foto: Karel Tichý, PrahaIN/Dům na Karlově náměstí, kde měl Krejčíř firmu DKR Invest.
MAGAZÍN AFÉRY & KAUZY, 24. DÍL: Zvedáme rukavici, kterou nám hodily dějiny tím, že až nyní se odhaluje podhoubí kauz, jež se vlečou často desítky let. V žádném případě si ale neděláme ambice rozkrýt sekvence případů, jen se budeme snažit upozorňovat na kauzy a aféry, které hýbaly mediálním prostorem. V největších kauzách, Čepro a Celník, najdeme po boku Krejčíře také Ivo Hricíka. Ten se po útěku českého mafiána vrátil na Slovensko a nyní se vyskytuje v těsné blízkosti dalšího bosse, Mariána Kočnera.
Jméno Slováka Ivo Hricika bylo detektivům z protikorupční kriminálky objasňujícím trestnou činnost známé z blízkého okolí Radovana Krejčíře. Hricík se významně podílel spolu s Krejčířovými nejvěrnějšími kumpány Alešem Zagorou a Tomášem Pavlíčkem na padělání a výrobě falešných bankovek, které byly v červnu 2005 připraveny v Krejčířově firmě DKR Invest Praha na Karlově náměstí k převozu do společnosti Tukový průmysl.
Falešné bankovky a plán na zabití celníka
Scéna v domě na Karlově náměstí byla připravena pro podplaceného celníka, který měl udělat naoko sehranou nečekanou kontrolu, při níž objeví obrovskou hotovost v cizí měně. Tu by pak oficiálně zabavil a zdůvodnil to tím, že firma má celní dluh a peníze budou použity na jeho úhradu. Ve finále by peníze, které by už podle dokumentů patřily státu, ukradl a beze stopy s nimi zmizel. Celník však netušil, že bude podle Krejčířova ďábelského plánu při převozu peněz zabit, aby nemohl mluvit nebo dokonce někoho z kompliců vydírat. Podle tohoto scénáře by tím zanikl dluh, a naopak firma Tukový průmysl by požadovala po státu navrácení dvou miliard korun právě z těchto zabavených peněz, které už by nikdy nikdo nenašel a nedokázal, že byly falešné. Byl to perfektní plán, o němž se blíže zmiňuji v knížce Lovec mafiánů.
Zatímco jedna skupina kriminalistů dokumentovala nálezy v Krejčířově černošické vile, odkud jim poté druhý den nad ránem utekl, jiná skupina prováděla prohlídku nebytových prostor v Krejčířově firmě na Karlově náměstí. A tam kriminalisté našli padělané bankovky, které byly zabalené tak, že vždy na vrchu zapáskovaného balíčku byly peníze pravé, ale uvnitř pak byly ty falešné. Našli tam také celou řadu dalších písemných důkazů připravených k tomuto monstróznímu podfuku a ty, společně s dokumenty z Krejčířova kufru, důkazně zpečeťovaly osud Krejčíře i jeho kompliců, jak se o tom podrobněji dočtete v knize Kudy kráčel zločin.
Hricik stanul jako komplic Krejčíře před soudem
Krejčíř byl po svém útěku už od června 2005 stíhán spolu s Martinem Pechanem za přípravu miliardového podvodu a účast na zločinném spolčení. Později se k tomu přidalo i obvinění z přípravy vraždy celníka. Další Krejčířovy blízké komplice (Zagoru, Hricika, Pavlíčka a Kohoutka) zásahové jednotky zadržely 18. října téhož roku při sérii domovních prohlídek v Praze a na Ostravsku.
Psali jsme
MAGAZÍN AFÉRY & KAUZY, 22. DÍL: Zvedáme rukavici, kterou nám hodily dějiny tím, že až nyní se odhaluje podhoubí kauz, jež se vlečou často desítky…
Ivo Hricik strávil po zatčení spolu s dalšími obviněnými zhruba rok ve vazbě, z níž byl podle serveru Novinky.cz propuštěn jako poslední. O svém působení v Krejčířově gangu nevypovídal ani v přípravném řízení, ani před soudem. Mlčenlivost je, zdá se, jeho nejcennější devízou. Nekomunikoval podle serveru aktuality.sk ani s novináři. Protože nebyl do té doby trestaný, dostal v březnu 2018 tříletý trest vězení s pětiletou podmínkou za falšování a pozměňování peněz ve spolupachatelství a za účast v organizované zločinecké skupině Krejčíře. Neúspěšně se proti trestu odvolal, poté podal dovolání k Nejvyššímu soudu, který Hricikovi podmínečný trest na konci roku 2020 definitivně potvrdil, jak uvádí slovenská média s důrazem na to, že Hricik je správcem majetku v té době už odsouzeného směnkového podvodníka Mariána Kočnera, například aktuality.sk.
