foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Johannesburg, 2024
KAUZA: Postavě Radovana Krejčíře se server PrahaIN.cz věnuje prakticky od svého vzniku v roce 2022. Spolu s námi se jím dlouhodobě zabývá rovněž Sabina Slonková (Neovlivní.cz) a Jiří Hynek (dříve ČT, nyní Odkryto.cz).
Že se kolem vězněného podnikatele něco děje, potvrzují téměř všechny zdroje uvedených redakcí. Jak to nakonec dopadne, zdali bude, či nebude vydán zpět do České republiky, ovšem neví nikdo.
Aktuální materiál jsme však nezačali vytvářet v souvislosti s nynějšími debatami. Základní indicie se totiž objevovaly už v první polovině roku 2023, kdy proběhla pracovní cesta ministra vnitra a vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) po Africe. Ze Senegalu se přesunul do Ghany a oficiální přítomnost zástupců České republiky skončila dne 5. května 2023 ve Rwandě. Společně s politikem se na cestu vypravila i 18členná podnikatelská mise.
Krátce poté, zhruba v červnu, v červenci 2023, jsme získali první svědectví, že zmíněné státy nebyly jediné. Tehdy nám dva zástupci z bezpečnostní oblasti uvedli, že část Rakušanova doprovodu údajně využila diplomatickou misi k návštěvě jihoafrického Johannesburgu. Od roku 2015 si v tamní věznici odpykává 35letý trest odnětí svobody Radovan Krejčíř.
Jednat se mělo o zástupce Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), který podléhá výhradně Vítu Rakušanovi. Informace jsme získali tři měsíce poté, kdy jsme vydali článek o Krejčířově možném návratu. Do té doby jsme o jakýchkoli setkáních mezi našimi špiony a odsouzeným mužem z Dolního Žukova, části Českého Těšína, neslyšeli.
Protože jsme na náznaky nereagovali a žádný článek nevyšel, obrátili se na nás zdroje znovu ke konci roku 2023. Přišly už s konkrétními jmény zástupců ÚZSI, kteří měli Krejčíře navštívit ve vězení. Důvody nám tehdy objasnit nechtěli. Jak se ukázalo z dalších našich rozhovorů, mělo se jednat o jakýsi výměnný informační obchod mezi Krejčířem a Rakušanem. Krejčíř by poskytl mediální střelivo na hnutí ANO a ODS, z čehož by v preferencích STAN těžil. Tato teorie je v současnosti velmi rozšířená a PrahaIN.cz na ni narazila několikrát.
Během roku 2024 se proto jeden ze spolupracovníků naší redakce do Johanesburgu vydal. Vzhledem k jeho postavení nebudeme odkrývat příliš podrobností. Na uvedená tvrzení se však na místě ptal. A na místě mu bylo neoficiálně a se smíchem řečeno, že jsou to úplné nesmysly. Pořídili jsme tak několik fotografií poměrně nebezpečného města, kde se kvůli hrozbě přepadení běžně jezdí na červenou, a vrátili se zpět.
Postupně přicházely další zaručené skutečnosti a další zaručená svědectví. Už v nich ale nerezonoval Radovan Krejčíř, jako Vít Rakušan. Protože máme možnost nepravidelně hovořit s lidmi z různých složek, rozvědku nevyjímaje, můžeme konstatovat, že ministr vnitra v žádné z šachových partií nehraje významnější roli, což je mimochodem zcela v pořádku. Konkrétně ÚZSI je na Rakušanovi téměř nezávislá. „Mě by třeba zajímalo, zdali vůbec ví, že na post náměstka aspiruje G. V. například za pomoci R. P. (celá jména vydávat nebudeme, pozn. red.)," řekl naší redakci zdroj krátce poté, kdy jsme informovali o konci jednoho z našich nejrespektovanějších špionů.
Pokud tedy neodhlédneme od balastu a pocitů, zůstává před námi jedna velká datová bublina. Tu měl vyfouknout Vít Rakušan prostřednictvím špionů. Měl je poslat do JAR, aby od Radovana Krejčíře získali informace, které mu pomohou u voleb proti ANO a ODS.
Až v lednu letošního roku se však serveru PrahaIN.cz podařilo z několika na sobě nezávislých zpravodajských kanálů ověřit, že k ničemu takovému nikdy nedošlo. Jejich slova potvrdil i blízký spolupracovník Radovana Krejčíře, který se věnuje mezinárodnímu obchodu. „Podle mého soudu vtáhli Rakušana do nějaké hry o vliv,“ poznamenal.
„Vámi naznačený scénář si představit nedovedeme a rozhodně ho i vylučujeme. Nebylo by to totiž v souladu se zákonem o zpravodajských službách České republiky,“ vzkázal kancléř ÚZSI Jaroslav Hrbek.
Ministerstvo spravedlnosti Jihoafrické republiky se k našim otázkám nevyjádřilo.