foto: Hans Štembera pro PrahaIN.cz/Bývalý místopředseda Fotbalové asociace České republiky Roman Berbr
EXKLUZIVNĚ Do roku 2020 místopředseda Fotbalové asociace České republiky, dodnes velmi kontroverzní postava domácího fotbalu. Roman Berbr podle zjištění PrahaIN.cz čelí dalšímu problému. NCOZ proti němu před několika dny zahájila trestní stíhání pro zločin podvodu.
Toho se měl dopustit před dvěma lety jako místopředseda výkonného výboru FAČR - Fotbalové asociace České republiky. Kauza se má týkat projektu dezinfekce vnitřních prostor areálů sportovních akademií, sportovních center a středisek mládeže ve vybraných členských klubech.
„Mělo se naddimenzovat, co všechno se čistilo, o co se měl FAČR starat a za co měl FAČR platit," uvedl pro naši redakci zdroj z fotbalového prostředí. Právě on na policejní vyšetřování upozornil. Z jeho slov, která potvrdil i další zdroj, měl stát Berbr za projektem od první chvíle.
Pakliže složíme slova obou dohromady, máme čitelný obraz údajné trestné činnosti.
Jednat se mělo o zhruba stovku vnitřních prostor, fotbalových areálů, sportovišť a jejich čištění s přijímanými opatřeními v boji proti šíření onemocnění v podobě covidu-19. Roman Berbr měl podle všeho vědět, že smlouva, cirka za deset milionů, byla naddimenzovaná a plnění nemůže odpovídat realitě.
Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) v uplynulých dnech obvinili 6 fyzických a 4 právnické osoby z trestných činů „podvod“ a „legalizace výnosů z trestné činnosti“. Věc se týká smlouvy související s provedením dezinfekce fotbalových stadionů hrazené z finančních prostředků Fotbalové asociace České republiky.
Trestní stíhání všech fyzických osob probíhá na svobodě, kdy v případě pravomocného rozsudku obviněným hrozí tresty odnětí svobody v délce trvání od 2 do 8 let.
Věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.
zdroj: NCOZ pro PrahaIN.cz
|
Nejde o první závažný problém
„Proti tomu se měla v průběhu času vyslovit také Revizní a kontrolní komise FAČR, která upozornila, že proplacené služby nebyly v plném rozsahu vykonány," uvedl zdroj. Podle něj nemohly objemy, které se měly dezinfikovat, ani zdánlivě odpovídat počtu sportovišť a vnitřních prostor.
Právě to byl podle NCOZ důvod k rozpracování Berbrových kroků.
PrahaIN.cz ovšem zjistila, že některé čistící práce, o které v souvislosti s dezinfekcí vnitřních prostor šlo, proběhnout měly. Nelze však konkretizovat, v jakém rozsahu.
Roman Berbr byl ústřední postavou korupčního skandálu v českém fotbale v roce 2020, kdy bylo v říjnu zatčeno celkem dvacet osob. Policie před zásahem monitorovala telekomunikační prostředky a nasadila další operativní techniku. Šlo o podezření na ovlivňování zápasů, podplácení rozhodčích a hráčů především ve druhé nejvyšší soutěži a v ČFL, tedy 3. lize. Zadržen byl například sportovní ředitel FC Slavoj Vyšehrad Roman Rogoz, fotbalista Michal Káník nebo Jiří Kabyl, bývalý záložník Sparty Praha.
Roman Berbr opustil vazební věznici v lednu 2021.
Na dotazy PrahaIN.cz ve středu nereagoval. FAČR ústy Petra Halaburdy z tiskového oddělení reakci dodat slíbil.
Psali jsme
V desítkách článků českých i zahraničních médií se od roku 2019 opakovaně diskutuje, zdali je šifrovací aplikace Signal prolomitelná, či nikoli.…
Psali jsme
Naše redakce se tématu vnitropolitického dění v hlavním městě věnuje soustavně, prakticky od svého spuštění v lednu letošního roku. Zhruba…