Zásluhou Hricíka se propojila česká a slovenská mafie
Podle slovenských médií žil Ivo Hricik jistou dobu v Liptovském Mikuláši, kde od konce osmdesátých let do přelomu tisíciletí podle serveru PLUS7dni působil jako profesionální voják. Po odchodu z armády se vrhl na podnikání a přestěhoval se do Českého Těšína, odkud pochází Krejčíř. V té době už Krejčíř disponoval značným majetkem, který získal mimo jiné během kuponové privatizace, a hledal loajální komplice, kteří by se mu starali o nemovitosti, zařizovali různé smlouvy a dělali bodyguardy. A vyhlédl si Hricíka, který jako bývalý voják byl zvyklý poslouchat, na nic se neptat a hlavně mlčet. Včlenil ho do gangu svých nejbližších spolupracovníků a ve své firmě DKR Invest Praha založené v roce 2000, která sídlila na Karlově náměstí 555, z něj udělal správce nemovitostí.
Podle slovenských novinářů se Hricik dostal do blízkosti Mariána Kočnera, když se v září 2002 stal jedním ze společníků a jednatelů firmy Wood Master, s. r. o., v níž byl podle PLUS7dni zainteresovaný i Kočner, slovenský mafián, který je v současnosti ve vězení za falšování směnek TV Markíza. Zdá se tak, že na samém začátku nového tisíciletí došlo k prvním kontaktům mezi rodící se slovenskou mafií soustředěnou kolem Kočnera s lidmi z gangu Radovana Krejčíře.
Kromě Hricíka má Kočnera a Krejčíře spojovat ještě Šport Hotel v Donovalech. Ten vlastnil právě Marián Kočner a k důležitým setkáním ho podle serveru sme.sk několikrát využil právě Krejčíř – měl zde plánovat podvody, a dokonce se zde prý skrýval před policií. Že ho tady jednou viděl, potvrdil i Hricíkův bratr Radko Nauš, který byl také členem Krejčířova gangu. V Donovalech se Krejčíř setkal také s „bílým koněm“ z pozdější kauzy Celník Radkem Zwierzynou, když chtěl zadluženého českotěšínského podnikatele dosadit jako jednatele do firmy Tukový průmysl.
Pod křídly Kočnera
Po útěku Krejčíře nebyl Hricík dlouho bez práce. Z Čech se přestěhoval zpět na Slovensko a přešel ke Kočnerovi. V srpnu 2007 se Hricikovo jméno poprvé objevilo ve společnosti TOP – Správa, která obhospodařuje lukrativní nemovitosti – hotely a apartmány – v Donovalech v Nízkých Tatrách, spojované s Mariánem Kočnerem.
Jméno Ivo Hricika se donedávna v souvislosti s Mariánem Kočnerem objevovalo jen okrajově. Nedávno ho ale slovenská média spojila s prodejem bytů v polyfunkčním objektu Urbanic v centru Bratislavy, jak uvádí server PLUS7dni, k němuž přišel Kočner začátkem roku 2017 právě přes svoje eseróčko Správa a inkaso pohľadávok. Rok poté se kontroverzní podnikatel dostal do vyšetřovací vazby pro podezření z falšování směnek TV Markíza. Z vazby Kočner pomocí motáků pronášených jeho advokátem posílal instrukce, řídil převody bytů za stovky tisíc euro, jak uvádí server aktuality.sk, a také zařídil, aby se bývalý Krejčířův komplic stal na konci ledna 2019 novým jednatelem firmy Správa a inkaso pohľadávok, jak uvádí server aktuality.sk, aby ji zastupoval a podepisoval smlouvy s obchodními partnery. To vypovídá o obdivuhodné důvěře mezi těmito dvěma muži, neboť jen necelý rok předtím byl Hricik v Česku pravomocně odsouzený.
Psali jsme
MAGAZÍN KUDY KRÁČEL ZLOČIN: V naší anketě TOP 10 o největšího zločince jsme ve finále! Bezkonkurenčně první místo zaujal zločinec mezinárodního…
A tak v době, kdy byla značná část Kočnerova majetku zablokovaná, se Hricikovi podařilo prodat několik bytů a garáží v polyfunkčním objektu Urbanic v Cintorínskej ulici v centru Bratislavy. Hricik poté však odmítl policii prozradit, kam peníze z prodeje směřují. Není přitom vyloučené, že takto získané peníze putovaly Andree, dceři Kočnera, která podle sme.sk měla v katastru zástavní právo na všech osm bytů a 22 nebytových prostor. Tím získala kontrolu nad převody bez toho, aby byla jednatelkou firmy. Mohla tak jako soukromá osoba podle serveru Noviny.sk vyinkasovat peníze z prodeje bytů, aniž by skončily na účtech firmy. Samotný Hricik v této souvislosti stručně uvedl, že postupuje výlučně v souladu se zákonem.
Hricik také podle deníku SME spravuje nejen bývalé Kočnerovy objekty Šport Hotel a Residence Hotel v Donovalech, ale má na starosti také donovalské apartmánové domy, lépe řečeno zařízení, která kdysi patřila tomuto kontroverznímu podnikateli. Neboť dnes už mu oficiálně nepatří, protože, jak známo, je postupně přepsal, převedl – nazývejme to jakkoli – na spřízněné firmy a osoby, a přitom prý obral stát o pár milionů eur.
Správu budov, v nichž mají byty také představitelé vládní strany Směr-SD, zabezpečuje Hricik prostřednictvím firem TOP – Správa a M TCH. Předsedou představenstva firmy M TCH, která se v minulosti jmenovala MOBIGEM, byl při jejím založení v říjnu 2010 podle serveru PLUS7dni Hricikův bratr Radko Nauš. Jediným společníkem byla česká akciová společnost se stejným názvem. Právě přes tuto firmu, která v době vzniku slovenské dceřiné společnosti sídlila v Opavě, se dostáváme k zajímavým osobám. Ty spojily Ivo Hricika s Radovanem Krejčířem.
V současnosti Ivo Hricik žije v Banské Bystrici, kde vlastní rodinný dům. V Banské Bystrici by měly oficiálně sídlit také firmy TOP – Správa a M TCH, a to v budově na Náměstí SNP. Na adrese uvedené v Obchodním rejstříku však slovenští novináři žádnou z Hricikových společností nenašli, a to ani v podobě obyčejné jmenovky na poštovní schránce. Když se vydali za ním do jeho bydliště, odmítl se s nimi bavit a zabouchl jim dveře před nosem.
Kauzy Mariána Kočnera
Kontroverzní podnikatel se šíří svých nezákonných aktivit, které často končí před soudem, může směle měřit s Radovanem Krejčířem. Jednal stejně jako on vysoce sofistikovaně, byl spojován s podivnými obchodními transakcemi převážně v oblasti rizikových investic, podvody s DPH při převodech nemovitostí, krácení daní a tunelování. Zda měl prsty ve vraždě novináře Kuciaka a jeho přítelkyně, mu zatím nedokázali…
Na rozdíl od obhroublého Krejčíře má však jistý osobní šarm, který využíval při získávání důvěrných kontaktů v nejvyšších vrstvách slovenské společnosti. Byl také pověstný sbíráním kompromitujících informací. Tím zase připomíná Františka Mrázka.
Do povědomí veřejnosti se Kočner poprvé dostal svým pokusem o převzetí TV Markíza v roce 1998. Jeho jméno se objevilo v roce 2005 v uniklých policejních dokumentech známých jako „mafiánské seznamy“, které obsahovaly seznam lidí podezřelých z účasti na organizovaném zločinu a jejich vozidel pro použití policejních hlídek.
Momentálně si odpykává v Leopoldově trest 19 let vězení, který dostal v roce 2021 za falšování směnek TV Markíza v celkové hodnotě 69 milionů euro. Nyní to však vypadá, že se mu otevírá cesta ke zrušení rozsudku kvůli tomu, že jeho schůzky s obhájci byly od února do dubna 2019 v leopoldovské věznici při přípravě na hlavní líčení tajně nahrávány, čímž došlo k porušení práva na obhajobu. Odhalení skrytých odposlechů v návštěvní místnosti otřáslo slovenskou justicí. Kočner, který sedí už šest a půl roku, se nevzdává naděje na propuštění a se svými obhájci se také obrátil podle serveru sme.sk na Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku povzbuzen novelou slovenského trestního zákona, která snížila maximální sazbu za falšování, pozměňování a neoprávněnou výrobu cenných papírů na 5 až 12 let.
Uvedeme jen stručný výčet dalších kauz, kvůli nimž je Marián Kočner trestně stíhaný. V případu objednávky vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky byl už podruhé nepravomocně osvobozený, přičemž se případem na základě odvolání bývalého Úřadu speciální prokuratury bude zabývat Nejvyšší soud Slovenské republiky. Ve třetím případu takzvaných motáků z vazby byl pravomocně osvobozený. U Specializovaného trestního soudu probíhá proces v kauzách známých jako Donovaly a Báč. V případu figurují čtyři obžalovaní pro údajné podvody s DPH při převodech hotelů v Donovalech a pro podezření z vytunelování golfového areálu Welten v obci Báč u Šamorína. V listopadu 2024 se ve slovenských novinách objevila zpráva, že Kočner by se měl dostat před soud v kauze Five Star Residence, v níž spolu s dalšími třemi obžalovanými čelí obvinění z krácení daní při prodeji nemovitostí za značně podhodnocenou cenu. Je rovněž trestně stíhaný za sledování novinářů.
Pro slovenská bulvární média je leopoldovský vězeň Kočner tučným soustem a s gustem informují o střípcích z jeho života. Na Slovensku měl prý přezdívku Břicho kvůli své podsadité postavě. Pobyt za mřížemi mu však na štíhlosti nepřidal. Právě naopak, ztloustnul. Údajně vypadá jako před 16 roky, kdy odjel na „odtučňovací kúru“ do Indie a vážil 127 kilo. Na jeho nadváhu má pravděpodobně vliv kaloricky vydatné jídlo, které mu ve věznici připravoval bývalý boss podsvětí Mikuláš Černák.
|