foto: PrahaIN.cz/Hrobka s portrétem Františka Mrázka na hřbitově v Českém Brodě.
EXKLUZIVNĚ: Jak už PrahaIN.cz poznamenala, připravili jsme sérii několika článků, jimiž chceme bilancovat poslední etapu života kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. V lednu 2026 uplyne dvacet let od jeho vraždy, což je současně i horní hranice promlčení tohoto zločinu.
Doposud jsme přinesli svědectví muže, který stál nad jeho tělem 25. ledna 2006 v Durychově ulici v Praze 4. Následovala slova někdejšího kriminalisty, s nímž se Mrázek scházel. Tento člověk nás upozornil na jejich poslední rozhovor a věty, které údajný šéf českého podsvětí pronesl na konto svých problémů.
Nyní jsme měli možnost hovořit s mužem, jehož vztah s Mrázkem začal už na konci sedmdesátých let. Také on si přeje zůstat v anonymitě. Když už jsme u začátku jejich vtahu, zmiňme také konec. „V den jeho vraždy,“ říká tento znalý chlap. „V den vraždy mi volal, ať se zastavím, tak jsem se zastavil na pivo. Jestli měl strach? Absolutně žádný strach neměl. Bavili jsme se, povídali, probírali věci, prostě úplně normální věci,“ shrnuje pro PrahaIN.cz. Pak se odmlčí a chvíli kouká z okna.
„Heleďte, Honzo, chci, abyste napsal, jaký byl. Mně dost vadí, jak se mu přezdívá, že to byl šmelinář a podobně. Jasně, vím, jak strašil Grosse, pamatuji si, jak na něho stříleli a další věci. Já znám celou jeho rodinu, čímž myslím celou (zde nebudeme jmenovat). Vím, co se dělo po Fandově smrti, takže znám i jednotlivé osudy. František Mrázek byl v jádru dobrej chlap. Miloval fotbal, sponzoroval ho, byl upřímný. Podání ruky prostě platilo. Teď už neplatí snad ani smlouvy,“ říká tento muž.
Skutečný problém byl Krejčíř
Čím víc o Mrázkovi mluvíme, tím víc si vzpomíná na detaily. Čím víc detailů padá, tím šíleněji působí prostředí, v němž se Mrázek roky pohyboval. „Heleďte, on třeba pak litoval, že šel do několika akcí s Bělou. Chtěl za tím vším udělat tlustou čáru, sám mi to říkal. Opakuju, normálně jsme se bavili a znali jsme se čtvrt století,“ pokračuje, aniž by se přeřeknul nebo pletl jména a události. „Teď se stále opakují nepravdy, jaký to byl vekslák, mafián a nevím, co všechno. Mluvím například o dvou mladících na TV Prima, kteří pouze opakují věci, co někde slyšeli a jsou navíc třikrát převrácené. U ničeho nikdy nebyli, tou dobou byli desetiletí kluci. Nesmysly. Když jsem za ním tehdy chodil, před jeho kanceláří to vypadalo jako u nějakého lékařského specialisty. Tam seděla jeho jediná sekretářka Dáša, před ní třeba násobná zlatá slavice, zpěvačka, herečka, na kterou lidi koukají padesát let v televizi, vedle nich čekal poslanci z ČSSD a ODS, různí podnikatelé. Chodili si pro rady, peníze, kontakty, to všechno Franta měl,“ uvádí náš zdroj.
Postupem času se přesto jistá moc začala vytrácet. „Ani ne vytrácet. Zlom nastal ve chvíli, kdy se do Prahy přistěhoval Krejčíř,“ uvádí náš kontakt do šedé ekonomické zóny. Radovan Krejčíř byl podle něj mladší (o 10 let, pozn. red.), měl mnohem víc finančních prostředků a skvěle ovládal moderní technologie. „Franta z něho měl od první chvíle blbý pocit. Nesedli si. Proč? Jednoduché. Krejčíř chtěl moc, vliv, kontakty, všechno hned. Všechny přeplácel, všechny. Ten člověk neměl brzdy,“ doplňuje. Tou dobou už prý Mrázek precizně rozlišoval, koho si k tělu pustit, koho nikoli. „Když měl narozeniny, dělal je na části, chápete?“
Pište pravdu
Dotyčný člověk se s Františkem Mrázkem znal téměř čtvrt století. Na řadu rozhovorů si vzpomíná, stejně jako na lidi, kteří Mrázka podráželi. „To bych mohl dlouze vzpomínat, co a kdo provedl, hodně dlouze a dopodrobna,“ podotýká. „Když Fanda nebyl, tak mnoho jeho blízkých se otočilo proti rodině. On rodinu ctil, jak rodiče, tak ženu a své děti. Dělal pro ně vše, co mohl a po jeho odchodu to měli všichni velice těžké.“
Několikahodinový rozhovor však chtěl zakončit jinak.
„Napište pravdu. Uvnitř to byl naprosto dobrej chlap. Kdykoli jsem mu volal, a později mi to potvrdili i policajti, co nás odposlouchávali, tak si bral téměř všechny moje obchodní rady k srdci. Kdyby si je bral k srdci všechny, ještě by tu byl,“ uzavírá bez jakéhokoli patosu tento muž znalý prostředí.
Pak se loučí, svižně odchází a ve dveřích opakuje, ať píšeme jenom pravdu. „Dnes se pravda nenosí, spíš vyhrává sofistikovaná lež a znalecké posudky, které jsou mnohdy účelové. A buďte opatrnej,“ dodává, když už mu není vidět do tváře.
Příští týden se zaměříme na konkrétní vztahy Františka Mrázka s politiky.