foto: Vrchní soud v Praze/Vrchní soud v Praze
Pražský vrchní soud ve středu pravomocně potvrdil trest v podobě desetiletého vězení pro Jaromíra Prokopa, který je podle názoru české justice považován za někdejší vůdčí osobnost tzv. Berdychova gangu.
Prokop se před trestním řízením dlouhodobě skrýval v USA. Předloni ho tam však dopadla policie. Provozní šéf Discolandu Sylvie Jaromír Prokop se na trestné činnosti gangu podílel v samotných počátcích jeho působení.
Konkrétně se v letech 1995 a 1996 v Praze zúčastnil přepadení obchodního domu, svého známého, vozu s penězi a také únosu zlatníka. Ten během zločinné dokonce přišel o život. Pětice pachatelů včetně Davida Berdycha, který v té době pracoval v Discolandu jako vyhazovač, si těmito skutky přišla na více než 7,5 milionu korun.
Ke svým činům se Prokop přiznal, odmítl však, že by přepadení vymyslel a zorganizoval. Odvolacímu soudu pak sdělil, že měl v celé kauze na starost management. Upozornil rovněž na to, že již čtvrt století vede spořádaný život.
Psali jsme
Dnes kolem 17. hodiny vyjížděli záchranáři do Kubelíkovy ulice v Praze 3 k hlášenému pokusu muže o sebevraždu. Později se zjistilo, že jde…
A jak odůvodnil svůj pobyt v USA? „To není tak, že bych utekl. Do roku 2004 jsem byl v České republice, normálně jsem tady žil, pracoval, tou prací jsem se to snažil nějak napravit. Bál jsem se. Neuměl jsem si představit, že bych to v tom vězení přežil,“ řekl soudu.
Už seká dobrotu
Státní zástupce i Prokopův advokát Tomáš Sokol se v odvoláních domáhali toho, aby vrchní soud rozsudek zrušil a vrátil celý případ k dalšímu dokazování. Obžaloba usilovala o přísnější trest. Sokol naopak tvrdil, že by sedmapadesátiletý Prokop už žádný trest dostat neměl, jelikož se prý od roku 1996 ničeho dalšího nedopustil.
Neštítili se ničeho
Kauza tzv. Berdychova gangu je označována za největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Zahrnuje totiž loupeže, únosy, vydírání podnikatelů i propojení zločinců s elitními policejními detektivy. David Berdych strávil za mřížemi více než 11 let. V červnu roku 2015 byl pak podmínečně propuštěn. V Prokopově procesu vypovídat odmítl.
Jaromír Prokop v minulosti čelil obžalobě z dvojnásobného pokusu o vraždu bývalého majitele Discolandu Ivana Jonáka. Soudy ho však pravomocně osvobodily. Sám Jonák potom tvrdil, že Prokop se svým komplicem zavraždili jeho manželku. Za její vraždu byl ale na 18 let odsouzen právě Jonák.
Psali jsme
Křižovatkou ulic Libušská a Drubežářská profrčelo elektrokolo. Jeho řidiči bylo celkem jedno, že před křižovatkou byla stopka. Stejně tak…