foto: HZS Praha/Hasiči přebírají darované chytré zásahové obleky.
Nové chytré obleky budou používat pražští hasiči ze stanice Radotín. Unikátní zásahová výstroj má celou řadu funkcí, které především chrání samotné hasiče při zásazích. Podle vedení pražských hasičů se díky aktivní ochraně bezpečnost při zásahu posouvá na zcela novou úroveň.
Nové obleky získali pražští hasiči díky daru společnosti Inset, která obchoduje se zdravotnickým materiálem a vybavením. „Díky daru jsme našim hasičům pořídili dvanáct chytrých zásahových obleků, další tři jsme pořídili z vlastních zdrojů,“ potvrdil PrahaIN.cz mluvčí hasičů Martin Kavka s tím, že firma podporuje pražský sbor formou darů každoročně. Tentokrát šlo o částku 432 tisíc korun, a právě v této hodnotě pořídili hasiči výstroj s aktivní ochranou. Podle Kavky se jedná o nové, moderní, zásahové obleky od firmy GoodPRO.
Hasič během předávání ukazuje, jak funguje aplikace spárovaná s oblekem. Foto: HZS Praha
„Firma přišla nedávno na trh se systémy aktivní ochrany, které významně zvyšují ochrannou funkci a užitnou hodnotu zásahových oděvů. Pod označením smartPRO – smart protection integrovala do oděvů sofistikované elektronické systémy posouvající bezpečnost a ochranu hasiče na novou úroveň,“ uvedl mluvčí Kavka s tím, že obleky si přímo ve firmě INSET převzal ředitel poražských hasičů plukovník Luděk Prudil.
Takto vypadá zařízení, které dělá oblek "chytrým". Foto: GoodPRO
A co vlastně chytrý zásahový oblek umí? Podle webových stránek firmy GoodPRO, která je výrobcem profesionálního hasičského vybavení, je smartPRO SAFETY system „komplexní bezpečnostní elektronický systém integrovaný do vícevrstvého zásahového oděvu, který nabízí svému uživateli pět základních funkcí. Součástí této technologie je i aplikace v mobilním telefonu, prostřednictvím které se systém ovládá a nastavuje“.
Takto vypadá kompletní chytrý oblek. Foto: GoodPRO
Světlo pomůže hasičům při zásahu, také je zviditelní
Aktivní osvětlení zásahového oděvu zajišťuje 6 LED diod umístěných na reflexním pruhu v oblasti hrudníku a rukávů. Ovládá se tlačítkem umístěným přímo na oděvu nebo přes aplikaci. Světla fungují ve třech režimech – strobo blikání, pomalé blikání a stálé svícení. Je možné nastavit i dvě intenzity svícení. Bíle svítící diody významně zviditelňují hasiče za tmy nebo snížené viditelnosti, ale i v zakouřených interiérech budov. Stálé svícení velmi efektivně přisvěcuje hasiči na cestu nebo na jeho činnost.
Detail obleku, který budou využívat hasiči v Radotíně. Foto: HZS Praha
Hlídá kritickou teplotu venku i uvnitř
Monitorování teploty realizují dva teplotní senzory integrované v oděvu. Na levém rameni pro vnější teplotu – OUT a na hrudníku pro vnitřní teplotu – IN. Při dosažení nastavené kritické úrovně teploty je hasič včas varován červeným svícením nebo blikáním LED diody na spodním reflexu levého rukávu. Aktuální OUT a IN teplota i graf jejího vývoje je zobrazován v aplikaci, přes kterou se také jednoduše nastavují individuální limity kritické teploty zvlášť pro vnější i vnitřní senzor.
V krizové situaci odešle SOS
Emergency funkce avizuje kritickou situaci, do které se může hasič dostat. Po „odtržení“ bezpečnostního pruhu na levém límci upozorní oděv červeným alarmovým stroboblikáním bezprostřední okolí hasiče. Současně systém odešle přednastavenou SOS – SMS zprávu s GPS souřadnicemi až na tři předvolená telefonní čísla. Nastavení emergency zprávy i volba a změna kontaktních čísel se provádí pomocí aplikace, která může SOS – SMS vyslat i bez zásahového oděvu.
Osvětlení obleku pomůže při zásahu, ale také zviditelní hasiče. Foto: HZS Praha
Umí sledovat pohyb hasiče
Trasování je funkce, která umožňuje sledovat trasu zasahujícího hasiče. Po aktivaci systému je automaticky zaznamenáván jeho pohyb a geografická poloha. Prostřednictvím aplikace je trasa vykreslována do mapy na chytrém telefonu, kde se současně zobrazuje i celková doba zásahu a vzdálenost, kterou při něm hasič urazil.
Má i černou skříňku
BlackBOX – všechny údaje o naměřených teplotách a pohybu hasiče ukládá systém do mobilního telefonu i „černé skříňky“, která je součástí řídící jednotky trvale umístěné v oděvu. Z blackBOXu lze zaznamenaná data kdykoliv bezkontaktně stáhnout do aplikace k zobrazení a případnému dalšímu vyhodnocení. To je výhodné zejména v případě ztráty bezdrátového bluetooth spojení oděvu s mobilním telefonem při zásahu.
Psali jsme
Již 12. rokem si v toto příznačné datum, 11. 2., připomínáme Evropský den linky 112. Na jeho vzniku má významný podíl i Česká republika, která…
Psali jsme
Požár střechy výškové budovy na Pankráci likvidovali v pondělí v podvečer pražští hasiči. Hořící izolaci se podařilo uhasit s pomocí výškové…