foto: Se svolením Markéta Vančová/Městský soud Praha
Úleva a zadostiučinění. Tak by se dalo popsat dnešní rozhodnutí soudu ve věci odškodnění zdravotní sestry Věry Marešové. Ta byla obviněna celkem ze šesti vražd pacientů, k nimž mělo dojít v nemocnici v Rumburku. Poté, co byla zproštěna viny, žádala od státu pětimilionové odškodné. Nyní jí byla přiznána finální částka 2,27 milionu korun a dále také úroky, které mohou činit podle odhadu advokátů zhruba dalšího půl milionu.
Zpočátku vše vypadalo děsivě. Kauza okolo zdravotní sestry Věry Marešové ukazovala na možnost záměrného usmrcení šesti pacientů v nemocnici v Rumburku. Padaly mediální přezdívky jako Sestra Smrt a podobně. Kromě zničené pověsti, nenávratně zničených přátelství, došlo i na zdravotní obtíže nespravedlivě stíhané. A soud jí dal v tomto ohledu za pravdu.
„Městský soud v Praze rozsudek soudu prvního stupně v případu paní Marešové změnil tak, že žalobu, co do částky 300 000 Kč včetně příslušenství zamítl, ve zbytku, kde šlo o 1 277 779 Kč jej potvrdil. To znamená, že soudem prvního stupně přiznanou částku 1 577 779 Kč ponížil odvolací soud o 300 000 Kč,“ potvrdil PrahaIN.cz asistent soudce Adam Wenig.
Celkem tak Věra Marešová dostane od státu 2,27 milionu korun a navíc ještě úroky. Milion korun vyplatilo nespravedlivě stíhané ženě ministerstvo spravedlnosti už v minulosti, nyní by měla dostat výše zmíněnou částku a navíc také úroky, které podle odhadu obhájkyně Věry Marešové, advokátky Ivy Jónové mohou činit asi půl milionu korun. Stát také uhradí náklady soudního řízení.
Aktuální rozhodnutí městského soudu je pravomocné, uvedená výše odškodného je tak definitivní. Sama Marešová uvedla, že je s výsledkem spokojená, přestože původně chtěla po státu až pět milionů korun.
Podle informací PrahaIN.cz z městského soudu v Praze se aktuální částka skládá z odškodnění za poškození zdraví, která činí asi 850 tisíc korun, zbytek je pak kompenzací nemajetkové újmy. Třísettisícový rozdíl mezi původní výší odškodnění, které Marešové přiřkl obvodní soud, bylo podle Pavla Freiberta, jednoho z členů soudního senátu, označeno jako příliš vysoké. „Trestní řízení neúměrně zasáhlo do pracovního i rodinného života paní Marešové. Také poškodilo její pověst a ztížilo její možnost pracovat v oboru jako zdravotní sestra,“ zaznělo už dříve u obvodního soudu.
Také Freibert, přes výhrady k výši odškodnění, uznává, že zejména z důvodu medializace celého případu musela Marešová prožít peklo. „Nejde to odčinit žádnými penězi,“ podotkl.
Právě na masivní mediální kampaň okolo celého případu si Marešová už dříve stěžovala. V minulosti podala už několik žalob na ochranu osobnosti proti různým vydavatelstvím, která podle jejích dřívějších vyjádření nedodržela presumpci neviny a tak ji ještě před rozhodnutím soudu přikládala vinu. Podle dostupných informací některé z těchto sporů ještě běží, část z nich skončila vyplacením odškodného. Jeho celkovou výši se redakci PrahaIN.cz nepodařilo ověřit, hovoří se ale o celkové částce okolo tří milionů korun.
Případ zdravotní sestry Věry Marešové byl ostatně také inspirací k natočení aktuálně velmi oblíbené minisérie z produkce České televize nazvané Podezření, v níž v roli nespravedlivě obviněné zdravotní sestry exceluje Klára Melíšková. O přímé ispiraci případem svědčí celá řada detailů, ale také celá konstrukce televizního „případu“.
Také v tom skutečném případu vinila obžaloba Marešovou z podání draslíku pacientům, kteří ji prý obtěžovali a přidělávali práci. Na začátku skutečného případu, stejně jako televizním příběhu, stálo úmrtí jedné pacientky v nemocnici v Rumburku. K té nakonec policie přidala dalších pět domnělých vražd. Ženě přitom hrozil až výjimečný trest doživotí. Jelikož se ale nepodařilo prokázat, že by k vraždám vůbec došlo, byla zdravotní sestra zproštěna veškerých obvinění. Neuvěřitelný psychický tlak na nespravedlivě obviněnou pak alespoň částečně přibližuje právě zmíněný seriál.
Psali jsme
Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková požadovalo od státu 183 milionů korun jako ušlý zisk v souvislosti s jejím trestním…
Psali jsme
Ve známé pražské kauze zřícení Trojské lávky soud osvobodil jak projektanta Jiřího Stráského, tak i šéfa oddělení mostů Technické správy komunikací…