Rajchl podal trestní oznámení na herce Matáska. Kvůli dvěma slovům na Facebooku

04. 07. 202419:01
Rajchl podal trestní oznámení na herce Matáska. Kvůli dvěma slovům na Facebooku
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Jindřich Rajchl

ROZHOVOR: Předseda strany Právo Respekt Odbornost (PRO) Jindřich Rajchl podal další trestní oznámení pro podezření z naplnění skutkové podstaty trestného činu schvalování trestného činu za písemné projevy, které měly souhlasit s atentátem na Roberta Fica. V celé věci figuruje i herec David Matásek.

„Je to trestní oznámení na skupinu lidí, která na internetu schvalovala atentát na slovenského premiéra Roberta Fica. Už jsem podal jedno, teď jsem podal druhé, protože si myslím, že tady dochází jednoznačně k naplnění skutkové podstaty Schvalování trestného činu, tak se ten paragraf jmenuje,“ sdělil serveru PrahaIN.cz Jindřich Rajchl.

Zmiňuje se o Davidu Matáskovi, známému herci, který na svůj osobní facebookový profil několik hodin po atentátu napsal „Pic ho!“. Podle Jindřicha Rajchla se pod příspěvkem objevily také desítky komentářů nejhrubšího zrna komentující situaci na Slovensku. „Myslím, že to naplňuje skutkovou podstatu trestného činu,“ říká Rajchl.

O Ficovi ani slovo. Rajchl má ale jasno

David Matásek ve svém příspěvku nenapsal o slovenském premiérovi ani slovo. Jak už bylo uvedeno, jednalo se pouze o zmiňovaná dvě slova, která přišla krátce po atentátu, jméno Roberta Fica ovšem nezaznělo.

Rajchl ale přesto říká, že všichni ví, jak celou věc myslel, podle něj je to bez diskuze.

„Od začátku je to patrné. Pokud bude policie konat tak, jak má, tak v žádném případě nemůže být tato obhajoba úspěšná. Je evidentní, co tím pan Matásek myslel. Jednalo by se o účelovou obhajobu, na kterou by policie za dané situace vůbec neměla slyšet,“ má jasno.

David Matásek. Zdroj: Wikimedia commons, SimcaCZE, k volnému užití

Je potřeba říct dost, říká Rajchl

Z pohledu doktora práv mluví o tom, že podobné projevy často končí podmínkou. „Nelze čekat, že by tady mohl přijít nepodmíněný trest. Nicméně je nezbytné, abychom někde nastavili mantinely, protože nenávist, zejména na sociálních sítích, podle mého názoru překračuje meze, a je podle mě skutečně správné, abychom řekli: 'dost, to je přes čáru'. V tomto konkrétním případě to opravdu může motivovat další lidi, aby zaútočili na jiné osoby,“ popisuje Rajchl.

Podle svých slov se také on setkává s komentáři na jeho osobu, které jsou výrazně za hranou. „V momentě, kdy na mém Instagramu najdete zprávy, které nejsou adresovány mně, ale mojí rodině, mé ženě, mým dětem, to si říkáte, že jsme za hranou čehokoliv normálního, co by v této zemi mělo být akceptováno. Pokud někdo k vánoční fotce, která je stará tři roky, napíše: 'dávej si na ty svoje parchanty pozor, aby se jim něco nestalo', tak to si myslím, že je úplně mimo přijatelný rámec diskuze,“ kroutí hlavou.

Závěrem dodává, že bere názorovou oponenturu a nevadí mu, pokud ho někdo kritizuje. „Jsem politik, tudíž mi nevadí kritika, ale pokud to sahá až na rodinné příslušníky a děti, to je mimo,“ uzavírá.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných