foto: Ukraine War Channel/Víkendové shromáždění na podporu Ruska v Berlíně
Až neuvěřitelně vypadala akce v Berlíně na začátku dubna, kam se prý na podporu Ruska sjely enormní davy jeho přívrženců. Videozáznam z průběhu jízdy odsoudili diskutéři, některá média i ukrajinští politici v čele s Lesiou Vasylenkovou. Jenom na jejím twitterové profilu si krátký záznam přehrálo na půl milionů uživatelů této sociální sítě. PrahaIN.cz se ovšem spojila s berlínskou radnicí, kde nám řekli, že o podporu ruské invaze na Ukrajinu nešlo.
Už jednou naše redakce přinesla stanovisko města. Tam nám řekli, že na podporu Ruska lidé nevyjeli.
„Akce, o které mluvíte, byla demonstrace na téma „Žádná propaganda ve škole – ochrana rusky mluvících lidí, žádná diskriminace“. Zúčastnilo se jí asi 900 osob ve 450 vozech. Vše proběhlo v klidu,“ řekl naší redakci Kai Kottenstede z berlínské radnice.
Druhá strana, kterou zastupovala zmíněná ukrajinská právnička a politička Vasylenková, však jízdu vnímala docela jinak.
„Německo povolí sraz podporovatelů Ruska. Olafe Scholzi, přijeď do Buči promluvit o svobodě shromažďování k rodičům, kteří sledovali znásilňování svých dcer, a dětem, které viděly zastřelit své rodiče," uvedla na Twitteru.
Jak to celé bylo, o tom nás zpětně informoval další zástupce berlínské radnice, konkrétně Andreas Psiorz z kanceláře starostky Franzisky Giffey. Také on popřel, že by srocení aut znamenalo podporu Ruska, případně jeho invaze na Ukrajinu.
Psali jsme
Předsedkyně Evropské komise a bývalá německá ministryně navštívila Ukrajinu. Osobně byla také ve městě Buča, které je spjato s ruským řáděním.…
„Vámi zmiňovaná kolona, které se podle policie účastnilo kolem 400 vozidel, byla oficiálně zaregistrována jako demonstrace s názvem „Žádná propaganda ve škole – ochrana rusky mluvících lidí, žádná diskriminace“ a byla proti aktuálně narůstající diskriminaci proti rusky mluvícím lidem v našem městě. Začalo to na hranicích města na severovýchodě Berlína a skončilo na Olympijském náměstí na západě," popsal pro server PrahaIN.cz.
Symbol Z je zakázaný
Na mnoha autech byly podle Psiorze vidět vlajky v ruských barvách.
Někteří bloggeři ovšem uvedli, že krom toho byly k vidění vlajky SSSR, Kazachstánu a výsadkového vojska ruských ozbrojených sil.
Podle berlínské policie, jak se nám podařilo zjistit, měl jeden řidič na svém voze symbol Z. Ten je obecně považovaný za symbol podpory opakovaně zmíněné ruské agrese.
„Ano, byl zobrazen i takzvaný symbol Z na podporu agresivní války na Ukrajině. Vzhledem k tomu, že tato značka je v Berlíně zakázána, byl předmětný vůz se značkou Z, která je v Berlíně zakázána, zastaven a bylo zahájeno stíhání," potvrdil redakci zástupce berlínské starostky.
I přes kritiku jízdy nepovažuje její povolení za nezákonné.
„Vzhledem ke zvláštnímu významu ústavně zaručené svobody shromažďování lze podle judikatury Spolkového ústavního soudu její výkon omezit pouze na ochranu rovnocenných, jiných nebo vyšších právních zájmů, přičemž je přísně dodržována zásada proporcionality. Ochrana základních práv se vztahuje na všechna shromáždění, bez hodnocení obsahu věci či její společenské vhodnosti. Shromáždění nesmí ovlivňovat obsah programu, téma ani výběr řečníků a musí zajistit výkon základních práv jako takových," doplnil pro PrahaIN.cz.
V Německu, jak v březnu uvedlo zpravodajství Deutsche Welle, žije odhadem šest milionů rusky mluvících lidí. Většina z nich jsou němečtí státní příslušníci, tedy etničtí Němci, kteří přišli z bývalého Sovětského svazu, převážně pak z Ruska, Ukrajiny a z Kazachstánu. Jsou to potomci osadníků z německy mluvící střední Evropy, kteří se od druhé poloviny 18. století stěhovali do různých oblastí ruské říše.
Psali jsme
Ruská státní agentura TASS přinesla v úterý večer informace o podnikateli ze slovenského města Svit v popradském okrese. Ten na dveře své…
Psali jsme
Jméno Ivo Lukačovič je známé jen těm, kdo čtou časopis Forbes a ekonomická média. Majitel společnosti Seznam a Windytv není tak strašně tajemný…