Policista považoval značku OPEL za symbol ruské agrese. Řidiče vyzval k nápravě

26. 04. 202205:46
Policista považoval značku OPEL za symbol ruské agrese. Řidiče vyzval k nápravě
foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Vůz OPEL

Písmeno Z se stalo symbolem ruské agrese na Ukrajině. Například v Německu je jeho užití v této souvislosti zakázáno a trestáno. V České republice k jeho zneužívání dochází jen zřídka. Redakci PrahaIN.cz však v této souvislosti oslovil řidič, jehož identitu známe, který nám popsal incident z Nuslí. Došlo k němu během Velikonoc, kdy muž jako obvykle rozvážel potraviny z Makra do menších prodejen po metropoli.

„Normálně jsem se vracel k autu, kouřil, byl jsem trochu špinavej, protože jsem nesl balíky ze skladu, ale to bylo všechno," uvedl na svou obranu řidič Martin (42 let). U své modré dodávky prý už z dálky viděl městského policistu.

„Stál a klepal s bločkem, takže mi bylo jasný, že bude nadávat, že stojím na blikačkách, ale to tak dělám docela běžně, protože jen vyhodím věci z auta, dám je do krámu a zase jedu," pokračuje.

Když se k policistovi přiblížil, prý se jen zeptal, co provedl, že hned odjíždí. „Vím, že to auto je špinavý, taky už má nalítáno, ale technickou prošlo, takže jsem nějak zvlášť strach neměl."

Opel je v Praze velmi rozšířená značka. Foto: PrahaIN.cz

Policista se prý choval velmi slušně.

Martina upozornil na to, zdali ví, že má na svém voze symbol ruské agrese.

„To jsem jako čuměl. Řekl jsem mu, jestli to je nějakej vtip, že Rusáky rád nemám, proč bych vozil jejich vlajku v autě, že tam žádnou nemám, já to totiž nechápal, co myslí," pokračuje řidič Martin.

Vyloupnutá značka

Na to ho policista vyzval, aby se postavil před svůj vůz a ukázal mu na SPZ.

„Tak jsem na ni civěl a furt nic. Na to mi řekl, že mám symbol ruské agrese na vozidle nad registrační značkou. Tam jsem samozřejmě nic neměl, furt jsem si myslel, že to je nějaká skrytá kamera. Nakonec prstem ukázal na OPEL. Tak mu říkám, že to není žádná ruská agrese, ale vylomený symbol značky auta, že mi to v Řepích nějaký debil zlomil, když to chtěl ukrást."

Policista prý měl pochopení. Řekl, že to sice může být pravda, ale ať si dá pozor, že někteří lidé to mohou vnímat jako provokaci, vysvětlil nám také řidič Martin. Následně policistovi poděkoval a bez pokuty, s níž počítal za nevhodné parkování, odjel.

„A co jsem udělal večer, když se mi to rozleželo? Šel jsem a celou tu značku OPEL jsem vyloupnul, takže teď jezdím bez ní, ať je klid, nechci žádný problémy," uzavřel.

PrahaIN.cz se obrátila na městskou policii v Praze, zdali má nařízení kontrolovat symboly Z na vozidlech. „Na rozdíl od příslušníků státní policie naši strážníci nemají žádný úkol ani oprávnění podle současně platné legislativy provádět silniční kontroly. Strážník může vozidlo zastavit pouze v případě, že je důvodné podezření ze spáchání přestupku či jiného protiprávního jednání,“ sdělila pro PrahaIN.cz tisková mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.

Exposlanec Volný

V polovině března jsme napsali, že se po internetu šířil návod, jak vyjádřit podporu ruské invazi a nepřekročit při tom zákon. Jde o dopravní symbol Z, který používají řidiči - začátečníci. Prvním, koho redakce PrahaIN.cz objevila, že ho takto použil, byl někdejší poslanec Sněmovny Lubomír Volný.

Ten si „Zetko" pověsil místo profilového obrázku na Twitteru. Právě na uvedené síti je Volný abnormálně aktivní. Denně publikuje až desítky tweetů, krátkých zpráv. Obvykle v nich odkazuje na zpravodajské zdroje, případně vyjadřuje svůj občanský názor.

Podporou Vladimíra Putina si nijak netají.

Zdroj: Twitter

V jednom případě upozornil na rozhovor se „skutečným Ukrajincem", bývalým premiérem země Azarovem, který údajně chválil ruského prezidenta. Putin prý zachránil statisíce životů.

K přijímání lidí z válkou postižené Ukrajiny pak Volný napsal: „Pořád je to jiná země a jiná kultura, pokud očekáváte naivisticky střet s vděčnými anděly, tak ve své podstatě, dobře Vám tak, protože jste svou blbostí nebezpeční jak sobě, tak nám."

Z na podporu ruské invaze jsme zaznamenali v sobotu na demonstraci na Letné.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných