foto: Policie ČR/Lebka sv. Zdislavy
Okresní soud v České Lípě nevyhověl návrhu státního zástupce, aby poslal muže podezřelého z krádeže vzácné relikvie – lebky svaté Zdislavy z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku – do vazby. Policie požadovala vazbu kvůli obavám, že by muž trestnou činnost mohl zopakovat, mohl utéct nebo ovlivňovat svědky.
Státní zástupce v sobotu dopoledne navrhl, aby byl pětatřicetiletý muž, který podle policie lebku sv. Zdislavy v úterý ukradl, zalil ji do betonu a chtěl ji pohřbít, vzat do vazby. Soud návrhu ale nevyhověl.
„Muž byl propuštěn ze zadržení a stíhán bude na svobodě,“ sdělila policejní mluvčí Dagmar Sochorová. Jednání soudu bylo neveřejné.
Obhájce muže Vít Pavko po jednání řekl, že obviněný lituje, že nezvolil jinou formu protestu proti tomu, jak církev s ostatky zacházela. Jeho klient zároveň poskytl písemný slib, že se vyvaruje páchání trestné činnosti i činnostem, které by k ní mohly vést.
Policisté muže zadrželi ve čtvrtek, tedy dva dny po činu. Podle ředitele českolipské policie Petra Rajta se jim to povedlo na poslední chvíli – den před tím, než měl pachatel v plánu relikvii pohřbít.
Psali jsme
Kriminalisté vypátrali muže, který ukradl lebku svaté Zdislavy z baziliky v Jablonném v Podještědí. Vzácná relikvie je nyní v rukou restaurátorů.…
„Měl v úmyslu ponořit ji do nějaké řeky, nějaké vody. Pokud by se nám nepodařilo pachatele zjistit včerejšího dne (ve čtvrtek), víme, že dnešního dne (v pátek) byl už rozhodnut tuto relikvii víceméně potopit,“ popsal Rajt.
Muž odůvodnil krádež tím, že nesouhlasil s vystavováním relikvie v kostele a chtěl ji soukromě pohřbít. Za krádež mu hrozí až osm let vězení. Policie ho obvinila také z přečinů výtržnictví a poškozování cizí věci.
Relikvii, která je podle policie nevyčíslitelné historické hodnoty, už mají v péči restaurátoři. Ti se pokusí lebku z betonu vyjmout. Zda se jim to podaří, má být jasné nejdřív za několik dnů.