně o huskym, na kterého jsme se také ptali, se nezmínil.