foto: PrahaIN.cz/Jiří Komorous a Radek John
KAUZA: Ochranná služba Policie ČR (OS) poskytuje osobní a epizodickou ochranu a také bezpečnostní dopravu trvale chráněných ústavních činitelů České republiky a osob, kterým je po dobu jejich pobytu na území České republiky poskytována ochrana podle mezinárodních dohod.
Do první skupiny zařadíme kupříkladu premiéra nebo předsedu horní komory Parlamentu, do druhé potom zahraniční delegace.
V poslední době se však úzce profilovaná složka policie dostává do hledáčku médií kvůli docela jiným problémům. Asi nepalčivější se týká psaní přesčasů, kdy si někteří zástupci služby odsloužili svou směnu a poté vypsali právě přesčasy. Podle informací PrahaIN.cz se GIBS zabývá hned několika příslušníky.
Zatím ovšem inspekce nikoho neobvinila. „Případ je stále v prověřování,“ řekla redakci ve čtvrtek mluvčí GIBS Ivana Nguyenová. Skoupí na slovo jsou i oslovení zástupci ochranné služby.
Přesto naše redakce měla možnost dlouze hovořit se dvěma zdroji. Jejich svědectví se shodovala a oba míří prstem na ředitele Jiřího Komorouse.
Renáta Vesecká s Jiřím Komorousem. Foto: PrahaIN.cz
Strach
Kdybychom měli vytvořit jakousi informační hierarchii, tak na samotném vrcholu je strach. „Mluvit pod svými jmény? To by byly vážně problémy, je agresivní, huláká, všude byl, všechno zná,“ řekli tito muži, které pro jejich postavu těžko přehlédnete. O to zvláštnější jejich svědectví bylo.
Situace došla tak daleko, že se dokonce báli pořídit ilustrační fotografie vnitřních prostor útvaru pro tento materiál. Sami přitom některé pozoruhodnosti ze života Jiřího Komorouse navrhli.
„Byli bychom na kamerách a byl by další malér,“ uvedli s tím, že po medializaci shora naznačených problémů prý začal Jiří Komorous zpovídat jednotlivé členy služby a hledat mezi nimi novinářské spolupracovníky (osudu jednoho z údajných donašečů se budeme také věnovat). Co jsme pochopili, nenašel žádné.
Jiří Komorous se odpovědím na naše přímé otázky vyhnul. Jeho mluvčí Tomáš Procházka však tento postup odmítl. „Není pravdivé, že by pan ředitel prováděl osobně výslechy příslušníků Ochranné služby PČR ohledně úniku informací,“ uvedl ve čtvrtek.
Dva naše zdroje ovšem odhalily i další detaily. „Pan ředitel si nechal projet kancelář kvůli odposlechům. Co jsme také slyšeli, Útvar zvláštních činností mu měl do kanceláře zabudovat rušičku,“ doplnily. Mluvčí Tomáš Procházka část tohoto konstatování rovněž odmítl. „Na Ochranné službě, jakož i na jiných objektech v gesci Ochranné služby, probíhají periodicky kontroly k bezpečnosti a ochranně chráněných objektů, a to včetně pracovišť a kanceláří vedení Ochranné služby. Ředitel Ochranné služby si nikým a nikdy nenechal instalovat vámi zmiňovanou takzvanou rušičku,“ vzkázal.
Psali jsme
Desítky médií, tedy zhruba stovka novinářů, obdržely v úterý dopis. Na tom by jistě nebylo nic zvláštního, kdyby pod ním nebyl podepsaný letitý…
Vadí? Nevadí?
To se ovšem stále pohybujeme po povrchu. Že ředitel Komorous někoho irituje, je možné. Nebyl by první, ale ani poslední šéf.
Zdrojům naopak nevadí, že v rámci sídla Ochranné služby v Praze už dříve vznikla takzvaná „chlastací komora“, bývalá kotelna. „Dojíždí tam i pánové z prezidia,“ poznamenali tito muži.
Jeden z bývalých kolegů Jiřího Komorouse, který velel republikovému útvaru, nám o něm řekl: „My jsme s Jirkou a dalšími asi dvaceti lidmi sedávali na poradách na prezidiu, šlo o pravidelná jednání s náměstkem policejního prezidenta pro vyšetřování, když to řeknu česky. Jirka vždycky dbal na to, aby dobře mluvil, a především vypadal. Já měl oblek, vedle něj jsem ale vypadal jako buran. A to tam s námi sedával Robert Šlachta za ÚOOZ, který pro změnu chodil v hrůzostrašných teniskách a flanelce anebo Tomáš Almer (bývalý ředitel Útvaru zvláštních činností), který byl hodně specifický bohém, disident. Ale Jirka Komorous je zvláštní. Vždycky měl na vše odpověď. Když jsem něco namítnul, pokaždé řekl, že jeho, tehdy z pozice protidrogovky, zajímá především kokain a heroin, ještě s mezinárodním přesahem. A také, že ministr vnitra má totožný názor jako on, říkal to, i když jsme se šli ožrat,“ uvedl tento muž doslova.
Pitky prý byly pravidelnou „součástí“ porad. Samozřejmě po pracovní době.
Zmíněný Robert Šlachta. Foto: PrahaIN.cz
Výhody pro vyvolené
„Že často postupuje na sílu, čímž vadí policistům, potvrzuji, to ale není nic nového,“ doplnil tento vysoký zdroj z policie.
I jeho tvrzení mohou být považována za slovo proti slovu.
Jiří Komorous sice na naše SMS nereagoval, ale faktem zůstává, že je nepřehlédnutelný a svůj, což ne všem vyhovuje.
Meritem rozhovoru s výše uvedenými zdroji však nebyla antipatie mezi některými příslušníky ochranné služby a stávajícím ředitelem, jako benefity pro vyvolené. Ať už se jedná o přesčasy, účast na ochraně zahraničních delegací či sportovních akcích, jako bylo třeba hokejové nebo biatlonové mistrovství.
V těchto souvislostech nejčastěji padala jména současných či bývalých policistů Davida E., Radima Z., Petra P., Petra N. či Kláry M. a Martina R.
Detailům se budeme věnovat v příštích materiálech.