foto: archiv MHMP/Odškodné pro Lukáše Nečesaného se bude projednávat u Obvodního soudu pro Prahu 2 na Vinohradech.
Kauza Lukáše Nečesaného se táhne už téměř deset let. Muž, který před časem přijal příjmení své manželky, byl v březnu roku 2013 obviněn z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku z února téhož roku. Vleklý spor skončil osvobozením tehdejšího studenta a následně započala nová soudní bitva o odškodné za neoprávněné stíhání a věznění. Vyvrcholit měla v pátek uznáním či zamítnutím historicky rekordní výše odškodného. Soud ale jednání na poslední chvíli, na žádost žalující strany, odročil na říjen. Můžeme si tak jen připomenout jednu z nejsledovanějších kauz posleního desetiletí.
Psal se 21. únor roku 2013, když byla v kadeřnictví na hořickém sídlišti Pod Lipami napadena tehdy třiapadesátiletá kadeřnice. S loupežným motivem ji měl pachatel udeřit polenem do hlavy, což policie později kvalifikovala jako pokus o vraždu s loupežným motivem.
Student gymnázia v hledáčku
Tu měl na základě vyšetřování spáchat tehdy teprve devatenáctiletý student gymnázia Lukáš Nečesaný. Sotva měsíc po útoku si mladík vyslechl obvinění a putoval do vazby. A roztočila se kola jedné z nejznámnějších kriminálních kauz minulého desetiletí. Ve vazbě nakonec muž, jenž svou vinu tvrdošíjně odmítal, strávil asi deset měsíců, načež jej krajský soud v Hradci Králové poslal na 16 let do vězení. Psal se 9. leden 2014. O dva měsíce později však na základě odvolání k Vrchnímu soudu v Praze dostal krajský senát nařízeno opětovné projednání případu, k němuž došlo už v květnu téhož roku a obžalovaný si vyslechl stejný verdikt, tedy 16 let „natvrdo“. Opět zasáhl vrchní soud, tentokrát však už jen zmírnil původní trest na 13 let vězení s ohledem na nízký věk pachatele.
Zatímco byl tehdy odsouzený Nečesaný ve vězení, právní bitva pokračovala a dostala se až k Nejvyššímu soudu, který 20. května 2015 rozsudek zrušil pro nedostatek důkazů a Lukáš Nečesaný mohl opustit brány věznice.
Ven a zase zpět
Stále však neměl vyhráno, už v září téhož roku jej napadená kadeřnice před hradeckým soudem identifikovala podle fotografie jako pachatele, načež jej krajský soud na svém „aprílovém“ jednání 1. dubna 2016 opět poslal za mříže na 13 let. To v srpnu téhož roku potvrdil pravomocně i odvolací senát vrchního soudu. O více než rok později, se ale do kauzy opět vložil Nejvyšší soud, který tři dny před Vánocemi roku 2016 přerušil Nečesanému výkon trestu do doby, než Nejvyšší soud rozhodne o jeho druhém odvolání. Nečesaný opět opouští vězení, tentokrát v Plzni na Borech.
Opět svobodným se stává 18. dubna 2017, když Nejvyšší soud podruhé ruší původní rozsudek a kauzu vrací krajskému soudu v Hradci Králové, tentokrát novému soudci. Soud zasedá už v září téhož roku a napadená kadeřnice opět označuje Nečesanéoho jako útočníka. Koncem listopadu 2017 soud už napočtvrté zprošťuje Nečesaného viny, což ovšem trvá jen do března roku 2018, kdy vrchní soud opět vrací případ k projednání hradeckému soudu.
Do hry vstupuje Ústavní soud
Tou dobou už je Nečesaný podle vlastních vyjádření vláčen justicí a koncem dubna 2018 se obrací k Ústavnímu soudu se stížností. V polovině května téhož roku zazní u krajského soudu v Hradci Králové verdikt „zproštěn obžaloby“, aby jej hned v listopadu vrchní soud zrušil a vrátil kauzu už pošesté před hradecký tribunál. V půli prosince 2018 se proto Nečesaný, už téměř pětadvacetiletý muž, podruhé obrací na Ústavní soud. Ten nakonec ruší rozhodnutí vrchního soudu z roku 2018 a Nečesaný, který dnes používá jméno Lukáš Bartoš, se stává nevinným.
Procesy s Lukášem Nečesaným provázela bouřlivá atmosféra, jíž působily zejména emotivní výstupy jeho příbuzných včetně otce Luďka, který byl tehdy ředitelem liberecké nemocnice. Ten případ svého syna označil za „justiční zločin“. Docházelo ke slovním, ale také fyzickým výpadům vůči kriminalistům, kteří se účastnili projednávání případu. Kauza dlouhá léta plnila stránky bulváru i seriózních médií.
Justiční martyrium
Za martyrium vazby, věznění a léta trvajících soudů, označováno jakožto nemajetková újma nespravedlivě stíhaného, dnes Nečesaný aka Bartoš požaduje po státu prostřednictvím žaloby na Ministerstvo spravedlnosti odškodné. Původně chtěl sám za sebe 20 milionů korun, dalších 25 pak žádali jeho příbuzní. Ti žalobu později stáhli a sám Nečesaný Bartoš své požadavky snížil na deset milionů korun. I tak jde ale o rekordní odškodné, jaké v české justici nemá obdoby. Před soudem ve věci odškodnění naposledy vypovídal začátkem ledna tohoto roku, ovšem z důvodu „intimity sdělení“ byla po dobu jeho tříhodinového výslechu veřejnost včetně novinářů vykázána z jednací síně.
Dosud nicméně přiznal rezort spravedlnosti muži jen odškodné ve výši 1,2 milionu, které už v minulosti obdržel. Podle dřívějších vyjádření ministerstva spravedlnosti je toto odškodnění plně dostačující. Nečesaný ale dál usiluje o vyrovnání za nemajetkovou újmu způsobenou nespravedlivým stíháním a vězněním ve výši deseti milionů korun. Argumentuje psychickými problémy, které se mu v souvislosti s případem rozvinuly, hovoří dokonce i o posttraumatické stresové poruše. Jeho „život a soukromí“ podle vyjádření právního zástupce ovlivnila negativně také medializace kauzy. To ovšem zástupci ministerstva odmítají, připomínají, že sám Nečesaný i jeho rodina aktivně spolupracovali s novináři, muž o své kauze vydal knihu, kterou proidával a na jeho pdoporu už v době procesů vznikly webové stránky, kde byl případ včetně podrobností ze spisů prezentován.
Odročeno na říjen
Plánované a dlouho očekávané jednání, kde mělo padnout rozhodnutí a možná i historický rekord ve výši odškodnění, se však u Obvodního soudu pro Prahu 2 nekonalo.
„Jednání bylo na žádost žalující strany odročeno na říjen tohoto roku,“ potvrdila na dotaz PrahaIN.cz mluvčí zmíněného soudu Marcela Pröllerová.
Psali jsme
Norajr Caturjan, který v roce 2016 střílel na dva muže před obchodním centrem na Zličíně v Praze, přijal sedmiletý trest…